به یاد خشایار الوند؛ مرد قلم شاد

به گزارش مجله عکس، عصر ایران - کاوه معین فر: طبق معمول این سال های انفجار اطلاعات و عصر ارتباطات، خبر بسیار کوتاه بود خشایار الوند به دلیل ایست قلبی درگذشت. ابتدا یک خبر در شبکه های اجتماعی پخش شد و بعد آرام، آرام تبدیل به یک طوفان شد که هر طرف را نگاه می کنی عکس خشایار الوند است و ابراز تاسف و ناراحتی از این کوچ نابهنگام.

به یاد خشایار الوند؛ مرد قلم شاد

خشایار الوند برادر سیروس الوند کارگردان قدیمی سینمای ایران و بالتبع عموی ماهور الوند بازیگر است، اتفاقا شروع کار جدی او در زمینه نویسندگی فیلمنامه با نوشتن فیلمنامه فیلم سینمایی مزاحم برای برادرش رقم می خورد.

اما بعدتر آنچه باعث شد خشایار الوند جایگاه ثابتی به عنوان نویسنده فیلمنامه پیدا کند سریال های طنز مختلفی بود که در تیم نویسندگان آن حضور داشت و شروع آن ها هم با مجموعه های مهران مدیری بود. یک تیم نویسنده 4 نفری وجود داشت که با هم می نوشتند و با همدیگر به پیروزیت های بسیار زیادی در عرصه نویسندگی سریال طنز پیدا کردند: پیمان قاسمخانی، مهراب قاسمخانی، امیر مهدی ژوله و خشایار الوند.

الوند 10 سریال با مهران مدیری کار کرده است که از مجموعه های طنز هر شبی یا اصطلاحا 90 قسمتی در بین آن ها به چشم می خورد (نقطه چین، شب های برره، باغ مظفر، در حاشیه) تا سریال های مناسبتی ایام عید (مرد هزار چهره، مرد دو هزار چهره) و سریال های نمایش خانگی (گنج مظفر، قهوه تلخ، ویلای من، شوخی کردم). از مجموعه های با داستان طولانی تا آیتم های کوتاه 10 الی 15 دقیقه ای و در تمام این مقوله ها پیروز.

در دوازدهمین جشن دنیای تصویر یا جشن حافظ (سال 1390) وقتی که مهران مدیری جایزه بهترین بازیگر مرد کمدی تلویزیونی را برای مرد دوهزار چهره و قهوه تلخ دریافت کرد به روی سن اظهار کرد: بار کار بر دوش دو نفر سنگین بود؛ آن ها امیرمهدی ژوله و خشایار الوند، نویسندگان کارهستند. نوشتن برای 35 بازیگر اصلی کاری بسیار سختی است و با عشقی که به برادران قاسم خانی دارم و با همکاری های خوبی که با هم داشتیم تندیسم را به الوند و ژوله تقدیم می کنم.

طیف گسترده ای از سریال های طنز در کارنامه خشایار الوند به چشم می خورد که مهران مدیری کارگردان آن ها نیست، مهدی مظلومی (کمربند ها را ببندیم)، محمد حسین لطیفی (ساخت ایران)، رامبد جوان (مسافران)، سامان مقدم (دیوار به دیوار 1 و 2)، بهروز شعیبی (گلشیفته) و در این اواخر تقریبا اکثر کار های سیروس مقدم (پایتخت 1، 3، 4، 5 و علی البدل).

ذکر همه این موارد نشانگر چند خصوصیت شاخص خشایار الوند است: حرفه ای، متعهد، منعطف و کاربلد، اگر چنین خصوصیاتی در یک نویسنده جمع نشده باشد نمی توانست کارنامه ای اینچنین پربار و پرکار داشته باشد.

بسیاری از دوستان و همکاران او آرامش، مهربانی، صبوری و خوش مشربی را از شاخصترین خصوصیات خشایار الوند ذکر کرده اند.

پوریا ذوالفقاری (منتقد سینمایی) آخرین خاطره اش از الوند را چنین گفته است: می گوید به بازیگران نقش های فرعی سریال های طنز زنگ می زنید و خبرشان را در مجله تان کار می کنید. ولی با نویسنده همان سریال تماس نمی گیرید. می گویم همین جا پیاده می شوم. زحمت افتادی. دست می دهیم و می گویم فردا زنگ می زنم تلفنی مصاحبه ای کنیم. با خنده می گوید نه. بذار دیرتر. اینجوری حس می کنم، چون این را گفتم و رساندمت زنگ زدی... می خندیم... می رود و این می شود آخرین دیدارمان. لعنت به این زندگی و واقعا از این فرهادکش فریاد...

بسیار ناخوشایند و غم انگیز است چنین مطالبی را برای نویسنده ای بنویسی که او با قلمش ساعات و زمان زیادی شادی و خنده برایت به همراه آورده است، این نوشتار ادای احترامی است به تمام آن لحظات شاد و خنده هایی که خشایار الوند برای من رقم زده است، روحت شاد، مرد قلم شاد.

منبع: برترین ها
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 222

به "به یاد خشایار الوند؛ مرد قلم شاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به یاد خشایار الوند؛ مرد قلم شاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید