اقدام ضدایرانی آمریکا زودتر از موعد مقرر لو رفت

به گزارش مجله عکس، فارس نوشت: منابع خبری امروز آدینه از کوشش آمریکا برای صدور قطعنامه ای علیه ایران به وسیله نشست روز دوشنبه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داده اند.

اقدام ضدایرانی آمریکا زودتر از موعد مقرر لو رفت

خبرنگار وال استریت ژورنال در بروکسل در حساب کاربری اش در توئیتر شرایط آژانس بین المللی انرژی اتمی در آستانه نشست مجمع عمومی در هفته آینده را آشفته توصیف نموده است.

او نوشت: درک من این است که در وین، در آستانه نشست هفته آینده شورای حکام آشوب محض برقرار است. این را می دانم که آمریکایی ها خواهان توافق بر سر قطعنامه ای جهت محکوم کردن عدم همکاری ایران با آژانس در موضوع توافقات پادمانی هستند.

خبرنگار وال استریت ژورنال با وجود این گفته که این کوشش احتمالاً از حمایت بعضی از اعضای مهم شورای حکام مانند روسیه و چین برخوردار نخواهد شد.

لاورنس نورمن درباره موضع احتمالی اروپایی هم اظهارنظر نموده و نوشته که هنوز معین نیست آنها چه نظری دارند.

وی خاطرنشان نموده این البته تنها نزاع جاری در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست. او نوشته است: اما این تنها نزاع موجود در آنجا نیست. میخائیل اولیانوف (نماینده روسیه در آژانس) به صراحت گفته که چون نشست هفته آینده مجازی است این شورا نمی تواند تصمیم رسمی اتخاذ کند.

بنابراین، نخستین نزاع در نشست هفته آینده ابتدا این خواهد بود که آیا طرف ها از لحاظ حقوقی می توانند بر سر قطعنامه رایزنی نمایند یا خیر.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین چند روز پیش در توییتر نوشت: شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته آینده به صورت مجازی ملاقات خواهند کرد. این کار اجازه می دهد که درباره همه موضوعات در دستور کار به صورتی عمیق صحبت کنیم اما رای گیری ممکن نیست چرا که درباره رویه های مربوطه برای چنین شرایط خاصی توافقی وجود ندارد. دیگر سازمان های بین المللی مرتبط با سیستم سازمان ملل هم با این شرایط روبرو هستند.

وی اضافه نمود: یک راهکار جهانی موقت در مجمع عمومی سازمان ملل وجود داشت: امکان اتخاذ تصمیمات به صورت مجازی وجود دارد اما فقط با اجماع. در مورد اختلاف نظرها، مشورت ها ادامه دارد. درباره آژانس بین المللی انرژی اتمی این موضوع می تواند خیلی زود می تواند برطرف گردد اگر شرایط اجازه برگزاری نشست های فیزیکی (حضوری) را بدهد.

برگزاری مجازی نشست شورای حکام در حالی انجام می گیرد که در روزهای اخیر، آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی شامل فرانسه درباره گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران، جنجال آفرینی و تهران را به عدم همکاری با آژانس متهم نموده اند.

این در حالی است که روسیه ادعاهای کشورهای غربی را رد نموده است. اولیانوف در توئیتر نوشت: مسائل در دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به دو سایت در ایران تا اندازه زیادی از این واقعیت ناشی می گردد که در آژانس قواعد روشنی در مورد استفاده از اطلاعات دریافت شده از سوی کشورهای ثالث وجود ندارد. وقتش رسیده که به این مشکل برای جلوگیری از تکرار آن طبق آنچه روسیه مدت هاست پیشنهاد داده رسیدگی گردد.

او همچنین در پیامی در توئیتر نوشت: ایران دسترسی را رد ننموده بلکه تا کنون این دسترسی را فراهم ننموده است. این تفاوت دارد. ایران حق آژانس بین المللی انرژی اتمی را زیر سوال نبرده است و برای ادامه رایزنی ها آماده است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1095

به "اقدام ضدایرانی آمریکا زودتر از موعد مقرر لو رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام ضدایرانی آمریکا زودتر از موعد مقرر لو رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید