درباره 10 کاراکتر کارنامه سعید راد؛ از صادق کُرده تا چ

به گزارش مجله عکس، روزنامه هفت صبح - احمد رنجبر: اینکه از روی اتفاق بازیگر شوی، یک موهبت است که نصیب بعضی شده. اما اینکه بازیگری را تبدیل به یک اتفاق مهم کنی، ارتباط مستقیم به میزان توان و انگیزه بازیگر دارد. سعید راد، سال 1350 برای بازی در خداحافظ رفیق دعوت شد. می دانید که او ورزشکار بوده و این مسئله در انتخاب او بی تأثیر نبوده است.

درباره 10 کاراکتر کارنامه سعید راد؛ از صادق کُرده تا چ

راد اما در همان گام اول نشان داد الفبای بازیگری را می داند و به همین خاطر به زودی امتیاز بدن خوب یکی از ویژگی ها شد و نه همه آن. در کارنامه سعید راد نقش های متنوع کم دیده نمی شود اما این 10 مورد شاخص تر از بقیه است. درباره هر کدام و راز ماندگاریشان نوشته ایم...

خسرو؛ خداحافظ رفیق

سال فراوری:

1350

چه کسی ساخت:

ناصر تقوایی

شناسنامه کاراکتر:

داستان خداحافظ رفیق درباره سه دوست است که تصمیم می گیرند یک شب از یک جواهرفروشی سرقت نمایند. سردسته این تصمیم ناصر (زکریا هاشمی) است اما زیر قولش می زند و خسرو و جلال را رها می نماید. آنها برای دریافت حقشان وارد دوئل می شوند و ... خسرو در این فیلم نماد جوان های جاه طلبی است که می خواهند ره صد ساله را یک شبه بروند.

موقعیت بازیگر:

خداحافظ رفیق سرآغاز بازیگری سعید راد در سینماست. خودش بارها تعریف نموده که چطور از ورزش به سمت سینما کشیده شده. بازی او در سینما مقارن شد با فیلمی که یکی از سردمداران موج نو است. همین باعث شد راد با فیلمهای خاص پسند هم شناخته شود.

راز ماندگاری:

استایل سعید راد که در ورزش به ورزیدگی و زیبایی رسیده بود و یکی از تعیینه های اصلی بازیگر است، از جمله امتیازهای او در خداحافظ رفیق است. کارگردان به قاعده از این تعیینه استفاده نموده. ضمن آنکه راد در این فیلم نشان داد در استفاده از میمیک متبحر است.

امیر؛ صبح روز چهارم

سال فراوری:

1351

چه کسی ساخت:

کامران شیردل

شناسنامه کاراکتر:

امیر جوانی آس و پاس است که در آبادان با یک ماشین سرقتی از راننده ای (جلال پیشواییان) در جاده سبقت می گیرد و همین باعث درگیری و درنهایت مرگ ناخواسته راننده عصبانی می شود. امیر به تهران و پیش معشوقه اش زری و دوستانش بازمی شود و زندگی بی هدف خود را با گذراندن با اطرافیانش و پرسه در خیابان ها و سرقت دنبال می نماید تا اینکه با مدرکی که از او در محل وقوع قتل به جا مانده است، تحت تعقیب پلیس قرار می گیرد.

موقعیت بازیگر:

سعید راد بعد از خداحافظ رفیق در پنج فیلم بازی کرد و در محافل سینمایی بازیگر شناخته شده ای بود.

راز ماندگاری:

امیر چهره ا ی آشناست اما نه از جنس قهرمان های یکهبزن سینمای آن موقع. او زخم خورده جامعه است و به سبک خودش دنبال پس دریافت حقش است! بازی یکدست و بی نقص راد در نمایش لاقیدی این شخصیت باعث شده مخاطب با یک شخصیت ماندگار روبرو باشد. به یاد بیاورید موقعیت راد را در صحنه ها تعقیب و گریز تا بدانید از چه می گوییم.

صادق؛ صادق نموده

سال فراوری:

1351

چه کسی ساخت:

ناصر تقوایی

شناسنامه کاراکتر:

صادق در فیلم صادق نموده نماید غیرت است. او بعد از اینکه زنش مورد تجاوز قرار می گیرد و به قتل میرسد به سیم آخر میزند و بدون توجه به قانون سراغ مظنونین (راننده های کامیون) می رود.

موقعیت بازیگر:

هفت فیلم بازی نموده بود که خداحافظ رفیق و صبح روز چهارم خاص پسندترین آنها بودند. سعید راد نشان داده بود در نمایش شمایل قهرمان صاحب تبحر است و به همین خاطر ناصر تقوایی او را برای نقش صادق برگزید.

راز ماندگاری:

صادق نموده صاحب یک قهوه خانه در جهت اندیمشک و اهواز است. یک شب در غیاب صادق راننده کامیونی به زن صادق تجاوز می نماید و او را به قتل می رساند. صادق بدون توجه به قانون، خودش دست به کار می شود و 9 راننده کامیون را به گمان اینکه یکی از آنها قاتل زنش است می کشد. راد در نمایش این نقش گرفتار اغراق نمی شود بلکه با تمام اجزای بدن و میمک صورت، غیرت خود را نشان می دهد و خشم فروخورده اش را به باور مخاطب می نشاند.

علی خوش دست؛ تنگنا

سال فراوری:

1352

چه کسی ساخت:

امیر نادری

شناسنامه کاراکتر:

علی نماد جوان هایی است که نمی خواهند حرف زور بشنوند. او به خاطر همین خصلت از همه جا رانده میشود و در شهر تنها می ماند. در همان صحنه ابتدایی دوربین روی سطح خیابان قرار گرفته است تا کارگردان حس خفقان را منتقل کند و بگوید شخصیت در چه تنگنایی قرار گرفته است.

موقعیت بازیگر:

سعید راد 12 فیلم تا پیش از تنگنا بازی نموده بود. او در این زمان بازیگری مطرح و توانمند لقب داشت.

راز ماندگاری:

شخصیتی که امیر نادری خلق کرد، با قهرمان های آن موقع تفاوت اساسی داشت. علی خوش دست گرفتار نامرادی ها میشود و آنچه در نهایت تطهیرش می نماید پایبندی به یک عشق است. سعید راد در این فیلم کارش از آن جهت سخت بوده که ابتدا روایتگر شخصیت سرخوش است و در ادامه باید حال یک آدم سرخورده و تنها را نمایش دهد. علی خوش دست شمایل سینمایی سعید راد در دهه پنجاه است و بعد از بازی در این فیلم، به همراه بهروز وثوقی به بازیگران اصلی موج نوی دهه 50 تبدیل شد.

کولی؛ سفر سنگ

سال فراوری:

1356

چه کسی ساخت:

مسعود کیمیایی

شناسنامه کاراکتر:

کولی یک قهرمان تأویل پذیر است که تعیین ترین برداشت از آن، ظلم ستیزی و آزادگی است. مسعود کیمیایی شمایل کولی را در چهره و قامت سعید راد دید که پیش از آن نقش قهرمان کم بازی ننموده بود. کیمیایی سفر سنگ را درست در اوج اعتراض های همه جانبه به حاکمیت وقت ساخت. داستانش را به روستایی برد که اربابی ظالم دارد، مردم را چپاول می نماید و اجازه نمی دهد سنگ تراشیده برای آسیاب را به ده بیاورند. کولی اما نترس است و دلش لک می زند برای مبارزه. وقتی پا به روستا می گذارد، فریاد برمی آورد، نهیب میزند و مردم را از رخوت بیرون می آورد.

موقعیت بازیگر:

سعید راد زمانی در سفر سنگ بازی کرد که تبدیل به چهره ای شناخته شده بود و 26 فیلم در کارنامه داشت.

راز ماندگاری

: آرمان خواهی و زیر بار نرفتن کولی از او قهرمانی خواستنی ساخت که در بحبوحه اعتراض های مردمی در اواخر دهه 50 همراه خیلی ها شده بود. بازی سعید راد به گونه ای بود که یک قهرمان با اراده و قدرتمند را عینیت بخشید.

علی؛ ساخت ایران

سال فراوری:

1357

چه کسی ساخت:

امیر نادری

شناسنامه کاراکتر:

ساخت ایران همکاری دیگر سعید راد و امیر نادری است. این بار فیلم در آمریکا ساخته شد و داستان جوانی را روایت کرد که در ینگه جهان وارد مبارزات بوکس شده. علی بی خبر از هیولاهای اطراف به دام گروهی می افتد که از او می خواهند شکست بخورد اما نمی پذیرد و عاقبت تلخی پیش رویش قرار می گیرد. علی نماد جوانمردی و غیرت است که این بار نمودش را در کشوری بیگانه شاهدیم.

موقعیت بازیگر:

ساخت ایران سی و سومین فیلم کارنامه سعید راد است. او با تجربه زیاد وارد این فیلم شد اما به چند دلیل اتفاقی که باید برای فیلم رقم نخورد. مهم ترین دلیل این بود که امیر نادری هنوز فضای سینمای آمریکا را نمی دانست. علاوه بر آن، فیلم در حین ساخت با مشکل اقتصادی روبرو می شود و فراوری به تأخیر می افتد. این اتفاق فرامتن به وضوح تأثیرش را بر کیفیت ساخت ایران می گذارد.

راز ماندگاری:

با همه ایرادهای فیلم اما سعید راد باز هم در ارائه شمایل یک قهرمان پیروز عمل کرد. بازی در نقش بوکسور را باورپذیر اجرا کرد و تمام احساس او را به مخاطب انتقال داد.

دوست محمد؛ دادشاه

سال فراوری:

1362

چه کسی ساخت:

حبیب کاووش

شناسنامه کاراکتر:

فیلم محصول سال های آغازین انقلاب است. دورانی که فیلمهایی با موضوع مبارزه علیه استعمار زیاد ساخته می شد. در این میان دادشاه موقعیت ویژه ای داشت و با استقبال بیشتری روبرو شد. سعید راد نقش دوست محمد بلوچ را بازی می کرد که در مخالفت با اصل چهار و مجریان آن در زاهدان یکی از حامیان اصل چهار به نام سردار درانی را به دار می کشد. ژاندارم ها روستای محل سکونت دادشاه را می سوزانند و همسرش را به اسارت می برند. دادشاه به پاسگاه حمله می برد و یک گروه ارتشی را که برای دستگیری او آماده شده اند تار و مار می نماید.

موقعیت بازیگر:

یک سال پیش از آن برزخی ها را بازی نموده بود که در اوج استقبال توقیف شد. او بازیگری محبوب بود...

راز ماندگاری:

سعید راد همه احساسات جماعتی که از حرف زور عاصی بودند را در بازی اش نشان داد. نگاه نافذ، حرکات با تحکم و نوع مبارزاتش از او یک قهرمان واقعی ساخت و باعث شد دادشاه تبدیل به شخصیتی محبوب و سمپات شود.

خلبان؛ عقاب ها

سال فراوری:

1363

چه کسی ساخت:

ساموئل خاچیکیان

شناسنامه کاراکتر:

زنده یاد خاچیکیان عقابها را بر اساس یک داستان واقعی ساخت. فیلم درباره اتفاقی است که برای خلبان، یدالله شریفی راد رخ داد: در جنگ ایران و عراق یک هواپیمای ارتش ایران، پس از انجام مأموریتی در خاک عراق، مورد حمله عراقی ها قرار می گیرد و در کردستان عراق سقوط می نماید. خلبان با چتر نجات فرود می آید. گروهی از نظامیان در پی دستگیری او هستند. خلبان به یاری یک تکاور ایرانی که برای انجام مأموریتی با لباس مبدل وارد کردستان عراق شده، نجات می یابد.

موقعیت بازیگر:

با برزخی ها و دادشاه به نظر می رسید در سینمای پس از انقلاب موقعیتی تثبیت شده دارد. این ثبات پیش مخاطب عام وجود داشت اما پیش همه مسئولان نه! راد بعد از این فیلم تا سال ها جلوی دوربین قرار نگرفت.

راز ماندگاری:

استایل سعید راد انطباق کامل با فیلم های قهرمان محور دارد. او در عقاب ها هم از این ویژگی بهره برد؛ وانگهی این بار صحبت از دفاع است و اتفاق همگانی بر سوژه فیلم وجود دارد. بازی راد به همراه فروش بالای فیلم، عقاب ها را در کارنامه اش یگانه نموده است.

اسکندر؛ دوئل

سال فراوری:

1382

چه کسی ساخت:

احمدرضا درویش

شناسنامه کاراکتر:

داستان حول یک گاوصندوق می چرخد. در بحبوحه جنگ عده ای کوشش می نمایند از خروج یک گاوصندوق از کشور جلوگیری نمایند. زینال (پژمان بازغی) در این بین به حسن نیت آنها شک نموده. گاوصندوق در اروند غرق می شود و زینال اسیر می شود. داستان فیلم 20 سال بعد و پس از آزادی زینال ادامه می یابد و در حین درگیری برای تصاحب صندوق و درگیری بین زینال و اسکندر (سعید راد) حقایقی کهنه آشکار می شود.

موقعیت بازیگر:

سعید راد دو دهه بازی نکرد و در ایران نبود! او بازگشتی قدرتمند به سینما داشت و بازی اش خاطرات خوش گذشته را زنده کرد.

راز ماندگاری:

سعید راد در این دو دهه نه تنها بازیگری را فراموش ننموده بود که انگیزه ای مضاعف داشت. او اسکندر را فارغ از کلیشه ها بازی کرد؛ به موقع آرام بود و در جای مناسب فریاد میکشید. این بار هم ویژگی بارزش که برخورداری از تناسب اندام مناسب بازیگری است، به یاریش آمد و جلوی دوربین تواناییاش را در این زمینه هم به رخ کشید.

تیمسار فلاحی؛ چ

سال فراوری:

1392

چه کسی ساخت:

ابراهیم حاتمی کیا

شناسنامه کاراکتر:

تیمسار فلاحی از شخصیتهای برجسته انقلاب و دفاع مقدس است و ابراهیم حاتمی کیا بخش کوچکی از زندگی او را در فیلم چ تصویر کرد. این بخش مربوط است به حضور تیمسار در غرب کشور بر سر ماجرای غائله پاوه.

موقعیت بازیگر:

سعید راد 10 سال بعد از درخشش در دوئل بازیگر فیلم ابراهیم حاتمی کیا شد. راد تجربه بازی در فیلم دفاع مقدسی داشت، با اینحال وقتی خبر آمد راد قرار است نقش تیمسار فلاحی را بازی کند، این سؤال پیش آمد که حاصل کار چه میشود.

راز ماندگاری:

نقش سعید راد در فیلم چ کوتاه است اما بازیاش به اندازه است و به معرفی شخصیت تیمسار فلاحی به مخاطب یاری میکند. خود فیلم چ هم بازگشت حاتمی کیا به روزهای اوج است. او در این فیلم تبحر خود در ساخت فیلم بیگ پروداکشن را اثبات کرد. نقش تیمسار فلاحی در فیلم چ جزء بازی های خوب سعید راد است. او به رغم کوتاه بودن نقش با نوع نگاه، حرکت بدن، روبروه با اطرافیان و ... صلابت تیمسار فلاحی را به نمایش گذاشت.منبع: برترین ها
انتشار: 10 آبان 1398 بروزرسانی: 10 آبان 1398 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 421

به "درباره 10 کاراکتر کارنامه سعید راد؛ از صادق کُرده تا چ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره 10 کاراکتر کارنامه سعید راد؛ از صادق کُرده تا چ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید