دلنوشته علی ربیعی و دلنشینی شعر شاملو

به گزارش مجله عکس، علی ربیعی در دل نوشته ای کوتاه که در کانال تلگرامی اش منتشر نموده، نوشت:خیلی وقتها بی دلیل دلمان می گیرد. آنقدر دلیل برای دریافت دل هست که تو نمی دانی این بار دیگر چرا دلت گرفته؟!!! در چنین وقتهایی دنبال بهانه ای برای خوب شدن حال دلمان می گردیم.

دلنوشته علی ربیعی و دلنشینی شعر شاملو

به گزارش مجله عکس، علی ربیعی سخنگوی دولت در دلنوشته ای کوتاه، شعری از احمد شاملو را منتشر کرد و نوشت: غروب این آدینه، شعر شاملو را در یکی از کانالهای تلگرامی دیدم که در حال و هوای تن درد و تبی مختصر ، سخت به دلم نشست

متن این نوشته را بخوانید:

خیلی وقتها بی دلیل دلمان می گیرد. آنقدر دلیل برای دریافت دل هست که تو نمی دانی این بار دیگر چرا دلت گرفته؟!!! در چنین وقتهایی دنبال بهانه ای برای خوب شدن حال دلمان می گردیم. گاهی وقتها یک فیلم، یک ترانه و با شاید بعضی از اشعار به طرز غریبی بازتاب دهنده حالات روحی مان هستند و حتی ارجاع دادن خودمان به آنها با همذات پنداری به دنبال حالی خوش می گردیم.

شاید تفال ما ایرانیها به حافظ هم از همین روانشناسی ناشی شده است. حتی خیلی وقتها آرزوها و دلتنگیهایمان را در فیلم های سینمایی دنبال می کنیم. به خصوص مانوس بودن دهه های بیست و سی و چهل با سینمای موسوم به فیلم فارسی - برچسبی که مرحوم هوشنگ کاووسی به کار گرفت- از همین روحیه سرچشمه گرفته است.

یادش به خیر چقدر از فیلمهای هندی در آن دهه هادر سینماها استقبال می شد. هرچه به سمت سینماهای پایین شهر و شهرستانها می رفتیم فروش فیلم هندی بیشتر بود. این هم نوعی احتیاج به یک حال خوش است که بعد از یک درام با پایانی خوش به خاتمه می رسید. من فکر می کنم پدیده فیلم هندی آن دهه ها و حتی امروز ناشی از جامعه شناسی طبقانی کاست و میل برون رفتن از کاست در میان توده های هندی بود.

پایان شاد احتیاج زندگی انسانی ماست.

غروب این آدینه، شعر شاملو را در یکی از کانالهای تلگرامی دیدم که در حال و هوای تن درد و تبی مختصر ، سخت به دلم نشست:

برای تو

برای من

برای دردهایم

برای ما

برای این همه تنهایی

ای کاش خدا کاری کند...

باز هم دلتنگی غروب آدینه.... بیستم تیرماه 99

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1155

به "دلنوشته علی ربیعی و دلنشینی شعر شاملو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلنوشته علی ربیعی و دلنشینی شعر شاملو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید