همه آنچه که باید درباره هپاتیت A بدانید

به گزارش مجله عکس، هپاتیت آ یک بیماری ویروسی کبد است که علائم آن می تواند به شکل یک بیماری خفیف تا شدید باشد. ویروس هپاتیت آ از طریق دستگاه گوارش و در پی خوردن آب یا غذای آلوده به ویروس مزبور و یا در اثر تماس مستقیم با فرد مبتلا به این بیماری به انسان منتقل می شود.

همه آنچه که باید درباره هپاتیت A بدانید

تقریبا تمام مبتلایان به هپاتیت آ بهبودی یافته و یک بار ابتلا به این بیماری، فرد را برای تمام عمر در مقابل آن مصون می سازد. البته نسبت بسیار کمی از مبتلایان ممکن است در اثر ابتلا به شکل شدید بیماری و هپاتیت برق آسا (نارسایی حاد کبد) فوت کنند.

این بیماری در منطقه های از دنیا که شرایط بهداشتی ضعیفی دارند و آب سالم به میزان کافی در دسترس نیست شیوع بیشتری دارد. همه گیری های ناشی از هپاتیت آ ممکن است طولانی شده و منجر به خسارات اقتصادی شود. استفاده از منابع آب سالم، غذای سالم، ارتقاء سطح بهداشت و شستشوی منظم دست ها از راه های اصلی پیشگیری از ابتلا به این بیماری هستند.

راه انتقال بیماری هپاتیت A چیست؟

ویروس هپاتیت A در مدفوع و خون افراد آلوده به این ویروس وجود دارد. این ویروس عموما از طریق خوراکی و به روش های زیر منتقل می شود (حتی مقادیر کمی از ویروس ممکن است موجب ابتلا شود) :

- مصرف مواد غذایی آلوده: آلودگی مواد غذایی ممکن است در هر یک از مراحل کشت، برداشت، فرآوری و حتی بعد از پخت و در مراحل توزیع یا آماده سازی مواد غذایی اتفاق افتد.

- مصرف آب آلوده: انتقال در اثر تماس فرد به فرد؛ هپاتیت A یک بیماری بسیار مسری است و ممکن است از طریق تماس مستقیم و نزدیک بین افراد به نام مثال در زمان مراقبت از فردی که مبتلا به این بیماری است، منتقل شود. همچنین استفاده مشترک از سرنگ و سوزن در مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر و برخی از انواع تماس جنسی هم به نام روش های توام با خطر انتقال این بیماری ذکر شده اند.

علائم بیماری هپاتیت A

همه افراد مبتلا به هپاتیت A علائم بالینی ندارند و بیماری ممکن است در برخی از افراد بویژه در بچه ها بدون علامت باشد. بزرگسالان بیشتر از بچه ها دچار علائم بالینی می شوند. علائم بالینی اگر بروز کنند معمولا 2 تا 7 هفته پس از عفونت ظاهر شده و معمولا کمتر از 2 ماه طول می کشد، اگرچه برخی از افراد ممکن است تا 6 ماه هم احساس بیماری داشته باشند.

اگر علائم بیماری تظاهر کند ممکن است شامل علائم احساس خستگی، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، درد و احساس ناراحتی در شکم خصوصا در ناحیه کبد، تیرگی ادرار یا کم رنگ شدن مدفوع، زردی پوست یا ملتحمه چشم، تب، اسهال، درد مفصل باشد. از طرفی برخی از افراد به خصوص بچه ها هیچ گونه علائم بالینی ندارند ولی می توانند موجب انتشار بیماری شوند. از سوی دیگر یک فرد می تواند 2 هفته قبل از بروز علائم بالینی هم ویروس را به دیگران منتقل کند.

ویروس هپاتیت A می تواند ماه ها در خارج از بدن زنده بماند. گرم کردن غذا و مایعات تا دمای 185 درجه فارنهایت(85 درجه سانتی گراد) حداقل به مدت یک دقیقه، می تواند ویروس را از بین ببرد اما قرار گرفتن در معرض دمای انجماد ویروس را از بین نمی برد.

راههای درمان هپاتیت A

درمان این بیماری عموما بر اساس علائم بالینی بیمار است. توصیه های اصلی و کلی درمان در هپاتیت A شامل استراحت و همچنین مصرف غذا و مایعات به میزان کافی است. برخی از افراد که دچار علائم شدید بالینی هستند ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان پیدا کنند.

برای پیشگیری باید نکات زیر را رعایت کرد:

با رعایت بهداشت دست به صورت شستشوی دست ها با آب و صابون پس از استفاده از توالت، پس از تعویض پوشک ، قبل از تهیه غذا، قبل از غذا خوردن، اجتناب از مصرف آب و غذاهای آلوده، اجتناب از سفر به مکان های آلوده و ... می توان از ابتلا به هپاتیت A جلوگیری کرد.

شرایط بیماری هپاتیت A در ایران و دنیا

اپیدمیولوژی هپاتیت A در منطقه ها مختلف جغرافیایی در سراسر دنیا در حال تغییر است و تخمین زده می شود که سالانه در دنیا بیش از 100 میلیون مورد عفونت با ویروس هپاتیتA اتفاق می افتد که منجر به 15هزار تا 30 هزار مورد مرگ در هر سال می شود. بر اساس یک ارزیابی سازمان دنیای بهداشت سالانه حدود 1.5میلیون مورد عفونت با ویروس هپاتیت A گزارش می شود. در واقع خطر ابتلا به عفونت هپاتیت A با شاخص های توسعه اقتصادی اجتماعی، بهداشت و دسترسی به آب سالم و بهداشت عمومی مطلوب ارتباط دارد.

در مورد میزان شیوع هپاتیت A و سطح ایمنی جامعه نسبت به این بیماری مطالعات مختلفی در کشور اجرا شده است. براساس نتایج مطالعاتی که سال های اخیر در این خصوص اجرا شده است و تطابق آن با چگونگی تقسیم بندی کشورها از نظر شیوع هپاتیت A در تقسیم بندی سازمان دنیای بهداشت، جمهوری اسلامی ایران در گروه کشورهای با شیوع کم قرار می گیرد. البته در حال حاضر هم شیوع بیماری در منطقه ها مختلف کشور متفاوت بوده و ممکن است بیماری در برخی استان ها از شیوع بالاتری برخوردار باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1777

به "همه آنچه که باید درباره هپاتیت A بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آنچه که باید درباره هپاتیت A بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید