بازگشت مهمان ناخوانده به مرکز

به گزارش مجله عکس، جلوه مکدر آسمان تهران طی دو روز اخیر حکایت از بازگشت آلودگی به مرکز دارد. مهمان ناخوانده این روز ها در شهر تهران درست همزمان با افت جزئی دما نمود پیدا نموده و به افزایش شاخص کیفیت هوا و عبور از مرز سالم منجر شده است.

بازگشت مهمان ناخوانده به مرکز

به گزارش دنیای اقتصاد، تهرانی ها در حالی اولین روز از ماه میانی پاییز را پشت سر می گذارند که نه تنها شاخص کیفیت هوا در 24 ساعت منتهی به صبح دیروز موید بازگشت آلودگی به آسمان شهر است، بلکه تا لحظه نگارش این گزارش شاخص لحظه ای کیفیت هوا نیز از 100 واحد فراتر بوده و هوا برای گروه های حساس، ناسالم تشخیص داده شده است.

مهر سال جاری با وجود افزایش نسبی بار ترافیک و انتظار بازگشت زودهنگام آلودگی هوا به آسمان تهران به محض ورود به نیمه دوم سال، به علت دمای نسبتا بالای هوا عملا زمینه حبس آلاینده ها در لایه های پایینی جو وجود نداشت و راه برای خروج آلاینده ها از آسمان تهران باز بود.

همین موضوع سبب شد تهران با وجود ترافیک بیشتر نسبت به مهر پارسال که مدارس و دانشگاه ها تعطیل بود، روز های آلوده کمتری را پشت سر بگذارد.

سال گذشته در اولین ماه پاییز تهرانی ها هشت روز هوای ناسالم برای گروه های حساس با شاخص بین 101 تا 150 واحد تنفس کردند و این در حالی است که سال جاری در ماهی که گذشت فقط چهار به اضافه یک روز هوا آلوده بود.

یک روز از این ایام آلاینده اصلی هوا ذرات گرد و غبار بوده که منشأ طبیعی دارد و نتیجه تغییرات اقلیمی است. اما در چهار روز دیگر شاخص کیفیت هوا به واسطه افزایش غلظت ذرات معلق کوچک تر از 5/ 2 میکرون آلوده گزارش شد که منبع اصلی انتشار آن، اگزوز خودروهاست.

دیروز هم تا زمان نگارش این گزارش شاخص لحظه ای کیفیت هوای تهران آلارم نارنجی رنگ آلودگی را به نمایش گذاشت و به نظر می رسد شاخص 24 ساعت منتهی به صبح امروز هم نشان دهنده جولان آلاینده ها در جو تهران باشد.

البته آلاینده اصلی هوا در صبحگاه ریز ذرات معلق (PM 2. 5) بود، اما بعد از ظهر دیروز در حالی که شاخص در حال نزدیک شدن به مرز شرایط اضطرار یعنی 150 واحد بود، به تدریج آلاینده اصلی هوا تغییر کرد و ذرات معلق درشت تر با قطر کمتر از 10 میکرون جای آن را گرفت.

با این وصف به نظر می رسد آلودگی هوا علاوه بر اینکه تحت تاثیر همزمانی برودت هوا و افزایش سفر های خودرویی تشدید شده، به واسطه موجی از گرد و غبار نیز دوپینگ نموده است.

منبع: فرارو
انتشار: 1 آبان 1401 بروزرسانی: 1 آبان 1401 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 2190

به "بازگشت مهمان ناخوانده به مرکز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت مهمان ناخوانده به مرکز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید