علل اختلال سرویس دهی در خط 5 متروی تهران ، آیا شروع کار این خط به 5 صبح بر می گردد؟

به گزارش مجله عکس، سرپرست شرکت بهره برداری متروی تهران با بیان اینکه بهسازی خط 5 به بیش از 500 میلیارد تومان اعتبار تنها در سال جاری نیاز دارد، گفت: تلاش ما بر این است که سرویس دهی خط 5 با آغاز فصل سرما به ساعت قبل یعنی 5 صبح برگردد.

علل اختلال سرویس دهی در خط 5 متروی تهران ، آیا شروع کار این خط به 5 صبح بر می گردد؟

به گزارش خبرنگاران، حامد عباسی نامی در مورد آخرین شرایط بهسازی خط 5 متروی تهران با بیان اینکه خط 5 قدیمی ترین خط متروی تهران است و تمام اجزا و تجهیزات آن به مرحله بازسازی و اورهال رسیده، گفت: پروژه بهسازی خط 5 از سالیان گذشته آغاز شده و حالا به مرحله بهسازی برق بالاسری و تجهیزات خط در حوزه سیگنالینگ رسیده که نیاز به بازسازی و نوسازی دارد.

او با بیان اینکه بعد از حادثه سال گذشته در خط 5 مترو نیاز به بازنگری در حوزه بهره برداری احساس شد تا حرکت ها، ایمن سازی شود و بر همین اساس نیز تغییراتی در خط 5 متروی تهران ایجاد شد، ادامه داد: تعیینا از آنجایی که شب ها عملیات تعمیر و نگهداری را انجام می دهیم تا در ایام هفته فعالیت خط تعطیل نشود، مجبوریم زمان تعمیرات را در شبها متمرکز کنیم و این مسئله سبب شده که حرکت 5 صبح از برنامه خارج شده تا زمان بیشتری برای انجام عملیات داشته باشیم.

عباسی نامی اضافه کرد: امیدواریم با رسیدن به شرایط پایدار در خط 5، حرکت ساعت 5 صبح قطارهای متروی تهران- کرج و بالعکس از سر گرفته شود. همچنین با برنامه ریزی از ابتدای فصل زمستان به شرط فراهم شدن شرایط فنی، ساعت حرکت 5 صبح نیز مجددا برقرار خواهد شد.

او با تاکید بر اینکه فرایند تعمیر خط 5 مترو به زودی تمام نمی شود؛ اما در نظر داریم، شرایط را به سمتی پیش ببریم که حداقل حرکت ساعت 5 قطارهای مترو از سر گرفته شود، گفت: از آنجایی که برخی از تعمیرات را در فصل زمستان نمی توان انجام داد پس در صورت تامین اعتبار حرکت ساعت 5 صبح دایر می شود.

عباسی نامی هزینه های مالی بهسازی و تعمیرات خط 5 را سرسام آور خواند و اضافه کرد: حداقل برای تکمیل، بهسازی و اورهال خط 5 مترو به حدود 500 تا 600 میلیارد تومان در سالجاری نیازمندیم که چنین اعتباری به یکباره مهیا نمی شود و بر همین اساس مجبوریم پروژه را در فاز بندی های تعیین اجرایی کنیم، به همین دلیل تعمیرات زمانبر خواهد بود اما سعی ما این است که بهسازی و اورهال بگونه ای باشد که اختلالی در سفرهای مسافران ایجاد نکند که البته فعلا ناچاریم حرکت قطار در ساعت 5 صبح را حذف کنیم.

او در مورد ایمنی خط 5 نیز با بیان اینکه ایمنی اولین شرط بهره برداری مترو است، در مورد شرایط قطارهای خط 5 ادامه داد: در خط 5 متروی تهران به دلیل وقفه ای که در برنامه ریزی اورهال و تامین قطعات داشتیم، کار مقداری عقب افتاده است اما در نظر داریم قطارهایی را که مشکل پیچیده ندارد و تنها از نظر چرخ واگن ها دارای مشکلاتی هستند را هرچه سریعتر مشکلاتشان را حل کنیم؛ البته چرخ ها تامین شده، اما ظرفیت های تعمیرگاهی محدود است چراکه شاهد انباشت واگن های تعمیراتی هستیم و این ترافیک تعمیرگاهی سبب بروز مشکلاتی می شود.

عباسی نامی با بیان اینکه در شبکه متروی تهران روزانه 54 هزار کیلومتر تردد از طریق قطارها انجام می شود، گفت: به عبارتی دیگر قطارهای متروی تهران روزانه 54 هزار کیلومتر راستا را طی می کنند که این عدد بزرگی است و به همین دلیل باید نگهداشت و تعمیرات قطارها نیز با سرعت و دقت زیاد انجام شود؛ اما متاسفانه یک وقفه چندماهه در روند عادی تعمیرات قطارهای خط 5 رخ داده است که امیدواریم در تیم مدیریت تازه با کمک و حمایت مدیریت شهری، بودجه و اعتبارات تامین شود و قطعات یدکی به موقع برسد تا این وقفه جبران شود، البته نگاه ما در مترو ایمنی است و سعی می کنیم که مسافران ما ضعفی در ظرفیت مسافربری و قطارها احساس نکنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 مهر 1401 بروزرسانی: 27 مهر 1401 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 2188

به "علل اختلال سرویس دهی در خط 5 متروی تهران ، آیا شروع کار این خط به 5 صبح بر می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل اختلال سرویس دهی در خط 5 متروی تهران ، آیا شروع کار این خط به 5 صبح بر می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید