اخترشناسان برای یافتن سیاهچاله ها به کمک شما نیازمندند!

به گزارش مجله عکس، Patrick Treuthardt اخترفیزیکدانی است که با یک لپ تاپ به انتظار بازدیدکنندگان از موزه علوم طبیعی کارولینای شمالی نشسته است. او از داوطلبان می خواهد که در یک پروژه علوم شهروندی به او در پیدا کردن سیاهچاله ها کمک کنند!

اخترشناسان برای یافتن سیاهچاله ها به کمک شما نیازمندند!

پروژه های علوم شهروندی در سال های اخیر تا حد زیادی گسترده شده اند و در حال حاضر هم مردم و هم دانشمندان علاقه مند به انجام چنین پروژه هایی هستند. در این پروژه ها عموم مردم می توانند به کمک دانشمندان بیایند و حجم عظیم داده های علمی، که از توان ابرکامپیوترها یا دانشمندان کم تعداد برنمی آید، را تحلیل و بررسی کنند. در برخی از این پروژه ها کامپیوترهای عادی داوطلبان پرشمار داده هایی را پردازش می کنند که گاهی از توان و وقت ابرکامپیوترها بیشتر است. در نوع دیگری از پروژه های علوم شهروندی نیز داوطلبان پس از آموزشی مختصر داده ها و تصاویر علمی را بررسی می کنند و تحلیل های ساده ای، که نیاز به دانش خاصی ندارد، را انجام می دهند.

هدف پروژه علوم شهروندی اخیر که Spiral Graph نام گرفته بررسی سیاهچاله های مرکز کهکشان هاست. هر کهکشان با اندازه راه شیری و یا بزرگ تر از آن سیاهچاله ای را در مرکز خود جای داده است. بین اندازه کهکشان و جرم ابرسیاهچاله مرکزی آن نیز رابطه ای وجود دارد. به این ترتیب که هر چه کهکشان بزرگ تر باشد ابرسیاهچاله آن نیز بزرگ تر است.

اما مسئله این جاست که چگونگی تکامل این دو در کنار هم هنوز معین نیست.

برای پاسخ به این سوال باید به سراغ رابطه بین بازوهای مارپیچی کهکشان و جرم سیاهچاله مرکز کهکشان رفت. این رابطه که زمان زیادی از کشف آن نمی گذرد در سال 2008 و در مقاله ای که Marc Seiger آن را نوشته بود شرح داده شد. این رابطه به این صورت است که هر چه پیچیدگی بازوهای یک کهکشان مارپیچی بیشتر باشد جرم سیاهچاله مرکزی آن بیشتر است.

در این پژوهش یافتن سیاهچاله های میان رده نیز نقش مهمی را ایفا می کند. سیاهچاله هایی که جرمی بین ابرسیاهچاله ها و سیاهچاله های ستاره ای دارند و تکامل آن ها هنوز به خاتمه نرسیده است. به این ترتیب شاید یافتن این سیاهچاله ها به درک چگونگی تشکیل ابرسیاهچاله ها کمک کند.

همکاری مردم و دانشمندان

هدف اصلی کمک دریافت از داوطلبان در این پروژه معین کردن بازوهای کهکشان های مارپیچی در تصاویر نجومی است. با این کار الگوریتم کامپیوتری می تواند با دقت بیشتری میزان پیچش بازوهای کهکشان را محاسبه کند. همان طور که اشاره شد ارتباطی بین زاویه پیچش بازوهای کهکشان مارپیچی و جرم ابرسیاهچاله مرکز کهکشان وجود دارد. نکته ای که به اخترشناسان کمک می کند تا جرم سیاهچاله مرکزی کهکشان را محاسبه کنند.

در مرحله بعد و پس از معین شدن جرم سیاهچاله مرکزی کهکشان ها اخترشناسان به دنبال سیاهچاله های میان رده می روند تا در مراحل بعد و با بررسی دقیق تر آن ها شکل گیری و تکامل این سیاهچاله ها را بررسی کند. در نهایت این پروژه به شناخت بهتر سیاهچاله های میان رده و چکونگی شکل گیری و تکامل این سیاهچاله ها و همچنین ابرسیاهچاله ها کمک خواهد کرد.

اگر علاقه مند به همکاری در این پروژه علوم شهروندی هستید می توانید به وب سایت این پروژه مراجعه کنید و پس از مطالعه نکات آموزشی به دانشمندان در پیدا کردن سیاهچاله ها کمک کنید.

عکس کاور: تصویر تلسکوپ هابل از کهکشان مارپیچی میله ای UGC 6093.

Credit: ESA/Hubble & NASA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 225

به "اخترشناسان برای یافتن سیاهچاله ها به کمک شما نیازمندند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخترشناسان برای یافتن سیاهچاله ها به کمک شما نیازمندند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید