نظام نامه آموزش مجازی کشور برای سه وزارتخانه تدوین می گردد

به گزارش مجله عکس، مدیر آموزش های الکترونیکی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر گفت: نظام نامه راهبرد ملی آموزش مجازی کشور قابل استفاده برای زیرمجموعه های وزارتخانه های علوم، بهداشت و آموزش و پرورش تدوین خواهد شد.

نظام نامه آموزش مجازی کشور برای سه وزارتخانه تدوین می گردد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش گروه دانشگاه مجله عکس، محمد هادی زاهدی، مدیر آموزش های الکترونیکی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی گفت: این نظام نامه راهبرد ملی آموزش مجازی کشور را معین می نماید و قابل استفاده برای زیرمجموعه های وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش است.

وی ضمن تشریح جزئیات برگزاری همایش ملی تبادل تجربیات دانشگاه ها و مراکز آموزشی در اجرای آموزش الکترونیکی در بحران کرونا، اظهار کرد: این همایش به عنوان یک روش انتقال تجربه مسئولان آموزش عالی، دانشجویان و کارشناسان حوزه آموزش در وزارتخانه های علوم، آموزش و پرورش و آموزش پزشکی در طول چند ماه گذشته را در حوزه آموزش های الکترونیکی را به اشتراک می گذارد و نوع روبروه آن ها با این بحران را مورد آنالیز قرار می دهد.

زاهدی با اشاره به 9 محور همایش فوق توضیح داد: یکی از چالش هایی که سیستم آموزشی ما در ترم جاری در مورد آموزش های مجازی با آن روبرو بودند ممکن است نحوه آشنایی اساتید، دانشجویان، دانش آموزان و یا خانواده های آن ها سیستم آموزش الکترونیکی باشد؛ بنابراین ما قصد داریم در این همایش کلیات تجربیات سیستم آموزشی کشور در حوزه آموزش های الکترونیکی را جمع آوری کنیم چرا که این تجربیات می تواند در اثربخشی آموزش تاثیرگذار باشد.

قائم مقام همایش تبادل تجربیات دانشگاه ها و مراکز آموزشی در اجرای آموزش الکترونیکی در بحران کووید 19 توضیح داد: اشتراک گذاری تجارب برگزاری کلاس های عملی و آزمایشگاهی از دیگر فواید برگزاری همایش فوق است. مثلاً در بسیاری از کشور های دنیا برای آموزش های عملی شبیه ساز هایی را ایجاد نمودند و با یاری پتانسیل فضای مجازی توانستند این آموزش ها را ارائه بدهند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات همایش فوق آنالیز سامانه های مدیریت یادگیری الکترونیکی است. در واقع ممکن است سامانه های مختلفی در این زمینه وجود داشته باشد، اما آنالیز شرایط هر یک از سامانه ها و کاربرد آن ها در آموزش از دیگر موضوعات مطرح در این همایش است.

مدیر آموزش های الکترونیکی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی بیان نمود: بحث مهارت های مورد احتیاج دانشجویان و دانش آموزان برای یادگیری در محیط الکترونیکی از دیگر موضوعات مورد آنالیز در همایش فوق است. ضمن اینکه موضوع ارتقای سطح حرفه ای اساتید نیز باید مورد ارزیابی قرار بگیرد تا بتوانند مدیریت خوبی در کلاس های برخط و همچنین طراحی محتوا و برگزاری آزمون ها داشته باشند.

وی اضافه کرد: فرهنگسازی و توسعه تعاملات مناسب در فضای مجازی نیز در کنار موضوعات دیگر در همایش فوق مورد آنالیز قرار خواهد گرفت. حتی باید مالکیت حقوقی محتوا در فضای مجازی نیز آنالیز گردد که اگر محتوایی توسط یک استادی در فضای مجازی فراوری شد آیا امکان قرار دریافت آن در اختیار سایرین نیز امکان پذیر است.

زاهدی تاکید نمود: ما در این همایش بیشتر کوشش می کنیم تجربیات خود در حوزه آموزش های مجازی را منتقل کنیم و چالش ها و فرصت هایی که آموزش های الکترونیکی ایجاد می نماید را مورد کنکاش قرار دهیم.

استادیار دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تاکید نمود: همایش فوق از 21 تا 23 مرداد ماه به صورت مجازی برگزار می گردد و شرکت نمایندگان این همایش اساتید دانشگاه، مدرسان آموزش عالی و پزشکی و همچنین معلمان و مدرسان آموزش و پرورش است. ضمن اینکه دانشجویان و دانش آموزان نیز می توانند در این همایش حضور یابند. بطور کلی محدودیتی برای ذینفعان آموزشی به منظور شرکت در این همایش وجود ندارد.

زاهدی تاکید نمود: مقالات این همایش توسط پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام (ISC) نمایه خواهد شد، به آثار برتر جوایز نفیسی اهدا خواهد شد، به شرکت نمایندگان در همایش نیز گواهینامه حضور ارائه می گردد.

قائم مقام همایش تبادل تجربیات دانشگاه ها و مراکز آموزشی در اجرای آموزش الکترونیکی در بحران کووید- 19 تاکید نمود: بعد از برگزاری همایش فوق مجموعه تجربیاتی که منتقل می گردد در قالب یک دستورالعمل در حوزه آموزش الکترونیکی ارائه خواهد شد تا وزارتخانه های علوم، بهداشت و آموزش و پرورش از آن استفاده نمایند. در واقع اهمیت نتایج این همایش از یک دستورالعمل ابلاغی بالاتر است چرا که نوعی سیاستگذاری آموزش مجازی برای مدیران ارشد به شمار می رود.

وی اضافه کرد: به طور کلی می توانیم بگوییم با این همایش خط مشی آموزش مجازی روشن می گردد و ما صاحب یک نظام نامه آموزش مجازی خواهیم شد. اگر چه در حوزه آموزش عالی یک نظام نامه معین داریم، اما می خواهیم این نظام نامه را سطح بندی کنیم یعنی از حوزه سیاستگذاری راهبردی و بستر های قانونی به بستر های توسعه آموزش الکترونیکی نیز ورود کنیم و راهنما هایی را برای اساتید، دانش آموزان، فرهنگیان و دانشجویان تدوین کنیم.

زاهدی در خاتمه گفت: نتایج همایش فوق به این شکل می گردد که خروجی آن سیاست های کلی، راهبردها، نظام نامه، شیوه نامه و دستورالعمل های لازم در مورد آموزش مجازی را در شهریور ماه به دانشگاه ها ابلاغ کنیم تا ما نیز یک راهبرد کلان ملی در عرصه آموزش مجازی داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1182

به "نظام نامه آموزش مجازی کشور برای سه وزارتخانه تدوین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظام نامه آموزش مجازی کشور برای سه وزارتخانه تدوین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید