بارش های سیل آسا برای 22 استان، هشدار قرمز

به گزارش مجله عکس، خبرنگاران :سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح قرمز کاهش دما از احتمال خسارت به کشاورزان 22 استان اطلاع داد و توصیه های مهمی را برای مقابله با این خسارت ها ارائه کرد.

بارش های سیل آسا برای 22 استان، هشدار قرمز

به گزارش تسنیم , پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی نشان می دهد امروز سامانه بارشی به تدریج از شمال غرب وارد کشور می گردد و در استان های واقع در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، استان های ساحلی دریای خزر، استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی و استان های واقع در دامنه های زاگرس مرکزی باعث بارش برف و باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در منطقه ها مستعد بارش تگرگ می گردد.

فردا شنبه در شمال غرب، سواحل شمالی، شمال شرق، استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز و استان های واقع در دامنه های زاگرس مرکزی بارش ها ادامه دارد. یکشنبه هفته آینده در ارتفاعات البرز، سواحل دریای خزر، شمال شرق و دوشنبه در شمال شرق کشور بارش های پراکنده پیش بینی شده است.

برای روز سه شنبه جو آرامی در بیشتر منطقه ها کشور پیش بینی شده است. طی 2 روز آینده در شمال غرب، غرب، استان های ساحلی دریای خزر، استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز و منطقه ها مرکزی کشور و شنبه و یکشنبه علاوه بر این منطقه ها در شمال شرق و شرق کشور کاهش محسوس دما روی می دهد و بارش ها در شمال غرب، بعضی منطقه ها غرب و ارتفاعات البرز به صورت برف و کولاک خواهد بود.

بیشترین کاهش دما در استا ن های ساحلی دریای خزر و اردبیل بین 10 تا 15 درجه خواهد بود و سایر منطقه ها ذکرشده نیز کاهش 4 تا 9 درجه ای دما را خواهند داشت.

توصیف سامانه: نفوذ توده هوای سرد و تنش دمایی و کاهش 10 تا 15 درجه دما در استانهای ساحلی دریای خزر و اردبیل در صبح آدینه مورخ 1402/01/11 و تداوم کاهش دما از 8 تا 10 درجه در شمال غرب کشور و دامنه های جنوبی البرز و به تدریج در شمال شرق کشور در صبح شنبه مورخ 1402/01/12، تداوم کاهش دما از 5 تا 7 درجه در شمال شرق و شرق کشور در صبح یکشنبه مورخ 1402/01/13

زمان آغاز: آدینه 1402/01/11

زمان خاتمه: یکشنبه 1402/01/13

نوع مخاطره: خسارت به محصولات کشاورزی

منطقه اثر:

آدینه 1402/01/11: گیلان، گلستان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، لرستان.

شنبه 1402/01/12: کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، اصفهان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، قزوین، البرز، تهران، قم، گلستان، گیلان، مازندران، سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی.

یکشنبه 1402/01/13: سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان.

اثر مخاطره: خسارت به شکوفه های درختان و سرمازدگی جوانه ها

توصیه: استفاده از محلول های ضدسرمازدگی جهت مقابله با باکتری های مولد هسته یخ در گیاه، مصرف کود های اسیدآمینه و پتاسه و ترکیبات بُر و روی به صورت غیرمستقیم بالای تاج درختان، جهت مقاوم سازی درختان به سرما، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط به وسیله انجام آبیاری خارج از نوبت، ایجاد پوشش به روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، تأمین سوخت، سرویس و راه اندازی وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه ، مرغداری و دامداری ها با توجه به کاهش محسوس دما، محافظت از تأسیسات و سیستم های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین، خودداری از انجام هرس درختان، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک صبح و بامداد)، عدم مبارزه شیمیایی در منطقه های که دما به زیر صفر می رسد.

توصیف سامانه: بارش برف و وزش باد شدید و کولاک برف

زمان آغاز: آدینه 1402/01/11

زمان خاتمه: شنبه 1402/01/12

نوع مخاطره: بارش برف و وزش باد شدید و کولاک برف

منطقه اثر:

آدینه 1402/01/11: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، ارتفاعات در استان های قزوین، البرز، گیلان، مازندران، تهران، چهارمحال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی و ارتفاعات شمال شرق خوزستان.

شنبه 1402/01/12: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان شمالی و ارتفاعات استان های زنجان، کردستان، البرز، قزوین، تهران، سمنان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل ونقل جاده ای، ریلی و هوایی، در نواحی کوهستانی کولاک برف و ریزش سنگ، خسارت به سازه های موقت به ویژه چادرهای مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: اجتناب از سفرهای غیرضروری، همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی، اطمینان از استحکام سازه های موقت به ویژه چادرهای مسافرتی، در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی به وسیله دستگاه های مربوطه.

توصیف سامانه: کاهش 10 تا 15 درجه ای دما

زمان آغاز: صبح آدینه 1402/01/11

زمان خاتمه: صبح یکشنبه 1402/01/13

نوع مخاطره: کاهش محسوس دما

منطقه اثر:

آدینه 1402/01/11: شمال غرب و گیلان.

شنبه 1402/01/12: شمال غرب، غرب و استان های همدان، مرکزی و ارتفاعات استان های قزوین، البرز، تهران.

یکشنبه 1402/01/13: شمال شرق و سمنان.

اثر مخاطره: خسارت به محصولات کشاورزی، یخزدگی و لغزندگی سطح معابر و جاده ها و افزایش مصرف حامل های انرژی.

توصیه: همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو، به کارگیری تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به محصولات کشاورزی

توصیف سامانه: بارش برف و باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در نقاط مستعد بارش تگرگ

زمان آغاز: آدینه 1402/01/11

زمان خاتمه: شنبه 1402/01/12

نوع مخاطره: بارش برف و باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

آدینه 1402/01/11: گیلان، مازندران، کرمانشاه، لرستان، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، همدان، قزوین، البرز، تهران.

شنبه 1402/01/12: مازندران

اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل ونقل جاده ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، طغیان رودخانه ها، در نواحی کوهستانی صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ، خسارت به سازه های موقت به ویژه چادرهای مسافرتی.

توصیه: هنگام سفر با خودرو همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت به ویژه چادرهای مسافرتی، لایروبی کانال ها و آب روها

توصیف سامانه: وزش باد شدید در بعضی نقاط همراه با گردوخاک

زمان آغاز: آدینه 1402/01/11

زمان خاتمه: شنبه 1402/01/12

نوع مخاطره: وزش باد شدید در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

آدینه 1402/01/11: خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، کرمان، قم، مرکزی، تهران، البرز، قزوین،

شنبه 1402/01/12: تهران، قم، قزوین، البرز، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، مرکزی، کرمان، فارس، سیستان و بلوچستان

اثر مخاطره: خیزش گردوخاک توأم با کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و اختلال در ناوگان حمل ونقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنرها و تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت و سقوط اشیا از ارتفاعات

توصیه: در نواحی مستعد گردوخاک اجتناب از حضور در فضای باز و سفر، اطمینان از استحکام سازه های موقت، تعطیل کردن فعالیت های عمرانی و عدم عبور و مرور و پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال.

توصیف سامانه: تقویت توده هوای سرد کاهش شدید دما 12 تا 15 درجه

زمان آغاز: اوایل وقت آدینه 1402/01/11

زمان خاتمه: صبح یکشنبه 1402/01/13

نوع مخاطره: خسارت شدید به صنعت کشاورزی

منطقه اثر:

آدینه 1402/01/11: اردبیل.

شنبه 1402/01/12: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان.

یک شنبه 1402/01/13: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان.

اثر مخاطره: صدمه به شکوفه ها و جوانه های درختان

توصیه: استفاده از کود های ضدسرمازدگی در باغ، ایجاد پوشش (پلاستیک، کاه، مالچ و غیره) در باغات برای کاهش اتلاف حرارت از سطح خاک، استفاده از ماشین های مولد باد در باغات به منظور ایجاد وارونگی دمایی و جایگزین کردن لایه هوای سرد سطحی با هوای گرم بالایی، مه پاشی در باغ به منظور جلوگیری از آسیب یخ زدگی، انجام آبیاری به منظور افزایش ظرفیت خاک برای ذخیره گرما و بهبود راهنمایی گرما به سطح خاک، استفاده از بخاری های باغی برای ایجاد گرما در لایه هوای اطراف درخت.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج

زمان آغاز: شنبه 1402/01/12

زمان خاتمه: سه شنبه 1402/01/15

نوع مخاطره:

شنبه: افزایش سرعت وزش باد در خلیج فارس (باد شمال غربی تا 30 نات) افزایش ارتفاع امواج تا 1.5 متر در سواحل استان خوزستان، درسواحل استان های هرمزگان و بوشهر تا 3 متر و در فراساحل تا 4 متر.

یکشنبه و دوشنبه: افزایش سرعت وزش باد (حدبیشتر 30 نات) در خلیج فارس و تنگه هرمز، افزایش ارتفاع امواج در سواحل استان خوزستان تا 1.5 متر، در سواحل استان های هرمزگان و بوشهر تا 3 متر و در فراساحل تا 4 متر.

سه شنبه: افزایش سرعت وزش باد (حدبیشتر 25 نات)در خلیج فارس و تنگه هرمز، افزایش ارتفاع امواج در سواحل استان خوزستان تا 1 متر، در سواحل استان های هرمزگان و بوشهر تا 2 متر و در فراساحل تا 3 متر.

منطقه اثر:

شنبه 1402/01/12: خلیج فارس، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

یکشنبه 1402/01/13: خلیج فارس، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

دوشنبه 1402/01/14: خلیج فارس، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

و سه شنبه 1402/01/15: خلیج فارس و تنگه هرمز، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های صیادی، احتمال خسارت به شناورهای سبک، صیادی، مسافربری، تفریحی، نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ها و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی در سواحل و فراسواحل.

توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، به ویژه غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق های صیادی، مسافربری و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت های دریایی در سواحل و دور از سواحل.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 12 فروردین 1402 بروزرسانی: 12 فروردین 1402 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 2260

به "بارش های سیل آسا برای 22 استان، هشدار قرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش های سیل آسا برای 22 استان، هشدار قرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید