مشارکت اساتید مجرب اروپایی در مرمت مسجدجامع عتیق قزوین

به گزارش مجله عکس، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین از مشارکت گروهی از اساتید مجرب اروپایی در مرمت گنبد و مقصوره خمارتاش مسجد جامع عتیق اطلاع داد.

مشارکت اساتید مجرب اروپایی در مرمت مسجدجامع عتیق قزوین

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی آشپزخانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین، علیرضا خزائلی با اعلام این خبر گفت: مسجد جامع عتیق واقع در حاشیه غربی خیابان شهدا (سپه) و مرکز بافت تاریخی شهر قزوین یکی از کهن ترین و بی نظیرترین مساجد چهار ایوانی ایران به شمار می رود که پروژه سامان دهی و مرمت آن به عنوان یکی از طرح های بین المللی مطرح است.

او اظهار کرد: اساتید اروپایی یادشده یک گروه علمی مجرب درزمینهٔ مرمت و ساماندهی بناهای تاریخی به شمار می فرایند که مورد تأیید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستند و در مرمت بعضی بناهای تاریخی شاخص همفکری و مشورت می دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین یادآور شد: امید داریم پس از مبارزه پیروز با کرونا و قرار دریافت در شرایط عادی، بتوان سال جاری دور جدید مرمت این بنای ارزشمند تاریخی را با موضوع گنبد و مقصوره خمارتاش را شروع کنیم.

مسجد جامع عتیق قزوین یکی از کهن ترین مساجد چهار ایوانی کشور است که آثار معماری بسیاری از ادوار تاریخی در وسعتی معادل 12500 مترمربع به نمایش می گذارد. قدیمی ترین قسمت موجود به سال 192 به دستور هارون الرشید بناشده و در عصر سلجوقی، صفوی و قاجاری الحاقاتی در آن انجام شده است. شش کتیبه گچ بری مقصوره خمار تاشی آن شهرتی جهانی دارد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 919

به "مشارکت اساتید مجرب اروپایی در مرمت مسجدجامع عتیق قزوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشارکت اساتید مجرب اروپایی در مرمت مسجدجامع عتیق قزوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید