پهپادهای جدید نیروی دریایی ارتش چه قابلیت هایی دارند؟

به گزارش مجله عکس، رونمایی از دو پهپاد در آذرماه و الحاق این پهپاد ها به ناوگان های نیروی دریایی ارتش بیانگر این است که متخصصان نداجا، توان خود را بر روی طراحی و ساخت تجهیزاتی صرف نموده اند که قدرت اطلاعاتی عملیاتی ایران را در عرصه آب های سرزمینی و آزاد افزایش دهد.

پهپادهای جدید نیروی دریایی ارتش چه قابلیت هایی دارند؟

از انجمن پرنده پارسی دیدن فرمایید.

به گزارش گروه رسانه های مجله عکس، هفته نیروی دریایی سال 98 نیز به مانند سال های گذشته، برای نیروی دریایی ارتشو در نگاه کلان تر برای نیرو های مسلح چمهوری اسلامی ایران، بسیار پُر بار و پُر دستاورد بود .

توجه ویژه به فناور های اطلاعاتی عملیاتی در دستاور های رونمایی شده هفته نیروی دریایی ارتش سال 98 ، نشان می دهد که این نیرو بیش از پیش به موضوع گردآوری اطلاعات میدانی از پهنه دریا ها و اقیانوس ها و همچنین غافلگیر کردن دشمنان در آب ها توجه نموده است .

رونمایی از دو پهپاد با قابلیت ها و توانمندی های متفاوت در آذرماه سال جاری و الحاق این پهپاد ها به ناوگان های نیروی دریایی ارتش، بیانگر این نکته است که متخصصان و دانشمندان نداجا، توان خود را بر روی طراحی و ساخت تجهیزاتی صرف نموده اند که قدرت اطلاعاتی عملیاتی جمهوری اسلامی ایران را در عرصه آب های سرزمینی و آزاد افزایش دهد .

در همین زمینه امیر دریادار دوم مجید مقصودی گفت: در حوزه پهپادی کوشش سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نداجا بر ساخت پهپاد هایی است که قابلیت به پرواز در آمدن و نشستن بر روی شناور ها را داشته باشند.

پلیکان 2

پهپاد دریاپایه پلیکان 2 که در روز 9 سال جاری با حضور امیر محمد محمودی معاون اجرایی ارتش و امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نداجا از آن رونمایی شد، توانایی نفوذ در عمق، توانایی ماموریت های گشت و شناسایی را دارد. این پهپاد با استفاده از چهار موتور عمود پرواز و یک موتور پیشران پر قدرت توانایی نشست و برخاست عمودی از روی شناور در حال حرکت را دارد .

پرنده در ابتدا با استفاده از چهار موتور همزمان شده خود که به صورت عمود پرواز است از شناور جدا می گردد و پس از آن با استفاده از الگوی اتوماتیک طراحی شده در سامانه پرواز اتوماتیک، طی فرآیند محاسبه شده بدون برهم خوردن تعادل و سقوط ناگهانی پرنده وارد فاز کروز یا حرکت افقی می گردد. این فرآیند در هنگام برگشت پرواز از ماموریت شناسایی خود و نشستن بر روی کشتی بالعکس اجرا می گردد .

یکی دیگر از وجوه تمایز این پهپاد شناوری مثبت و مقاومت آن در برابر نفوذ پذیری در هنگام فرود بر سطح آب است که به این پرونده این امکان را می دهد تا در شرایط اضطراری بدون آسیب بر روی آب فرود آمده و بازیافت گردد. پهپاد پلیکان 2 آزمایشات میدانی HAT و SAT خود را با موفقیت به انتها رسانده است.

عملکرد بی بدیل این سامانه بدون سرنشین در انجام عملیات اتوماتیک و در شرایط نامتعارفی که پرنده های با سرنشین قادر به انجام ماموریت نباشند و همچنین عدم احتیاج آن به تاسیسات و زیرساخت های گسترده و پرهزینه جهت بهره برداری، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را بر آن داشت تا از این پرنده در راستای انجام ماموریت های محوله خود در یگان های شناور و آب های دوردست تحت کنترل عملیاتی خود استفاده کند .

سیمرغ

پهپاد کاملاً بومی سیمرغ که روز 16 آذر با حضور امیر دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش و امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نداجا از آن رونمایی شد، دارای برد بلند و چندمنظوره است که توانایی انجام پایش و اجرای تاکتیک های رزمی و جنگالی را داراست و تبدیل به دست بلند نیروی دریایی نیروی دریایی ارتش در آب های دوردست علیه دشمنان می گردد .

پهپاد سیمرغ دارای برد عملیاتی یک هزار و 500 کیلومتر مربع، سقف پرواز 24 هزار پا و مداومت پرواز 24 ساعته است و به گفته دریادار سیاری، می تواند هشت فروند موشک هوشمند سدید را حمل کند .

امیر دریادار سیاری در مراسم رونمایی از این پهپاد گفت که پهپاد سیمرغ با فکر و دانش و فن و توان ایرانی ساخته شده است و هم اینک آماده پرواز در سواحل مکران است .

پهپاد سیمرغ می تواند برنامه های مورد نظر از قبیل گشت، شناسایی و تاکتیک های رزمی و جنگالی را برای نیروی دریایی ارتش انجام دهد .

منبع:میزان

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 618

به "پهپادهای جدید نیروی دریایی ارتش چه قابلیت هایی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پهپادهای جدید نیروی دریایی ارتش چه قابلیت هایی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید