اصفهان دارای پیشینه تاریخی به قدمت حیات ایرانیان است

به گزارش مجله عکس، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در دهمین نشست نکوداشت اصفهان گفت: اصفهان دارای پیشینه تاریخی به قدمت تاریخ ایران است.

اصفهان دارای پیشینه تاریخی به قدمت حیات ایرانیان است

به گزارش مجله عکس به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان، فریدون الله یاری در جمع اصفهان شناسان و دوستداران میراث فرهنگی اصفهان اضافه نمود: به راستی پیشینه تاریخی اصفهان دارای پیوندی ناگسستنی با زاینده رود است.

او ادامه داد: شهرسازان اصفهانی در طول بیش از 7هزار سال تاریخ تطور اصفهان به دو شیوه از زاینده رود برای توسعه تدریجی اصفهان استفاده کرده اند، در وهله اول نیاکان ما با ایجاد اصفهان در کنار رود و با ایجاد سازه های مختلف آبی از غربی ترین تا شرقی ترین راستا 400کیلومتری زاینده رود تمدنی شگرف را در فلات مرکزی ایران پدید آوردند.

الله یاری درباره دومین مدل بهره برداری نیاکان از زاینده رود در راستای ایجاد تمدن در اصفهان گفت: پدید آوردن اصفهان در جلگه حاصلخیز زاینده رود، در دومین روش نیاکان، باعث شد تا پیوندی ناگسستنی میان اصفهان و زاینده رود پدید آید، به گونه ای که با توجه به کمبود بارش ها در مرکز ایران، شهر اصفهان که در جلگه زاینده رود ایجاد شده، بدون وجود این رود حیات بخش قادر به حیات نیست.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان دارای پیشینه تاریخی به قدمت حیات ایرانیان است، گفت: با نگاهی به تاریخ اصفهان در می یابیم که این شهر همواره خیزشگاه مهم فرهنگی و سیاسی ایرانیان چه در عصر باستان و چه در دوران اسلامی بوده است، به گونه ای که در دوران اسلامی این شهر به عنوان تختگاه چهار سلسله بزرگ ایرانی تبار برگزیده شد تا خود تاکیدی بر ایران پروری و ایران خواهی مردمان فلات مرکزی ایران باشد.

او در پایان سخنانش شرح داد: برای دست یابی به توسعه پایدار به خصوص در حوزه هایی همچون فرهنگ، هنر و گردشگری باید اصفهان را فهمید، باید اصفهان را درک کرد تا بتوانیم ضمن آنکه این شهر بزرگ را به شکوه گذشته اش برمی گردانیم، آن را بهتر و زیباتر به جهانیان معرفی کنیم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 597

به "اصفهان دارای پیشینه تاریخی به قدمت حیات ایرانیان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصفهان دارای پیشینه تاریخی به قدمت حیات ایرانیان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید