راهنمای خرید ویلچر؛ انواع، نکات مهم خرید و برترین روش نگهداری

به گزارش مجله عکس، خرید ویلچر کاری به ظاهر ساده است اما وقتی برای اولین بار قرار باشد یک ویلچر خریداری کنید متوجه می شوید که باید نکات بسیار زیادی را برای انتخاب مناسب ترین محصول بدانید. به همین علت تصمیم گرفتیم که یک راهنمای خرید ویلچر کامل اما ساده را در خبرنگاران مگ منتشر کنیم تا هر زمانی که شما قصد خرید این مجصول را داشته باشید بتوانید از آن بهره ببرید.

راهنمای خرید ویلچر؛ انواع، نکات مهم خرید و برترین روش نگهداری

ویلچر چیست؟

ویلچر یک نوع صندلی متحرک است که چند چرخ دارد و وقتی روی آن می نشینید، یک محافظ زیر پاهاتان قرار می گیرد تا سنگینی پا را از بین ببرد. این صندلی متحرک حالت ساده که با نیروی بدن شخص حرکت می نماید، برقی و کنترلی دارد. بعلاوه نوع تخصصی آن برای ورزشکاران و حرکت در ساحل طراحی شده است.

مقایسه ویلچر دستی و برقی

معمولا وقتی قرار بر خرید ویلچر است از خودمان می پرسیم که چه ویلچری بخریم. در این بخش قرار است به همین موضوع بپردازیم. اولین و مهم ترین موضوعی که باید قبل از اقدام به خرید انواع ویلچر معین کنید، برقی یا دستی بودن آن است. ویلچرهای دستی با نیروی بدن کاربر یا شخص مراقب به حرکت در می آیند. ارزان هستند، وزن کمی دارند و حمل ونقل آن ها آسان است. منبع نیروی محرکه ویلچرهای برقی باتری است و کاربر می تواند با یاری یک دنده و چند دکمه به راحتی آن را حرکت دهد.

این مدل برای افرادی که مشکل تحرک در بالاتنه دارند کاملا مناسب است. ویلچرهای برقی آزادی عمل بیشتری به کاربر می دهند و افراد می توانند بدون احتیاج به یاری گرفتن از دیگران به راحتی مسافت های طولانی را طی نمایند. اما نسبت به ویلچرهای دستی سنگین تر و گران تر هستند. در نهایت انتخاب دستی یا برقی بودن ویلچر به احتیاجهای شخص، سبک زندگی و بودجه ای دارد که برای خرید در نظر گرفته است.

مهم ترین نکات خرید ویلچر خوب

قبل از اینکه انواع محصولات را در این راهنمای خرید ویلچر آنالیز کنیم، باید با نکات مهمی که باید قبل از خرید در نظر گرفته شوند، آشنا شوید. مهم ترین و اساسی ترین نکته در انتخاب ویلچر، ارزیابی و آنالیز احتیاجهای حرکتی است. آیا قرار است در فضای بسته از آن بهره ببرید یا قصد حرکت در خیابان و معابر را دارید؟ آیا مسیر شما پر از شیب یا پیچ و خم است یا در مسیرهای هموار حرکت می نید؟

مقدار و وزن بدن یک نکته مهم دیگر است که باید قبل از خرید در نظر گرفته گردد. ظرفیت وزنی ویلچر را بر اساس تیپ بدنی تان انتخاب کنید تا در زمان استفاده با مشکل روبه رو نشوید. بعد از ارزیابی این دو مورد، امکانات اضافه ویلچر را هم آنالیز کنید. قابلیت تنظیم پشتی، تکیه گاه و زیرپایی از مهم ترین امکاناتی است که باید کاملا ارزیابی شوند. در نهایت هم بودجه خود را در نظر گرفته و برترین گزینه در محدوده بودجه تان را انتخاب کنید.

البته نکات دیگری هم برای خرید ویلچر مناسب وجود دارد که در ادامه این راهنمای خرید ویلچر با آن ها آشنا می شوید.

راحتی

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید ویژگی هایی است که رفت وآمد را برای شما آسان تر می نماید. کنترل دستی، زیرپایی، اهرم و هر چیز دیگری که حرکت و استفاده را برای شما راحت تر می نماید را آنالیز کنید. نباید فراموش کنید که علت اصلی شما برای خرید ویلچر، حرکت کردن بدون کوشش زیاد و یاری دیگران است.

صندلی

کوسن ، پشتی و تکیه گاه اجزای اصلی صندلی هستند. ویژگی ها و قابلیت های این بخش ها می تواند مقدار راحتی و نوع قرارگیری شرایط بدن شما را معین کند. کوسن ها معمولا از فوم یا ژل فراوری می شوند و می تواند برای ساعت های طولانی فشاری که در اثر نشستن ایجاد می گردد را کم نمایند. تکیه گاه و پشتی هم باید قابل تنظیم باشد تا با توجه به موقعیت بدن شما تنظیم شده و به شما احساس راحتی بدهد.

مقدار صندلی

بزرگ و جادار بودن صندلی بسیار مهم است چون شما می توانید به راحتی روی صندلی عقب رفته، تکیه داده و حرکت کنید. اما این بزرگ بودن برای افراد کوتاه قد می تواند آزاردهنده باشد. پس مقدار صندلی را متناسب با قد و تیپ بدنی تان انتخاب کنید.

ارتفاع صندلی

ارتفاع صندلی را هم باید بر اساس قد و جثه خود انتخاب کنید. هرچه ارتفاع صندلی بیشتر باشد، فاصله بین نشیمنگاه و زیرپایی بیشتر می گردد. پس اگر قد بلندی ندارید به سراغ صندلی های خیلی مرتفع نروید. اگر به صورت حضوری خرید می کنید حتما یک بار روی صندلی نشسته، تمام این موارد را چک کنید. اگر هم قرار است ویلچر را به صورت آنلاین خریداری کنید حتما قسمت معینات فنی را بخوانید و با مقدار های بدن خود تطبیق دهید.

دسته ها

دسته های صندلی به استراحت بازوهای شما یاری می نمایند. بعلاوه به شما این امکان را می دهند که کف دست هایتان را آزاد نگه دارید و به راحتی هر چیزی که می خواهید را در دست بگیرید. پس در زمان خرید به راحتی و مقدار دسته ها دقت کنید.

چرخ ها

همانطور که می دانید چرخ ها اصلی ترین قسمت یک ویلچر هستند و اگر کیفیت پایینی داشته باشند جابه جایی شما را مختلف می نمایند. پس حتما کیفیت و کارآیی چرخ ها را آنالیز کنید. ویلچرهای استاندارد تایرهای لاستیکی جامد دارند که بسیار بادوام هستند اما در زمان استفاده یکی سخت و خشن می چرخند. لاستیک های پنوماتیک یا پر از هوا سواری نرم تری به شما می دهند اما نسبت به نوع قبلی احتیاج به نگهداری بیشتری دارند. برخی از ویلچرها هم چرخ های عقبی بزرگتری دارند که می توانند در فضای باز پایداری و عملکرد بهتری به شما ارائه دهند.

ترمز

ترمزهای با کیفیت به شما اجازه می دهند در هر زمان و مکانی که بخواهید توقف کنید. این نکته زمانی اهمیت خود را نشان می دهد که قرار باشد در مسیر شیب دار حرکت کنید. ترمز اغلب ویلچرهای دستی به وسیله کاربر یا مراقب کنترل می شوند اما ویلچرهای برقی ترمزهای اتوماتیک دارند که بلافاصله بعد از رها کردن دنده، به سرعت ویلچر را متوقف می نمایند.

کنترل های دستی

کنترل های دستی به شما این امکان را می دهد که سرعت و جهت ویلچر را معین و کنترل کنید. اگر به بیماری آرتریت یا سایر بیماری هایی که روی دست ها تاثیر می گذارد مبتلا هستید، باید محصولی را انتخاب کنید که کنترل های دستی عالی و کاربردی داشته باشد.

زیرپایی

زیرپایی از اجزای ضروری ویلچر است و می تواند پاها را در شرایط خوب و با ثباتی حفظ کند. زیرپایی برخی از صندلی های چرخ دار قابلیت تا شدن دارند تا در زمان سوار و پیاده شدن احساس راحتی بیشتری داشته باشید. برخی دیگر هم از پایه جدا می شوند تا استفاده از صندلی راحت تر گردد. بعلاوه برخی از صندلی ها امکان بالا و پایین بردن زیرپایی را در اختیار شما قرار می دهند تا بتوانید بر اساس احتیاجتان آن را جابه جا کنید.

جنس قاب

آخرین نکته قابل ارزیابی در این راهنمای خرید ویلچر هم جنس قاب محصول است. فریم های ویلچر معمولا از فولاد، آلومینیوم یا تیتانیوم ساخته می شوند. فریم های فولادی محکم اما بسیار سنگین هستند. فریم های آلومینیومی سبک و قابل حمل هستند. اما فریم های تیتانیومی مزایای هر دو را یکجا دارند؛ یعنی سبک و محکم هستند اما قیمت بالاتری هم نسبت به دو نوع دیگر دارند.

راهنمای خرید ویلچر برقی

اگر قصد خرید ویلچر برقی دارید باید علاوه بر نکاتی که بالاتر به آن اشاره شد، 2 نکته زیر را هم آنالیز کنید تا از عملکرد مناسب ویلچر خود مطمئن باشید.

باتری

در خرید ویلچر برقی باید به جنس باتری دقت کنید. باتری این محصول دو نوع خشک و مرطوب دارد. اگر باتری ویلچر انتخابی شما مرطوب است باید در زمان جابه جایی آن در هواپیما بسیار مراقب بوده، باتری را حتما از دستگاه خارج کنید. پس حتما در زمان انتخاب ویلچر نوع باتری را آنالیز نموده و راهنمای نگهداری از آن را با دقت بخوانید.

سیستم بالارونده

برخی از ویلچرهای برقی سیستم بالارونده دارند. یعنی می توانید بدون احتیاج ه یاری دیگران از پله ها بالا بروید. اگر مسیری که قرار است در آن تردد کنید ناهموار است و همواره با پله ها درگیر هستید، حتما یک ویلچر برقی مجهز به سیستم بالارونده انتخاب کنید.

راهنمای معین مقدار ویلچر

برای معین مقدار مناسب ویلچر باید به روش زیر عمل کنید:

  • پهنای باسن خود را مقدار بگیرید. برای مقدار گیری به صورت نشسته از یک طرف تا طرف دیگرِ لگن خود را مقدار بگیرید و 8 تا 10 سانتیمتر به آن اضافه کنید. عرض صندلی باید متناسب با عرض باسن باشد.
  • طول ساق پای خود را از پشت زانو تا کف پا مقدار بگیرید. ارتفاع صندلی باید با این مقدار متناسب باشد تا پاها راحت روی زیرپایی قرار بگیرد.
  • برای معین ارتفاع مناسب تکیه گاه صندلی، از پایین ترین نقطه بدن به حالت نشسته، یعنی از قسمت باسن، تا بالای سر خود را مقدار بگیرید. تکیه گاه باید متناسب با این مقدار باشد تا بتوانید به راحتی تکیه بدهید.

تعمیر و نگهداری ویلچر

آخرین موضوعی که در راهنمای خرید ویلچر به آن می پردازیم، تعمیر و نگهداری از آن است. نگهداری و رسیدگی منظم به ویلچر باعث افزایش طول عمر و عملکرد مناسب آن در طول مدت استفاده می گردد. فهرست زیر مجموعه ای از اقدامات است که باید به صورت دوره ای و طبق یک برنامه منظم انجام گردد:

  • تمیز کردن منظم قاب و روکش صندلی
  • آنالیز فشار لاستیک
  • روغن کاری قطعات متحرک
  • آنالیز ترمزها
  • آنالیز اجزای الکتریکی ویلچر برقی
  • تعویض لاستیک ها و بالشتک های فرسوده
  • سرویس و تعمیر دوره ای ویلچر به وسیله متخصص

مرور کلی

خرید ویلچر کاری به ظاهر ساده اما پر از نکته است که باید با دقت انجام گردد. در این مطلب سعی نموده ایم که یک راهنمای خرید ویلچر کامل و ساده برای شما آماده کنیم تا در زمان خرید، به راحتی بتوانید محصول مناسب خود را انتخاب کنید. بعلاوه روش مقدار گیری ویلچر و نگهداری از آن را هم به شما آموزش دادیم تا مناسب ترین محصول را خریداری نموده و بتوانید به مدت طولانی از آن بهره ببرید.

منابع: mobilityshop, wikipedia, silvercross

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 خرداد 1403 بروزرسانی: 20 خرداد 1403 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 2345

به "راهنمای خرید ویلچر؛ انواع، نکات مهم خرید و برترین روش نگهداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید ویلچر؛ انواع، نکات مهم خرید و برترین روش نگهداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید