عملیاتی شدن جدیدترین ماهواره GPS

به گزارش مجله عکس، جدیدترین ماهواره جی پی اس که چهارمین ماهواره از سری GPS III محسوب می شود و چهار هفته پیش به مدار زمین فرستاد شد، انتها تأییدیه لازم را برای شروع عملیات دریافت کرد.

عملیاتی شدن جدیدترین ماهواره GPS

به گزارش خبرنگاران به نقل از زومیت، هنگام سفر به جاهای مختلف، مجبور نیستید به منظور مسیریابی به ستاره ها نگاه کنید؛ زیرا امروزه امکان دسترسی به جی پی اس (GPS) وجود دارد. این هفته، مجموعه ماهواره های مربوط به GPS که در اطراف زمین مشغول گردش هستند، با عضوی جدید فعالیت خود را شروع کردند.

پس از مدتی، نیروی فضایی ایالات متحده آمریکا خاتمه جدیدترین ماهواره GPS را به صورت عملیاتی تأیید کرد که چهارمین ماهواره از سری GPS III محسوب می شود. ماهواره یادشده چهار هفته پیش ازطریق یکی از موشک های فالکون شرکت اسپیس ایکس (SpaceX Falcon) به مدار زمین فرستاده شد.

این نخستین باری است که فاصله بین پرتاب شدن ماهواره سری GPS III و اعطای تأییدیه به آن، چهار هفته طول می کشد. در دفعات قبل، همواره زمان بیشتری صرف دادن تأییدیه می شد. تا زمانی که این تأییدیه صادر نشود، ماهواره به فضا فرستاده شده، وارد مرحله عملیاتی نمی شود.

سیستم موقعیت یابی جهانی (Global Positioning System موسوم به GPS) امکانات متعددی شامل موقعیت یابی و ناوبری و خدمات زمان محور را ارائه می دهد که میلیاردها نفر از ساکنان کره زمین و تعداد درخورتوجهی از کسب و کارها از آن استفاده می کنند. در اواسط دهه 1990، یکی از اهداف اصلی سیستم موقعیت یابی جهانی اهداف نظامی بود؛ اما امروزه GPS از این هدف فاصله گرفته است و مزیت های زیاددی به مردم ارائه می دهد.

ماهواره های متعلق به خانواده GPS III طراحی جدیدتری از ماهواره های دیگر دارند و حداکثر 15 سال عمر می کنند. این ماهواره ها به قابلیت هایی بهبودیافته و جدیدتر نظیر سیگنا ل دهی قوی تر و سیستم محافظتیِ پیشرفته تر برای مقابله با پارازیت نیز مجهز هستند. این قابلیت ها به مرور زمان به ماهواره هایی نیز اضافه می شود که اکنون درحال خدمت دهی هستند. به علاوه ماهواره هایی که سال ها پیش رو به مدار زمین فرستاده می شوند، چنین قابلیت هایی خواهند داشت.

نیروی فضایی آمریکا مجموعا 31 ماهواره GPS را مدیریت می کند که در مدار میانی زمین در فاصله 12،500 مایلی (20،116 کیلومتر) هستند. نیروی فضایی آمریکا قصد دارد 24 مورد از این ماهواره ها را 24 ساعته در حالت عملیاتی نگه دارد. دی آنا برت، سرلشکر ارتش ایالات متحده، اوایل سال جاری میلادی در گفت و گویی با رسانه سی نت اعلام کرده بود: همواره تلاش می کنیم نه تنها توانایی های نظامی، بلکه توانایی های غیرنظامی مان را نیز بهبود دهیم.

نخستین ماهواره سری GPS III دسامبر 2018 (آذر و دی 1397) به مدار زمین فرستاده شد و سپس در آگوست 2019 (مرداد و شهریور 1398) پرتاب دومین ماهواره را شاهد بودیم. سومین ماهواره از این خانواده ژوئن 2020 (خرداد و تیر 1399) به مدار فرستاده و درنهایت چهار هفته پیش، چهارمین ماهواره نیز پرتاب شد. تمامی این ماهواره ها را شرکت آمریکایی لاکهید مارتین (Lockheed Martin) می سازد. بر اساس گفته های نیروی فضایی، پنجمین ماهواره از سری GPS III تا پیش از جولای 2021 (تیر و مرداد 1400) پرتاب نخواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1406

به "عملیاتی شدن جدیدترین ماهواره GPS" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیاتی شدن جدیدترین ماهواره GPS"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید