عکس های تازه تاریخچه وجود آب در مریخ را آشکار می کند

به گزارش مجله عکس به نقل از دیجیتال ترندز، پژوهشگران با بررسی این دو عکس به این نتیجه رسیده اند که میلیاردها سال قبل در مریخ جوی ضخیم و متراکمی وجود داشته که باعث به دام افتادن گرما می شد. این امر وجود آب را به شکل مایع در سطح سیاره مریخ ممکن می کرد.

عکس های تازه تاریخچه وجود آب در مریخ را آشکار می کند

محققان می گویند هنوز امیدوارند آب به شکلی در عمق سیاره مریخ موجود باشد و این عکس ها امیدواری در این زمینه را افزایش داده است. یکی از عکس های یادشده که توسط فضاپیمای مارس اکسپرس گرفته شده نشان می دهد در گذشته رودهایی در سطح مریخ وجود داشته که هم اکنون خشک شده اند.

این رودها که نیرگال والیس نام دارند، دقیقا در جنوب خط استوای مریخ قرار دارند. رودهای مذکور در حدود 700 کیلومتر امتداد یافته اند و جریان یافتن آب از لابلای صخره ها و اثرات ناشی از برخورد شهاب سنگ ها با سطح مریخ راستا حرکت آنها را معین کرده است. برآوردهای اجرا شده بر اساس عکس های یادشده نشان می دهد که رودهای مذکور بین 3.5 تا 4 میلیارد سال قبل در سطح مریخ پرآب بوده اند.

محققان ناسا امیدوارند ظرف یک دهه آینده با اعزام فضاپیمای سرنشین دار به مریخ و نیز استفاده از تجهیزات پیشرفته نمونه برداری بتوانند اطلاعات دقیق تری در این زمینه به دست آورند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 474

به "عکس های تازه تاریخچه وجود آب در مریخ را آشکار می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس های تازه تاریخچه وجود آب در مریخ را آشکار می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید