اندیشمندان ایرانی را روایت نمی کنیم، آیینه ای در برابر تاریخ تحولات دو سده اخیر ایران گذاشتیم

به گزارش مجله عکس، به گزارش خبرنگاران مجموعه چشم اندازهای فرهنگ معاصر ایران که در سی وهشتمین جایزه کتاب سال ایران شایسته تقدیر شناخته شد، مشتمل بر سه جلد با عناوین از تمنای اسطوره تا تقلای جامعه، ایران در گذر از گذشته به آینده؛ تفاهم ملی یا نزاع بی انتها و فرهنگ ایرانی در درازنای تاریخ؛ آیا همچنان ایرانی هستیم است که به همت نعمت الله فاضلی و مانی کلانی پژوهش شده است. این مجموعه به ارزیابی انتقادی دیدگاه های اندیشمندان کنونی ایران می پردازد.

اندیشمندان ایرانی را روایت نمی کنیم، آیینه ای در برابر تاریخ تحولات دو سده اخیر ایران گذاشتیم

نعمت الله فاضلی چندی پیش در آیین رونمایی از این کتاب درباره این مجموعه شرحاتی را ارائه کرد و گفت: این مجموعه در سه جلد منتشر شده و مشتمل بر گفت وگوهای انتقادی با 13 اندیشمند امروز ایران است. این کتاب یکی از کارهایی است که می تواند به گفت وگوهای فکری و فرهنگی در جامعه ما کمک کند اما به دلیل ایام کرونا نتوانست جای خود را در جامعه پیدا کند.

او با اشاره به اینکه ارزش ها و اصالت هایی در این مجموعه وجود دارد که آن را به دلیل حضور 13 اندیشمندی که درباره فرهنگ ایران اندیشیدند گرفته یادآور شد: این کتاب به همه ملت ایران تعلق دارد که این فرهنگ را به لحاظ تاریخی آفریدند.

فاضلی گفت: برنامه ریزی ما برای این کتاب بیش از سه جلد بود چراکه مجموعه پرسش های ما در این اثر ایده آل هایی بسیار وسیع تر بود و با برخی از اندیشمندانی که با آن ها گفت وگو کردیم مثل دکتر شایگان نتوانستیم مصاحبه را به انتها برسانیم. همچنین با برخی از اندیشمندان نیز مانند مرتضی فرهادی و سیدجواد طباطبایی به دلیل مسائل و مسائل شخصی آنها نتوانستیم گفت وگو داشته باشیم بنابراین برنامه گفت وگوهای ما بیش از این 13 اندیشمند بود که محقق نشد.

او در بخش دیگری از سخنانش درباره ویژگی های این اثر سخن گفت و اضافه کرد: نخستین ویژگی کتاب این است که ما در این گفت وگو انگیزه ای داشتیم مبنی بر اینکه اندیشمندان ایرانی نیاز به راوی دارند. ما دانشگاهیان کمتر معطوف به هم دیگر سخن می گوییم، مگر درباره کسانی که از دنیا رفتند. به نظر می آید در جامعه ما هم اندیشمند خوب، اندیشمند مرده است در حالی که می توانیم امروز همدیگر را روایت کنیم و به تعبیر دکتر رنانی علم زنده داشته باشیم.

به گفته عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دومین ویژگی این مجموعه انباشت انتقادی دانش است چراکه می خواستیم گفت وگوها از روی ستایشگری و اعتبار زدایی نباشد و بلکه از طریق گفت وگوی انتقادی به دانش مخاطبان بیافزاییم.

او با بیان اینکه سومین ویژگی کتاب، تکیه مولفان روی انتخاب اندیشمندانی بوده که درباره تاریخ و فرهنگ ایران اندیشه و ایده ای دارند و آن را منتشر کردند شرح داد: ما می خواستیم در این کار یک جانبه نباشیم و اندیمشندان متضاد و هم فکر را با هم جمع کنیم و نقش ما این بود که فارغ از جهت گیری های خودمان داور باشیم و نقادانه گفت وگو کنیم.

فاضلی گفت: ویژگی بعدی که کتاب را مثل رمان خواندنی می کند این است که متن از جذابیت های بسکمک برخوردار است و ناظر به جامعه و مسائل امروز ایران است. این اندیشمندان افراد خلاقی هستند و در روایت اندیشه خودشان این خلاقیت را می توان دید.

او ادامه داد: ما در این کتاب به سراغ مولفان متفکر رفتیم. کسانی که سر هم بندی نمی کنند، بنابراین فارغ از اینکه ممکن است دیدگاه های متفاوتی از آنها داشته و با آنها چالش داشته باشیم باید دقت نظر، سعه صدر برای گفت وگو و خلاقیتشان را ستایش کنیم.

فاضلی در ادامه با بیان اینکه در این مجموعه آیینه ای را در برابر تاریخ تحولات دو سده اخیر ایران گذاشتیم گفت: در سال 1399 پایان سده چهاردهم فرا رسید و این مجموعه روایتی از این صد سال است. در هر یک از این گفت وگوها روایت های پرو فراز و نشیب را می توان دید. در این آیینه پرسش هایی را مطرح کردیم که دغدغه همه مردم ایران در جامعه ای آبستن حوادث بزرگ است و از این جهت کتاب خیلی بهنگام در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

این استاد جامعه شناسی با بیان اینکه ما اندیشمندان خودمان را روایت نمی کنیم و آنها را جدی نمی گیریم یادآور شد: شاید اگر اندیشمند خارجی باشد بیشتر به او ارجاع می دهیم مگر اینکه آن اندیشمند داخلی را از دست بدهیم به طور مثال قبل از مرگ مرحوم قانعی راد توجهی به ایشان نمی شد اما وقتی از دنیا رفتند نگاه ها متوجه ایشان شدند. بنابراین ما می توانیم از طریق روایت اندیشمندان و خوانش انتقادی به آنها اعتبار دهیم و نشان دهیم که صدایشان را می شنویم. جامعه و فرهنگ روایتی است که افراد مختلف آن را خلق می کنند و اگر این روایت ها نباشد جامعه طراوات خود را از دست می دهد.

مانی کلانی نیز درباره این اثر شرحاتی داد و گفت: در این کتاب 3 جلدی، از مفاهیم کلی جامعه، اسطوره، قدرت، فرهنگ و تاریخ آشنایی زدایی شده آن هم برمبنای چهارچوب نظری فصل اول جلد اول، آنجا که چگونگی انتخاب صاحب نظران، نحوه گفتگوها و... نیز شرح داده شده است.

او اضافه کرد: دراین کتاب شرحی انتقادی برای هر صاحب نظر تهیه شده و البته متکی به آثاری که هر اندیشمند به انتخاب خود، از خلال آن آثار معتقد بود که ایده هایش درمورد چیستی واقعیتی به نام ایران را شرح داده است و سپس شرح انتقادی، پیش از آغاز هر گفتگو با هر صاحب نظر، برای او ارسال و خوانده می شد تا زمینه مناسب فراهم شود که گفتگوی نویسندگان این کتاب با صاحب نظران آغاز شود.

به گفته این انسان شناس، مسئله نویسندگان در هر 3 جلد کتاب این بود که چرا نخبگان و اندیشمندان ایرانی وارد گفتگوی با یکدیگر و با عموم مردم جامعه نمی شوند؟ و اینجا موانعی مانند مفاهیم پیچیده و دشوارفهم جامعه و اسطوره یا دسترس ناپذیر به مانند قدرت که نخبگان ایرانی با القابی مانند جامعه شناس و اسطوره شناس در پشت آنها پنهان می شوند موانع شکل گیری این گفتگوی عمومی بین مردم و نخبگان هستند که این امر باعث شده از بعد از انقلاب مشروطه تا به اکنون، شکافی عمیق بین مردم و اندیشمندان ایجاد شود. وی اضافه کرد: نویسندگان در این کتاب سعی کرده اند با آشنایی زدایی از غیرقابل فهم بودن این مفاهیم پیچیده یا همان معاصرکردن و به زبان امروزی فهم پذیرکردن ایده های اصلی صاحب نظران، ایده های این صاحبنظران درمورد واقعیتی به نام ایران را به صورت ساده، شفاف و قابل فهم، برای همگان و مخاطبان عمومی این کتاب معاصر ساخته و ارائه کنند. پس بدینصورت از مفاهیمی کلی و انتزاعی مانند جامعه، اسطوره، قدرت، تاریخ، فرهنگ و ... در این سه جلد کتاب آشنایی زدایی شده است.

کلانی گفت: از همین روی در جلد 1 با استاد دکتر جلال ستاری درباره مفهوم اسطوره گفتگو شد و در جلد 2، مفهوم آشنایی زدایی شده قدرت مفهومی کلیدی است آنجا که ازخلال گفتگو با 4 صاحب نظر این جلد - که برخی آراء آنها بازتاب دهنده غیرمستقیم و ضمنی قسمتی از دیدگاه های جناح های رسمی و سیاسی کشور هستند - حال از معنا و مفهوم قدرت آشنایی زدایی شد بدین نحو که ازخلال گفتگوهای کتاب به قدرتی پاسخگو، نقدپذیر، شکننده و آماده برای گفتگو تبدیل شد. در جلد 3 نیز، بر همین روال، درباره مفاهیم فرهنگ، تاریخ، فرهنگ ایرانی، هویت ایرانی و چگونگی تکرار، برگشت و بازآفرینی دوره های تاریخی پیشین این سرزمین بحث و گفتگو شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1563

به "اندیشمندان ایرانی را روایت نمی کنیم، آیینه ای در برابر تاریخ تحولات دو سده اخیر ایران گذاشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشمندان ایرانی را روایت نمی کنیم، آیینه ای در برابر تاریخ تحولات دو سده اخیر ایران گذاشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید