امکان مشاهده 5 سیاره منظومه شمسی با چشم غیرمسلح

به گزارش مجله عکس، این هفته هفت سیاره منظومه شمسی در آسمان شب قابل مشاهده خواهند بود و افراد می توانند پنج سیاره را با چشم غیرمسلح مشاهده کنند.

امکان مشاهده 5 سیاره منظومه شمسی با چشم غیرمسلح

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، منظومه شمسی این هفته نمایشگاهی را برای ناظران آسمان به نمایش می گذارد و در هفت روز آینده هفت سیاره در نقاط مختلف آسمان شب قابل مشاهده هستند.

زهره درخشان ترین سیاره خواهد بود. عطارد، مریخ، مشتری و زحل با چشم غیرمسلح و اورانوس و نپتون با دوربین شکاری/دوچشمی قابل مشاهده خواهند بود. مریخ، زحل و مشتری به راحتی در عصر ها قابل مشاهده خواهند بود و با فرض اینکه ابر ها آسمان را نپوشانند و آسمان صاف باشد، زهره در آسمان صبح نیز قابل مشاهده خواهد بود. همه سیارات به غیر از نپتون و اورانوس بدون تلسکوپ یا دوربین شکاری، به صورت ستاره یا نقاط نوری در آسمان تاریک شب یا در ساعات اولیه آسمان صبح قابل مشاهده خواهند بود.

نپتون با دوربین شکاری یا یک تلسکوپ کوچک تقریباً 9 ساعت پس از غروب آفتاب به سختی قابل مشاهده خواهد بود، اورانوس نیز در آسمان بسیار تاریک شب با چشم غیرمسلح قابل مشاهده خواهد بود.

سیارات زهره و عطارد در آسمان صبح و درست قبل از طلوع خورشید بهتر دیده می شوند و زهره بعد از خورشید و ماه سومین جرم آسمانی درخشان خواهد بود. برای یافتن سیاره عطارد ابتدا باید در پی سیاره زهره باشید چرا که این سیاره یکی از درخشانترین سیارات خواهد بود.

درخشش سیاره زهره 70 برابر سیاره عطارد خواهد بود بنابراین نور عطارد به طور قابل توجهی ضعیف تر از سیاره زهره خواهد بود و عمدتا در نیمکره شمالی قابل مشاهده است.

بنابر گفته سایت ارث اسکای بهترین زمان مشاهده سیاره عطارد یک ساعت قبل از طلوع خورشید است و با چشم غیر مسلح یا دوربین دو چشمی قابل مشاهده خواهد بود. نزدیکترین سیاره به خورشید یعنی عطارد به تدریج در روز روشن تر خواهد شد و مدت بیشتری قبل از غروب خورشید در آسمان باقی خواهد ماند. مریخ و مشتری با شروع شب پدیدار خواهند شد.

مریخ به عنوان درخشان ترین ستاره در نیمه شرقی آسمان و مشتری به عنوان درخشان ترین سیاره در نیمه غربی ظاهر خواهد شد. هلال ماه شکارچی، مکان یابی سیارات غول پیکر گازی مشتری و زحل را آسان تر خواهد کرد.

این ماه به دلیل این زمان از سال و ارتباط آن با قبایل بومی آمریکا که با استفاده از ماه کامل در اکتبر / نوامبر برای جمع آوری غذا اقدام میکنند، ماه شکارچی نامگذاری شده است. هنگامی که آسمان درشب تاریکتر می شود، می توانید زحل را ببینید.

هر دو سیاره (زحل و مشتری) درست پس از غروب خورشید در آسمان جنوب غربی قابل مشاهده خواهند بود و اگرچه میلیون ها مایل از یکدیگر فاصله دارندنسبتاً نزدیک به هم ظاهر خواهند شد. بین اکنون و انقلاب زمستانی، مشتری و زحل به تدریج به یکدیگر نزدیکتر می شوند، تا اینکه در 21 دسامبر در یک راستا قرار می گیرند.

دفعه بعدی که این دو سیاره بسیار نزدیک به هم در آسمان زمین ظاهر می شوند، مارس 2080 خواهد بود. در ماه نوامبر سیارات روشن مریخ، مشتری، زحل، زهره و عطارد در آسمان زمین دیده خواهند شد. سه تای اول عصر ها و بقیه صبح ها قابل مشاهده خواهند بود.

منبع: فرارو
انتشار: 16 آذر 1400 بروزرسانی: 16 آذر 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1915

به "امکان مشاهده 5 سیاره منظومه شمسی با چشم غیرمسلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان مشاهده 5 سیاره منظومه شمسی با چشم غیرمسلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید