نمکی: هر ساده انگاری عمومی ما را به پیک پرخطری می رساند، تا قبل از 22 بهمن واکسیناسیون گروه های خاص را شروع می کنیم

به گزارش مجله عکس، وزیر بهداشت گفت: هرگونه ساده انگاری ما در مقابل این بیماری یک پیک سنگین از ابتلا و مرگ و میر را تحمیل می نماید.

نمکی: هر ساده انگاری عمومی ما را به پیک پرخطری می رساند، تا قبل از 22 بهمن واکسیناسیون گروه های خاص را شروع می کنیم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سعید نمکی پیش از ظهر امروز در نشست ستاد استانی کرونا در استانداری هرمزگان اظهار کرد: امروز پیروز به افتتاح 30 پروژه بهداشت و درمانی در استان شدیم که بسیار مشتاق بودم تا در جمع مردم عزیز حضور پیدا کنم، اما محدودیت های کرونا در این زمینه مانع شد.

وی با تقدیر از همه دستگاه ها و بخش ها در یاری به مهار بیماری کرونا، عنوان داشت: یکی از دستاورد های ارزشمند ما این بود که در اوج تحریم های ظالمانه در عرصه بین المللی درخشیدیم و در روز هایی که مردم قدرتمندترین کشور های جهان قربانی کرونا می شوند و شمار کشته ها در یک روز به بیش از 4000 نفر و در بعضی از کشور ها از 1600 نفر عبور نموده، اما اکنون در کشورمان به شمار تلفات زیر 100 نفر رسیدیم که البته این داغ برای همه ما سنگین است و باید دست در دست هم آن را روز به روز کم و کمتر کنیم تا دیگر هیچ عزیزی را در اثر کرونا در کشورمان از دست ندهیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: جز با همراهی همه دستگاه ها نمی شد به شرایط امروز برسیم و تداوم آن نیز با همدلی و همگرایی میسر است.

وی تأکید کرد: همیشه نگران بازگشتن یک پیک سنگین از کرونا به کشور هستیم و این ممکن است ناشی از شکل گیری انبوهی از مسافران و طوفانی از سفر های سازمان نیافته باد که ما را گرفتار شرایط بسیار سختی کند.

دکتر نمکی با ابراز خوشنودی از رقم خوردن رشد فراوری 100 درصدی بعضی صنایع مانند آلومنیوم هرمزگان، این اتفاق را حاصل یک همگرایی عمومی در جامعه و دلگرمی جامعه فراوری به نظام سلامت است که مانند دوران دفاع مقدس، الهام بخش امنیت و اقتدار کشور هستند.

وزیر بهداشت نسبت گرفتار شدن در ورطه دیگری از ابتلا به بیماری کرونا هشدار داد و گفت: در اردیبهشت سال جاری نیز گفتم که اگر ساده انگاری کنیم، در دقیقه 90 گل خواهیم خورد و این اتفاق هم افتاد و پیک دیگری از بیماری کرونا را در کشور شاهد بودیم.

وی با ابراز نگرانی از شکل گیری فوجی از سفر ها به هرمزگان و بخصوص جزایر آن و احتمال به راه افتادن پیک سنگینی از ابتلای به این بیماری، از اتخاذ محدودیت های جدی برای جلوگیری از شکل گیری این سفر ها و اطلاع رسانی در زمینه عدم ارائه خدمات به مسافران در استان های ساحلی بخصوص با توجه به شرایط مطلوب آب و هوایی آن ها اطلاع داد و عنوان داشت: کوچک ترین ساده انگاری ما در قبال این بیماری که حالا اشکال دیگر و پرخطرتر آن نیز در جهان شناسایی شده است، می تواند پیک سنگینی را به جامعه ما تحمیل کند.

دکتر نمکی با یادآوری تماس تلفنی اش به دکتر فرشیدی رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در زمان اوج بیماری کرونا در بندرعباس و نگرانی از مشکل کمبود اکسیژن برای بیماران و پیگیری های شبانه روزی فرشیدی برای برطرف این مشکل و به شماره افتادن نفس های این فرمانده سلامت برای جلوگیری از به شماره افتادن نفس های بیماران، توضیح داد: نباید بگذاریم که دوباره شرایط خطرناک و بحران آلودی بر استان هرمزگان تحمیل گردد که ناشی از ساده انگاری ما و سفر به این مناطق باشد.

وی عنوان داشت: ملت ما در مقابله و مدیریت بیماری کرونا تاریخ ساز شد و این همه مراقبت و کوشش شبانه روزی آحاد مردم در این میدان و سختی ها و تنگی معیشت و ... که در طول این مدت وجود داشته را نباید با یک ساده انگاری عمومی به پیک دیگری برسانیم که شمار بالایی از ابتلا و مرگ و میر را در کشور بدنبال داشته باشد.

وزیر بهداشت به رشد شاخص های بهداشتی و درمانی هرمزگان در سال های اخیر نیز اشاره ای کرد و گفت: مجموعه های بیمارستانی خوبی در استان در دست ساخت است که بهره برداری از هر کدام از آن ها می تواند متوسط دسترسی مردم به خدمات درمانی را ارتقا دهد و بدون شک با بهره برداری کامل این بیمارستان های در دست ساخت و تجهیز آنها، هرمزگان می تواند در تراز استان های برخوردار در این زمینه قرار گیرد و بر دیگر اولویت های خود متمرکز گردد.

دکتر نمکی از توسعه مراکز بیمارستانی کنونی نیز به عنوان گام خوب اجرا شده در زمان شیوع کرونا نام برد و گفت: افتتاح بیمارستان 139 تختخوابی شریعتی بندرعباس نیز که اختصاص به زنان و زایمان دارد، اتفاق خوبی بود که خدمات در این بخش را در استان ارتقا داده است.

همکاری با کوبا در فراوری واکسن را ادامه می دهیم

وزیر بهداشت با تشریح توانمندی های کوبا در فراوری واکسن و همکاری های مشترک با این کشور و استفاده از واکسن هپاتیت ساخت این کشور و یاری به مهار این بیماری در کشورمان، گفت: ما فاز سوم انسانی همکاری برای فراوری واکسن کرونا را در رازی انجام خواهیم داد و در بهار به توانمندی کامل فراوری انبوه واکسن خواهیم رسید تا بتوانیم تزریق عمومی آن را شروع کنیم.

تا قبل از 22 بهمن واکسیناسیون گروه های خاص را شروع می کنیم

نمکی به عنوان مژده ای به جامعه اظهار کرد: تا قبل از 22 بهمن با واکسن وارداتی، واکسیناسیون گروه های خاص را شروع خواهیم کرد و با استفاده از مجاری تأمین واکسن و از کوواکس نیز سهمیه ای را دریافت خواهیم کرد و اطلاعات آن را بزودی در اختیار مردم قرار خواهیم داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1482

به "نمکی: هر ساده انگاری عمومی ما را به پیک پرخطری می رساند، تا قبل از 22 بهمن واکسیناسیون گروه های خاص را شروع می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمکی: هر ساده انگاری عمومی ما را به پیک پرخطری می رساند، تا قبل از 22 بهمن واکسیناسیون گروه های خاص را شروع می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید