خبرنگاران واکنش چین به تماس تلفنی جو بایدن با نخست وزیر ژاپن

به گزارش مجله عکس، تهران- خبرنگاران- وزارت خارجه چین در واکنش به اظهار حمایت جو بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا از ژاپن در در دفاع از توکیو در مساله جزایر سنکاکو در دریای چین شرقی گفت که این جزایر متعلق به چین هستند و پیمان امنیتی توکیو و واشنگتن نباید به امنیت کشورهای دیگر آسیب بزند.

خبرنگاران واکنش چین به تماس تلفنی جو بایدن با نخست وزیر ژاپن

به گزارش خبرنگاران، وانگ ون بین سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس مطبوعاتی امروز (پنجشنبه) در پکن اضافه نمود: جزیره دیائویو (سنکاکو) و سایر جزایر وابسته به آن، جزو خاک ذاتی چین هستند و پیمان امنیت آمریکا و ژاپن محصول جنگ سرد است و نباید به منافع طرف ثالث آسیب برساند یا صلح و ثبات منطقه را به خطر بیندازد.

سوگا یوشیهیده نخست وزیر ژاپن امروز پس از تماس با جو بایدن رییس جمهوری مننتخب آمریکا گفت: بایدن به او گفته است که طبق پیمان امنیتی دو جانبه، واشنگتن به ژاپن کمک خواهد کرد تا از جزایر سنکاکو در دریای چین شرقی دفاع کند.

تنش لفظی بین مقامات چین و رییس جمهوری منتخب آمریکا در حالی است که چین جزو معدود کشورهایی است که تا به امروز پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک نگفته است.

این کشور اعلام کرده، با توجه به اینکه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نهایی نشده است پکن هنوز نمی تواند پیروزی بایدن را تبریک بگوید.

هنگ کنگ جزو مسایل داخلی چین است

پس از آنکه کمیته دائمی مجلس ملی نمایندگان خلق چین تصمیمی را در مورد تأیید صلاحیت اعضای شورای قانونگذاری منطقه اداری ویژه هنگ کنگ تصویب کرد، چند کشور غربی از آن انتقاد کردند.

وانگ ون بین سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به این انتقادها در کنفرانس مطبوعاتی امروز گفت: هنگ کنگ منطقه اداری ویژه چین است و مسأله تأیید صلاحیت اعضای شورای قانونگذاری این منطقه کاملاً از امور داخلی چین بشمار می رود و کشورهای دیگر حق اظهارات غیرمسئولانه یا مداخله در آن ندارند.

وانگ گفت: کمیته دائمی مجلس ملی نمایندگان خلق چین این تصمیم را گرفته که نیاز ضروری برای پشتیبانی و تکمیل سیستم یک کشور دو نظام، اجرای قانون اساسی هنگ کنگ و قانون امنیت ملی در هنگ کنگ است و یک اقدامی ضروری برای حفظ حاکمیت قانون در هنگ کنگ و قانون اصلی این منطقه و مرتبط با منافع اساسی همه مردم چین از جمله هموطنان هنگ کنگ است که برای حفاظت از حق حاکمیت، امنیت و منافع توسعه ملی مناسب و برای ثبات، رونق و توسعه طولانی مدت هنگ کنگ مفید است.

او اضافه نمود: چند کشور غربی از تصمیم کمیته دائمی مجلس ملی نمایندگان خلق چین به نادرستی انتقاد کرده اند، در حالیکه صلاحیت، استدلال و پایه ای برای استدلال خود نیاورده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1351

به "خبرنگاران واکنش چین به تماس تلفنی جو بایدن با نخست وزیر ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واکنش چین به تماس تلفنی جو بایدن با نخست وزیر ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید