سهم الارث خود را به آسانی تقسیم کنید

به گزارش مجله عکس، هر فرد در جامعه دارای املاک و دارایی هایی است که پس فوت او وارثین صاحب آن ها خواهند شد. افراد می توانند ملک و املاک خود را پیش از مرگ نیز میان بچه ها تقسیم نمایند.

سهم الارث خود را به آسانی تقسیم کنید

تقسیم ارث با صلح عمری راهکاری برای تقسیم کردن آسان سهم الارث است. مطابق قانون اموال همه افراد پس از فوتشان میان وارثان آن ها که شامل همسر، بچه ها، پدر، مادر و … می شوند تقسیم خواهد شد؛ اما قانون گذار برای تقسیم اموال هر فرد پس از فوت شرایط دیگری را نیز مشخص نموده است که کمی متفاوت تر هستند و از این روش با نام صلح عمری یاد می شود. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

مزایای تقسیم ارث با صلح عمری

قرارداد صلح عمری، قراردادی است که طی آن مالک یک ملک مالکیت ملک خود را به وسیله قراردادی به نام صلح به شخص دیگری منتقل می کند؛ با این شرط که: اولاً مصالح، تا زمانی که زنده است، مالک منافع ملک متعلق به خود او بوده؛ ثانیاً، بعد از فوت مالک، صلح کامل شده و متصالح علاوه بر عین، مالک منافع مال نیز شده و بتواند از آن استفاده کند. اکنون در این بخش، به شرح مزایای صلح عمران پرداخته که شامل موارد زیر است:

طبق قانون، افراد می توانند برای مشخص تکلیف اموالشان بعد از فوت، وصیت نامه تنظیم نمایند. محدودیتی که دراین رابطه وجود دارد آن است که هر شخص صرفاً تا یک سوم اموال خود را برای بعد از مرگ خود، می تواند وصیت نموده و وصیت مازاد بر ثلث اموال، بدون تنفیذ و اجازه وراث، باطل است؛ بنابراین از مهم ترین مزایای صلح عمری، می توان به این نکته اشاره کرد که با انعقاد صلح عمری، مالک می تواند برای اموالش در زمانی که در قید حیات است، مشخص تکلیف نموده و آن را به نظر وراث و بعد از فوت خود واگذار نکند.

مزیت دیگر از مزایای صلح عمری، آن است که ازآنجاکه قرارداد انتقال ملک در قالب صلح انجام گرفته، اندازه مالیات انتقال آن در مقایسه با قرارداد بیع یا همان قرارداد خریدوفروش و مالیات برارث، بسیار کم تر است.

یکی دیگر از مزایای صلح عمری، آن است که در این قرارداد، درعین حال که مالک، مالکیت عین ملک خود را به طور کامل به متصالح منتقل می کند، مالکیت منافع ملک را برای خود نگه داشته و بنابراین می تواند بدون واهمه از بیرون شدن از ملک به وسیله متصالح، تا سرانجام عمر و با خیال راحت در ملک انتقال داده شده، سکونت و زندگی نماید.

آیا در صلح عمری سند منتقل می شود؟

یکی از سؤالات صلح عمری که بسیار مطرح می شود، آن است که آیا در صلح عمری سند منتقل می شود؟ یا اینکه مالکیت مال به طور کامل برای صلح نماینده یا مصالح به جای مانده و تنها بعد از فوت وی، به صلح شونده یا متصالح منتقل می شود؟

در پاسخ به این سؤال که آیا در صلح عمری سند منتقل می شود؟ باید گفت که در قرارداد صلح عمری، به محض انعقاد قرارداد، مالکیت عین به متصالح انتقال یافته و بنابراین، در صلح عمری، سند منتقل می شود؛ با این شرح که اولاً مالکیت منافع، برای مصالح به جای مانده و تا زمان مرگ وی، این حق برقرار است؛ ثانیاً، مصالح می تواند با درج خیار در قرارداد صلح عمران، این امکان را برای خود فراهم ساخته تا هرزمان بخواهد تا قبل از فوت خود، قرارداد صلح را مطابق مقررات فسخ صلح عمری، فسخ نماید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب تقسیم ارث مادر چه مراحلی دارد؟ را حتما بخوانید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 7 اسفند 1401 بروزرسانی: 7 اسفند 1401 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 2248

به "سهم الارث خود را به آسانی تقسیم کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم الارث خود را به آسانی تقسیم کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید