معرفی مکان های گردشگری شوشتر Shooshtar

به گزارش مجله عکس، شوشتر، از شهرهای قدیمی و بسیار زیبای ایران است که در دامنه کوه های زاگرس واقع شده است. به همین دلیل از آب و هوایی مطلوب و طبیعتی زیبا برخوردار است که آن را به یکی از مقاصد گردشگری جنوب غرب کشور، در بعضی از ایام سال به ویژه بهار تبدیل نموده است. در ادامه مطلب همراه خبرنگاران باشید تا با دیدنی های شوشتر بیشتر آشنا شوید.

معرفی مکان های گردشگری شوشتر Shooshtar

برای دریافت خدمات ویزای توریستی کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

یکی از مهمترین سازه های شوشتر، نهر داریون است که چندین کیلومتر طول دارد و از طریق هشت آبگیر که در صخره های شمالی زیر قلعه در کنار رود کارون کنده شده اند تأمین می شد. آبگیر شماره یک شمالی ترین آبگیر می باشد که بعد از طی مسافتی در صخره های زیر قلعه سلاسل به تونل آبگیر شماره دو می پیوندد.نهرداریون در دوره داریوش اول هخامنشی حفر شده و وظیفه آبیاری دشت میاناب شوشتر را داشته است.

سازه های آبی شوشتر

آبشارهای شوشترکه با نام سیکاها نیز شناخته می شود در استان خوزستان واقع شده است. آبشارهای شوشتربه عنوان سازه های آبی زیبا در دوران ساسانیان برای بهره گیری از نیروهای آب به عنوان محرکی برای آسیاب های صنعتی طراحی و ساخته شده است. در این مجموعه بزرگ ساختمان آسیاب ها، آبشارها، کانال ها و تونل های عظیم راهنمایی آب و سیکا که محلی بسیار عالی برای استراحت و تفریح است قابل مشاهده می باشد.

مسجد جامع شوشتر

مسجد جامع شوشتر یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و از مکان های مذهبی در این شهرستان است که باستان شناسان با توجه به وجود کتیبه ای کهن، دوران ساخت آن را به زمان ولایت امام حسن عسگری (ع) نسبت می دهند. این بنای تاریخی با معماری بسیار زیبا و تحسین برانگیز که تزئینات اجرا شده در آن فوق العاده و چشم نواز است، ساخته شده و از مکان های ارزشمند تاریخی و مذهبی شوشتر محسوب می شود. گچ بری های هنرمندانه، کنده کاری ها و آجرکاری هایی که با استادی تمام به صورت شلوغ و پرنقش و نگار اجرا شده است، این مکان دیدنی را زیبا و تحسین برانگیز ساخته و همیشه میزبان گردشگران و مسافران از سراسر ایران است.

قلعه سلاسل

یکی دیگر از آثار تاریخی ساسانیان را می توانید در بالای صخره ای در بخش شمالی شوشتر ببینید که به عنوان قلعه ای نظامی، سالیان سال از نفوذ دشمنان به این منطقه جلوگیری نموده است. جالب است بدانید که دور تا دور قلعه سلاسل خندق بزرگی حفر شده بوده که دو کاربرد مهم داشته است؛ یکی از کاربردهایش جلوگیری از دسترسی دشمنان به قلعه و دیگری نیز تامین آب مورد احتیاج ساکنین قلعه بوده است. این قلعه نظامی در طول دوره های مختلف مورد بازسازی قرار گرفته که امروزه می توانید آنچه از این بنا تاریخی باقی مانده را در سفر به شوشتر ببینید.

چهار طاقی

چهارطاقی بنایی با سقف گنبدی است که گنبد آن روی چهار پایه بنا شده و چهار طرف آن دارای درگاههای قوسی شکل است. در مجموعه آسیابها و آبشارها یک چهارطاقی به عنوان نمازخانه و استراحتگاه آسیابانها واقع شده است. چهارطاقی بنایی با سقف گنبدی است که گنبد آن روی چهار پایه بنا شده و چهار طرف آن دارای درگاههای قوسی شکل است. چهارطاقی مکانی برای حفظ و روشن نگهداشتن آتش در دین زرتشت است.

مجموعه تاریخی مستوفی

مجموعه تاریخی مستوفی از 4 اثر تاریخی تشکیل شده است و یکی از جاهای دیدنی شوشتر است. مسجد، حمام، پل و خانه تاریخی که این مجموعه را تشکیل می دهند مربوط به دوران قاجارند. خانه تاریخی مستوفی به یکی از تاجران بزرگ شوشتر تعلق داشته و امروز به اداره میراث فرهنگی شوشتر تبدیل شده است و در آن رستوران، موزه و عکاس خانه ساخته شده است. خانه مستوفی معماری بی نظیری دارد .

خانه مشخص التجار شوشتر

جاذبه های گردشگری شوشتر هر کدام برای خود داستان های خاص مربوط به خودشان را دارند و می توان برای بازدید از هر کدام ساعتها وقت گذاشت یکی دیگر از این جاذبه ها که می خواهیم در این مطلب از آن نام ببریم خانه مشخص التجار شوشتر است که قدیمی ترین منزلی است که در این شهرستان ساخته شده و قدمت آن به دوره حکومت قاجاریان باز می شود. سازندگان این منزل تاریخی، آن را به صورت تک ایوانی و در دو طبقه احداث نموده اند.

منطقه حفاظت شده کرایی

در 25 کیلومتری از جنوب شرقی شهرستان شوشتر، یکی از مناطق گردشگری تاریخی و طبیعی استان خوزستان واقع شده است که به منطقه حفاظت شده کرایی، نامگذاری شده است. وسعت این منطقه نزدیک به 40 هزار هکتار است که رشته کوه سیاه یا کوه شه در آن قرار گرفته است. همچنین در این منطقه می توان آثار باستانی مانند خرابه های قلعه گره و مقابر چند امامزاده را مشاهده کرد. چشمه های کرایی مانند راهدار، خرسی، چاه کرا، کرایی قدیم و آبگرمک نیز از جاذبه های طبیعی منطقه کرایی است که تماشای آن ها برای علاقه مندان به طبیعت گردی، مناسب است.

برج کلاه فرنگی شوشتر

قدمت این برج متعلق به دوران حکومت قاجاریان است که سازندگان آن را به صورت هشت ضلعی طراحی و ساخته اند. جالب است بدانید که فاصله بخش زیرین این بنای تاریخی که برج روی آن واقع شده است، با سطح زمین برابر با 4 متر است. حال با احتساب ارتفاع هفت متری برج، کلاه فرنگی شوشتر دارای بلندایی برابر با 11 متر خواهد بود. ساکنین بومی شوشتر معتقد هستند که در زمان حکومت قیصر روم یا شاپور ساسانی، از آن به عنوان مقر دیده بانی استفاده می شد که امر نظارت بر امور و فعالیت کارگران که در بند میزان مشغول به کار بوده اند، صورت می گرفت.

باغ خان شوشتر

باغ خان مجموعه ای است تاریخی و متعلق به دوران حکومت قاجاریان که در فاصله ای کمتر از 1 کیلومتر از محوطه تاریخی آبشارهای شوشتر در بخش غربی رود گرگر و در نزدیکی بافت فدیمی شهر تاریخی شوشتر واقع شده است. محوطه باغ بالغ بر 1600 متر مربع وسعت دارد که با قرارگیری درختان به صورت منظم و با قاعده و نظمی خاص، گذرگاه هایی برای تردد و عبور ایجاد نموده که خود به زیبایی و جمال باغ افزوده است. جالب است بدانید که نام این باغ برگرفته از نام محمد زمان خان مرعشی از خان های دوران قاجار است.

خانه گازر شوشتر

یک عمارت تاریخی دیگر جز تاریخی ترین جاذبه های گردشگری شوشتر به شمار می رود خانه گازر شوشتر است. این خانه تاریخی در دوره حکومت قاجاریان ساخته شده و دومین خانه از لحاظ اهمیت و ارزش در بین عمارت های تاریخی شوشتر به شمار می رود. خانه گازر شوشتر بدون اندرونی و با تزئینات زیبای آجرکاری، گچبری و حجاری ساخته شده است.

پل بند شادروان

پل بند شادروان بر روی شاخه شطیط ساخته شده و یکی از اساسی ترین بخشهای تأسیسات آبی شوشتر محسوب می شود. پیشینه ساخت این پل بند مربوط به دوره شاپور ساسانی است و بر اساس شواهد و مدارکی در زمان شاپور ساسانی پی ریزی و ساخته شده است. پل بند شادروان در 300 متری جنوب بند میزان - در شمال غربی شوشتر - بر روی شاخه اصلی رود کارون (شطیط)ساخته شده است. و در حال حاضر بقایای آن در کنار پل آزادگان به چشم می خورد.

منبع: تاپ تراول
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 643

به "معرفی مکان های گردشگری شوشتر Shooshtar" امتیاز دهید

1 کاربر به "معرفی مکان های گردشگری شوشتر Shooshtar" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی مکان های گردشگری شوشتر Shooshtar"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید