مجوزدهندگان ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان به هیات تخلفات معرفی شدند ، مالک مدعی حق و حقوق شد

به گزارش مجله عکس، کاخ گلستان تنها مجموعه ثبت جهانی پایتخت است که ادامه روند بی توجهی به بعضی ساخت و سازهای تجاری در حریم آن اعتراض کارشناسان میراث فرهنگی را موجب شده است.

مجوزدهندگان ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان به هیات تخلفات معرفی شدند ، مالک مدعی حق و حقوق شد

مجله عکس: خبرنگار مجله عکس سال گذشته از تخلفات در حریم کاخ گلستان به عنوان تنها اثر ثبت جهانی پایتخت اطلاع داد و از تخلفات شورای فنی تهران پرده برداشت. پس از گزارش مجله عکس سایر حامیان و فعالان میراث فرهنگی نیز به این موضوع اعتراض کردند تا اینکه در اواخر سال گذشته مدیرکل پیشین میراث فرهنگی استان تهران با بیان اینکه کارشناس ثبت نظر خود را به قاضی اعلام نموده است اما ما از نظر او اطلاعی نداریم گفت: اگرچه با ورود شهرداری به این پرونده، پیمانکار فعالیت جدی در این بنا ندارد اما تا زمانی که قاضی رای خود را اعلام نکند ممکن است روند و ساخت و ساز ادامه داشته باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی تهران در پاسخ به اینکه آیا به احتمال انجام تخلف توسط شورای فنی سابق تهران، کارکنان و وابستگان سازمان میراث فرهنگی در این پرونده رسیدگی شده است یا خیر؟ به مجله عکس گفته بود: مراجع رسیدگی و نظارت به تخلفات در درون سازمان تا کنون چند جلسه و بازدید میدانی را برای این مساله برگزار نموده است و این موضوع در حال پیگیری است اما ما در این مساله ورود پیدا نمی کنیم چرا که باید به دیگر پروژه ها بپردازیم تا اشتباهی در آن ها صورت نگیرد.

مدیرکل حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی در جدیدترین اظهارنظر درباره وضعیت پرونده کاخ گلستان می گوید: متخلفان پرونده کاخ جهانی گلستان تهران (مجوز دهندگان ساخت وساز در حریم این بنا) به هیأت رسیدگی به تخلفات این سازمان معرفی شدند.

ابراهیم شقاقی درباره جزییات و برخورد با متخلفان بدون ذکر نام فرد خاصی ادامه می دهد: موضوع کاخ گلستان از 2 جنبه قابل آنالیز است. در مرحله نخست باید پاسخ داده گردد که چرا چنین مجوزی صادر شده است. به همین منظور اداره کل حقوقی متخلفان را به منظور رسیدگی بیشتر پرونده به هیأت تخلفات سازمان معرفی نموده است.

وی اضافه می نماید: جنبه دوم نیز این است که سازه و ساختمان های حریم کاخ گلستان چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد؟ آیا ساخته می شوند یا خیر و اگر قرار است ساخته شوند تکلیف ارتفاع آنها چه می گردد.

مدیرکل حقوقی و املاک میراث فرهنگی با بیان اینکه در پرونده مذکور موضوع اضافه ارتفاع بنا و بخش زیرزمین این مجتمع تجاری مطرح است به ایرنا می گوید: مالک در این پرونده با استناد به مجوز قانونی (ارائه نقشه، مهر و امضای سازمان) مدعی حق و حقوق شده است. البته در این زمینه بحثی در مورد تجاوز به بخشی از عرصه کاخ گلستان مطرح شده است که هنوز در مراحل کارشناسی قرار گرفته است.

شقاقی ادامه می دهد: کارشناس در مرحله نخست نظری مبنی بر اینکه به عرصه املاک دولتی تجاوزی صورت نگرفته مطرح کردند ولی براساس یکسری شواهد و اسناد معتقد بودیم این نظریه کارشناسی، خلاف واقع است که اعتراض خود را مطرح کردیم و موضوع به هیأت کارشناسی سه نفره ارجاع شد.

کاخ گلستان در سال 1334 در فهرست آثار ملی ثبت و در سال 2013 (1392) به فهرست میراث جهانی اضافه شد.

منبع: چمدان
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 281

به "مجوزدهندگان ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان به هیات تخلفات معرفی شدند ، مالک مدعی حق و حقوق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوزدهندگان ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان به هیات تخلفات معرفی شدند ، مالک مدعی حق و حقوق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید