بزرگترین کلکسیون ویولن دنیا در تایوان؛ موزه ای برای فقرا

به گزارش مجله عکس، موزه چیمی در تایوان که یکی از غنی ترین کلکسیون های ویولن دنیا را در اختیار دارد، به وسیله ون لانگ شی، یکی از ثروتمندترین بازرگانان تایوان تاسیس شده است و قرار است موزه ای برای همه، به ویژه، برای فقرا باشد.

بزرگترین کلکسیون ویولن دنیا در تایوان؛ موزه ای برای فقرا

دای تینگ چانگ، مشاور ارشد کلکسیون ویولن های موزه چیمی (Chimei Museum) می گوید:

اگر پیانو می نوازید نگاهی به این بیندازید؛ این ویولنی است که مخترع پیانو آن را در سال 1705 ساخت.

و به قفسه ای اشاره می نماید که به ساخته های بارتولومئو کریستوفوری (Bartolomeo Cristofori)، سازنده ایتالیایی ابزار آلات موسیقی اختصاص یافته است که زمانی که در سردابه ای با رطوبت و حرارت به شدت کنترل شده برای خاندان معروف و اصیل ایتالیایی مدیچی مشغول کار بود، پیانو را اختراع کرد.

این موزه خصوصی در استان تاینان در جنوب تایوان محل نگهداری بزرگ ترین و جامع ترین کلکسیون ویولن جهان است و ویولنی که به دست کریستوفوری ساخته شده است، یکی از مهم ترین اقلامی است که در این کلکسیون که متشکل از 1376 ساز زهی است، به چشم می خورد.

چانگ می گوید برای پیدا کردن آن ها 6 سال انتظار کشیدند. او که خودش هم ویولن می سازد و تحقیقاتی هم درباره صداها و نحوه ساخت آن انجام داده است، مسئولیت جمع آوری و انتقال بیشتر این اشیا ء به موزه را به عهده داشته است:

تنها سه تا از سازهای زهی ساخته کریستوفوری در کل جهان به جای مانده است؛ یکی در گالری اوفیتزی در فلورانس، ایتالیا، است و دو ساز دیگر در چیمی هستند؛ یک ویولن سل و یک ویولن.

موزه ای برای همه

موزه چیمی که در سال 1992 و به وسیله شی ون-لانگ، یکی از ثروتمندترین تاجران خودساخته تایوان و پایه گذار شرکت چی-مای، تاسیس شد و قبل از انتقال به پارک متروپولیتن تاینان در سال 2014، در ساختمان اداری شرکت قرار داشت برای بازدید همگان باز است و مجموعه ای از آثار هنری غربی، تاریخ طبیعی، اسلحه ها و ابزار جنگی، آثار باستانی و صنایع دستی را در خود جای داده است؛ بخش بزرگی از این موزه به آلات موسیقی تخصیص داده شده است.

بر خلاف بعضی از کلکسیونرهای خصوصی که با توجه به سلیقه خود، اقدام به جمع آوری آثار هنری می نمایند، شی جمع آوری اشیاء را برای تحقق بخشیدن به رویای خود مبنی بر ساختن موزه ای برای همه آغاز کرد. او که در سال 1928 به دنیا آمد، در دوران جنگ در خانواده ای فقیر با 10 کودک بزرگ شد. تنها مکانی که او برای فرار از سختی های زندگی به آن جا می رفت، یک موزه محلی در تاینان بود.

پاتریشیا لیائو، معاون بنیاد موزه چیمی می گوید:

آن موزه برای یک کودک در دوران جنگ مانند بهشت بود. او با خود فکر کرد که هر وقت فرصتی پیش آمد موزه ای برای همه، به ویژه برای فقرا، خواهد ساخت. بنابراین، این موزه با هدف جمع آوری آثار هنری که بتوان آن ها را بعدها با قیمت بهتر فروخت، ساخته نشده است. او این موزه را با این ایده ساخت: آوردن هنر و فرهنگ غرب به این جا. این موزه برای کسانی که این شانس را ندارند که به سفر بروند و موزه های کشورهای خارج را ببینند.

هزینه ورودی موزه 6.50 دلار است؛ اما ورود به آن برای ساکنان شهر و دانشجویان تایوانی آزاد است، بنابراین کشاورزانی که در زمین های اطراف مشغول کار هستند می توانند همواره از آن بازدید نمایند.

بزرگ ترین و کامل ترین کلکسیون ویولن در جهان

موزه چیمی که معماری آن کاخ های اروپایی را به اذهان متبادر می سازد، در یک باغ باشکوه پر از مجسمه های اصیل و مجسمه های کپی بنا شده است. این فضا در حال حاضر در حدود 4000 اثر را به نمایش گذاشته است که تنها یک سوم از کل مجموعه ای است که در موزه نگه داری می شود. شیوه گزینش آثار موزه منعکس نماینده ماموریت شی برای در اختیار عموم مردم گذاشتن موزه است. کنار ورودی سالن هنرهای زیبا، چند تصویر معروف از مدونا و چند کودک به فاصله چند اینچ در کنار هم روی دیوار آویزان شده اند.

لیائو می گوید:

شاید موزه های دیگر کل فضای دیوار به یک کار مهم تخصیص بدهند؛ اما آن چه که برای ما بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت دارد این است که تصویری کلی برای مردمی بسازیم که هنوز هیچ ایده ای ندارند.

شی معتقد است که انبار کردن این آثار به جای نمایش آن ها به همه کار خجالت آوری است. این موزه در مقایسه با سایر موزه های هنری، یک نمایشگاه خیلی فشرده و شلوغ است.

آثار مهمی که در این موزه به نمایش گذاشته شده اند شامل تابلوی معروف سنت مارتین و گدا اثر نقاش اسپانیایی ال گریکو، مجسمه تسئوس با سانتور بیانور می جنگد اثر مجسمه سازی فرانسوی آنتونی لوئیس بری و بیش از 1600 قطعه اسلحه و زره است.

اما همچنان تماشای ترین بخش موزه، کلکسیون آلات و ادوات موسیقی است. شی، یک ویولنیست قهار است؛ او تجارت خود را در زمان جنگ و با جمع آوری فلزات قراضه از میدان های جنگ و جت های جنگنده و ساختن زه برای ویولن آغاز کرد.

قدیمی ترین ویولن سل قابل استفاده جهان در موزه چیمی نگهداری می شود. این ویولن سل که قدمت آن به سال 1566 برمی شود به وسیله آندریا آماتی معروف ساخته شده است. بعلاوه، آثار ارزشمندی از خانواده های استرادیواری و گارنری که دو نوع خاندان ویولن ساز معروف در جهان هستند در این موزه نگهداری می شود؛ ساز اوله باول (Ole Bull)، یکی از گران ترین و مشهورترین ویولن های جهان ساخته جوزپه گوارنری از آن جمله است.

چانگ با اشاره به دو ویولن می گوید:

این دو به وسیله گاسپارو دا سالو ساخته شده اند. شما فقط در کتاب ها راجع به این ها می خوانید. آن ها واقعا در جهان نایاب هستند؛ فقط 6 تا از آن ها به جای مانده است. هدف ما، جمع کردن گران ترین و معروف ترین ویولن های جهان نبود، بلکه در پی آن هایی بودیم که نقش مهمی در تکامل تاریخ سازهای زهی ایفا نموده اند.

نگهبان تاریخ

چیمی به لطف کلکسیونی که دارد، تبدیل به یک مکان دیدار مورد علاقه برای برگزاری کنفرانس های مربوط به ویولن، مانند فدراسیون آمریکایی ویولن و کمان سازان (AFVBM) و انجمن بین المللی ویولن و کمان سازان (EILA) شده است.

چانگ، همین طور که ویولن سازهای بزرگی را که در این جا دیدار نموده است می شمارد، می گوید:

نوه کارل بکر برای تماشا کارهای پدربزرگش به این جا آمد. پسر و نوه موراسی به این جا آمدند. نوه او اکنون 18 ساله است و او هم به تازگی ساختن ویولن را آغاز نموده است.

این جا تنها محلی است که سازندگان ویولن می توانند جمع بشوند و بیش از 100 ویولن متفاوت را که در یک زمان در کنار هم قرار گرفته اند را ببینند.

چیمی، مانند یک مرکز اطلاعات شلوغ برای ویولن مشغول به کار است. پایگاه داده ای ما به عنوان جامع ترین پایگاه اطلاعاتی در سطح جهان شناخته می شود، حتی کامل تر از حراج های ساتبیز و کریستی. ما به همه افرادی که نیاز به اطلاعات دارند، از ناشران کتاب گرفته تا محققانی که می خواهند یک برچسب روی یک ویولن خاص را ببینند، یاری می کنیم.

بعلاوه، جایزه ای تحت عنوان جایزه هنرهای چیمی برای حمایت از استعدادهای محلی پایه گذاری شده است. در حدود 200 ویولن رایگان در اختیار دانش آموزان و نوازندگانی که شاید قادر به خریدن یک ویولن برای خود نیستند یا می خواهند اجرای خاصی داشته باشند، قرار داده شده است.

لیائو می گوید:

این برنامه یک فرصت سه سر برد است: فرد مستعد می تواند از یک ویولن خوب استفاده کند. این کار از نظر مالی به خانواده وی یاری می نماید و بعلاوه باعث می شود که صدای خوبی به گوش برسد. اگر از این ویولن ها استفاده نشود، آن ها تنها یک مشت چوب هستند.

معروف ترین کسی که از این موزه ساز قرض گرفته است، کیست؟ یو-یو ما؛ که وقتی ویولن سل او قبل از اجرا در تایوان شکست نیاز به وام داشت. تسن یوچین، ویولنیست جوان تایوانی، هم زمانی که به عنوان اولین تایوانی برنده مسابقات بین المللی چایکوفسکی شد، از ویولنی از چیمی استفاده نموده بود.

چانگ می گوید:

این جا مانند سرزمین رویاهای ویولن ها است؛ محلی که همه فانتزی های شما درباره ویولن به حقیقت می پیوندد. پس از انجام این کار، بزرگ ترین احساس من این است که من هم در نقطه ای از جریان قدرتمند تاریخ قرار گرفته ام. این احساس، مسئولیت ایجاد می نماید. این ویولن ها هر کدام چند صد ساله هستند و شما فقط یک رهگذر و یک نگهبان در تاریخ هستید.

منبع: کجارو / edition.cnn.com
انتشار: 30 بهمن 1400 بروزرسانی: 30 بهمن 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1997

به "بزرگترین کلکسیون ویولن دنیا در تایوان؛ موزه ای برای فقرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین کلکسیون ویولن دنیا در تایوان؛ موزه ای برای فقرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید