روش های ساخت محلول خانگی لوله بازکنی

به گزارش مجله عکس، در زندگی روزمره امروزی، مسائل مربوط به لوله های گرفته شده امری شایع است. این مسائل می توانند باعث کاهش عملکرد لوله ها، آسیب به سیستم آب و فاضلاب خانه و حتی ایجاد ناراحتی برای ساکنین شوند. برای رفع کردن این مسائل، علاوه بر استفاده از خدمات لوله بازکنی مقرون به صرفه و فوری در تهران، محلول های خانگی هم می توانند به عنوان راه حلی ساده و کارآمد مورد استفاده قرار بگیرند. این محلول ها با استفاده از مواد قابل دسترس در خانه تهیه می شوند و قادرند لوله ها را به طور موثری بازکنند.

روش های ساخت محلول خانگی لوله بازکنی

در این مقاله، به معرفی و شرح مراحل تهیه محلول های خانگی مختلف برای رفع گرفتگی لوله ها می پردازیم. بعلاوه، مزایا و محدودیت های هر روش را مورد بحث و آنالیز قرار می دهیم.

روش های ساخت محلول خانگی لوله بازکنی

روش های مختلفی برای ساخت محلول خانگی لوله بازکنی وجود دارد. شما می توانید با استفاده از این روش ها مشکل انسداد لوله ها را حل کنید. انواع روش های ساخت محلول خانگی لوله بازکنی عبارتند از:

محلول خانگی با استفاده از سدیم بی کربنات و سرکه

برای تهیه این محلول، ابتدا یک قاشق چایخوری سدیم بی کربنات را در یک لیوان آب گرم حل کنید. سپس یک فنجان سرکه به آن اضافه کنید و مخلوط کنید. توجه داشته باشید که سرکه باید نوعی سرکه با اسیدیته مناسب باشد، مثلاً سرکه سفید یا سرکه سیب.

برای بهبود عملکرد محلول، می توانید میزانی آب جوش به آن اضافه کنید و دوباره مخلوط کنید. این کار باعث افزایش اثربخشی محلول خواهد شد.

 • قبل از استفاده از محلول، مطمئن شوید که لوله ها خالی از آب باشند. در صورت لزوم، آب را از لوله ها تخلیه کنید.
 • محلول تهیه شده را به طور مستقیم در نقطه گرفتگی لوله ها قرار دهید. اجازه دهید محلول به مدت چند دقیقه در لوله ها باقی بماند تا اثر خود را نشان دهد.
 • پس از انقضای زمان مورد احتیاج، لوله ها را با آب گرم به خوبی شستشو دهید تا محلول و آلودگی ها از لوله ها تخلیه شوند. این کار می تواند باعث بازکردن و رفع تنگی در لوله ها گردد.
 • در صورت لزوم، این فرآیند را تکرار کنید تا لوله ها به طور کامل باز شوند.

معایب استفاده از سدیم بی کربنات و سرکه

 • این روش ممکن است نتایج مختلفی در صورت استفاده برای لوله هایی با گرفتگی شدید داشته باشد.
 • استفاده از سرکه ممکن است باعث فراوری بوی نامطبوع در هنگام بازکردن لوله ها گردد. این بو ممکن است برخی از افراد را ناراحت کند.
 • این روش برترین نتایج را برای لوله هایی که به علت تجمع چربی، رسوبات یا مواد آلی مسدود شده اند، دارد. برای مواردی که لوله ها به علت مسدودیت بزرگتری مانند سنگ های جامد یا اشیاء بزرگ مسدود شده اند، این روش ممکن است کمتر موثر باشد.
 • در صورتی که محلول به درستی درست نشده یا به طور نادرست استفاده گردد، ممکن است به جای باز کردن لوله ها، مسائل دیگری مانند خرابی لوله ها یا آسیب به سیستم آب و فاضلاب خانه ایجاد گردد.

در صورتی که با روش های خانگی پیروز به رفع گرفتگی لوله ها نشدین، می توانید با شماره لوله بازکنی نیاوران تماس بگیرید.

محلول خانگی با استفاده از بیکربنات سدیم و اسید استونیک

برای تهیه این محلول، ابتدا یک قاشق چایخوری بیکربنات سدیم را در یک لیوان آب گرم حل کنید.

سپس یک قاشق چایخوری اسید استونیک (موجود در برخی از مواد شستشو) را به محلول اضافه کنید و مخلوط کنید.

توجه داشته باشید که استفاده از اسید استونیک باید با احتیاط انجام گردد. این اسید ممکن است خطرناک باشد و باید دستورالعمل های ایمنی مربوطه را رعایت کنید. بعلاوه، قبل از استفاده، درب مواد شیمیایی را به دقت مطالعه کنید تا از اندازه استفاده صحیح اطمینان حاصل کنید.

 • قبل از استفاده از محلول، مطمئن شوید که لوله ها خالی از آب باشند. در صورت لزوم، آب را از لوله ها تخلیه کنید.
 • محلول تهیه شده را به طور مستقیم در لوله های گرفته شده بریزید. اجازه دهید محلول به مدت چند دقیقه در لوله ها باقی بماند تا اثر خود را نشان دهد.
 • پس از انقضای زمان مورد احتیاج، لوله ها را با آب گرم به خوبی شستشو دهید تا محلول و آلودگی ها از لوله ها تخلیه شوند. این کار می تواند باعث بازکردن و رفع گرفتگی در لوله ها گردد.

محدودیت های استفاده از بیکربنات سدیم و اسید استونیک

 • استفاده از اسید استونیک ممکن است خطرناک باشد و احتیاج به احتیاط ورعایت دستورالعمل های ایمنی دارد.
 • این روش ممکن است برای لوله های حساس به اسید، مانند لوله های پلاستیکی، مناسب نباشد و ممکن است به آنها آسیب برساند.
 • در صورت استفاده نادرست یا بیش از حد از محلول، ممکن است به لوله ها خسارت وارد گردد و باعث خرابی یا نشتی در سیستم آب و فاضلاب گردد.
 • این روش برای مسدودیت های بزرگتری مانند سنگ های جامد یا اشیاء بزرگ که لوله ها را مسدود نموده اند، ممکن است کمتر موثر باشد و احتیاج به روش های دیگری برای حل مشکل داشته باشد.

محلول خانگی با استفاده از سدیم هیدروکسید و اسید استونیک

برای تهیه این محلول، ابتدا یک قاشق چایخوری سدیم هیدروکسید را در یک لیوان آب گرم حل کنید.

سپس یک قاشق چایخوری اسید استونیک (موجود در برخی از محصولات شستشوی کاشی و سرامیک) را به محلول اضافه کنید و مخلوط کنید.

توجه داشته باشید که استفاده از اسید استونیک باید با احتیاط انجام گردد. این اسید ممکن است خطرناک باشد و باید دستورالعمل های ایمنی مربوطه را رعایت کنید. بعلاوه، قبل از استفاده، درب محصول شیمیایی را به دقت مطالعه کنید تا از اندازه استفاده صحیح اطمینان حاصل کنید.

محدودیت های استفاده از سدیم هیدروکسید و اسید استونیک

 • استفاده از اسید استونیک ممکن است خطرناک باشد وباید با احتیاط انجام گردد. دستورالعمل های ایمنی مربوطه را رعایت نموده و در صورت احتیاج، از وسایل حفاظتی مثل دستکش، عینک و ماسک بهره ببرید.
 • ممکن است این روش برای برخی از مواد و آلودگی ها کارآمد نباشد و احتیاج به روش های دیگری برای بازکردن لوله ها باشد.
 • بعلاوه، استفاده از محلول سدیم هیدروکسید و اسید استونیک برای بازکردن لوله ها ممکن است به علت خواص شیمیایی آن ها، موادی را که از جنس فلزی هستند تحت تأثیر قرار دهد و آن ها را تغییر دهد یا آسیب برساند. به همین علت، قبل از استفاده بر روی لوله ها، از جنس و مواد ساختاری آن ها اطمینان حاصل کنید.

محلول خانگی لوله بازکنی با استفاده از سدیم کربنات و اسید سیتریک

برای تهیه این محلول، یک قاشق غذاخوری از سدیم کربنات را در یک لیوان آب جوشانده حل کنید.

سپس یک قاشق غذاخوری اسید سیتریک را به محلول اضافه کنید و مخلوط کنید.

در هنگام اضافه کردن اسید سیتریک، ممکن است فراوری گازهای CO2 باعث ایجاد جوشاندن محلول گردد. بنابراین، این کار را با احتیاط انجام دهید و به میزان اسید سیتریک اضافه شده توجه کنید. اگر با این روش گرفتگی لوله رفع نشد، حتماً با شماره شبانه روزی لوله بازکنی سعادت آباد تماس بگیرید.

محدودیت های استفاده از سدیم کربنات و اسید سیتریک

 • استفاده از این محلول برای لوله های فلزی حساس مانند مس و آلومینیوم توصیه نمی گردد، زیرا ممکن است باعث آسیب دیدگی سطح لوله گردد.
 • این روش ممکن است برای لوله های بسیار تنگ و چالاک کارآمد نباشد و احتیاج به روش های دیگری مانند استفاده از پمپ های بازشونده یا تخلیه لوله ها داشته باشد.
 • در صورت استفاده نادرست از این محلول، ممکن است خطراتی مانند آسیب به پوشش ها و مواد قابل اشتعال وجود داشته باشد. بنابراین، در هنگام استفاده باید احتیاط کافی داشته باشید و دستورالعمل های ایمنی را رعایت کنید.

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق
انتشار: 19 آذر 1402 بروزرسانی: 19 آذر 1402 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 2336

به "روش های ساخت محلول خانگی لوله بازکنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های ساخت محلول خانگی لوله بازکنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید