تعریف 160روستای مازندران به عنوان مقصد گردشگری نهایی شد

به گزارش مجله عکس، مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت که تعریف 160 روستای استان به عنوان راستا و مقصد گردشگری نهایی شده است.

تعریف 160روستای مازندران به عنوان مقصد گردشگری نهایی شد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

سیف الله فرزانه روز سه شنبه اضافه نمود که این روستاها از میان 240 روستای معرفی شده به اداره کل میراث فرهنگی انتخاب و جانمایی شده اند.

وی با بیان این که انتخاب روستاها به عنوان جهت و مقصد گردشکری بر اساس الگوی استاندارد انجام می گردد ، گفت که تمامی روستاهای انتخاب شده دارای ظرفیت های بالقوه گردشگرپذیری هستند.

فرزانه گردشگری روستایی را با محور بومگردی گفت و اضافه نمود : اقامتگاههای بومی مهم ترین اولویت برای معرفی روستاها به عنوان مقصد گردشگری بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران شرح داد از وجود جاذبه های گردشگری، ظرفیت سرمایه گذاری گردشگری برای ایجاد درآمدی محلی ، وجود امکانات خدماتی ، قابلیت دسترسی و پذیرش جامعه محلی به عنوان دیگر شاخصه های مشخص روستاهای جهت گردشگری یاد دکرد.

وی برخوداری از بافت قدیمی و سنتی و زنده بودن تولیدات صنایع دستی را هم از دیگر شاخصه ها برشمرد و گفت : تقریبا تمامی 160 روستا شناسایی شده از مجموعه کامل قابلیت های بالقوه گردشگرپذیری برخودارند و مراحل بازدید و آنالیز میدانی آنها نیز به اتمام رسیده است .

در حال حاضر دستگاه های متولی و جامعه محلی باید برای تجهیز ظرفیت های موجود روستاهای جانمایی شده اقدام نمایند.

وی وظیفه گردشگری را معرفی سرمایه گذار، تسهیل گری در صدور مجوزهای گردشگری ، آماده سازی جامعه محلی برای پذیرش و پذیرایی از گردشگر، آموزش به مردم محلی برای درآمدزایی از محل گردشگری و همچنین هماهنگی بین دستگاه های متولی در امور مختلف روستا معرفی کرد.

فرزانه ساماندهی 109 قطعه آبندان برای ایجاد مجموعه های گردشگری را نیز در قالب روستاهای جهت گردشگری تعریف کرد و گفت : نگاه مجموعه گردشگری مازندران به استفاده از حداکثر ظرفیت روستا برای جذب مسافر و گردشگر با حفظ امنیت و طبیعت و محیط زیست روستا است.

وی تاکید نمود : به هیچ وجه با کوچک ترین تخریبی در روستا موافقت نخواهیم کرد و هدف ما بهره برداری از روستا با استفاده از بافت سنتی آن و البته با اضافه کردن خدمات است.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت : بعضی از روستاهای مقصد گردشگر در نوروز سال جاری فعال خواهند شد تا محدودیت ، ضعف ، نقاط قوت و همچنین ظرفیت های پنهان این طرح شناسایی شوند.

پیش از این نیز بعضی از روستاهای مازندران شامل جواهرده رامسر ، کندلوس نوشهر و زروم نکا به عنوان مقاصد گردشگری شناسایی ، ساماندهی و معرفی شده بودند.

استان مازندران سالانه میزبان حدود 30 میلیون گردشگر است بنابر آمارهای رسمی فقط 15 تا 20 درصد از روستاهای مازندران بازدید می نمایند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 654

به "تعریف 160روستای مازندران به عنوان مقصد گردشگری نهایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعریف 160روستای مازندران به عنوان مقصد گردشگری نهایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید