پیشنهاد اکران فیلم های سینمای ایران در 1100 سینمای چین

به گزارش مجله عکس، خبرنگاران: ایوبی با بیان این پیشنهاد به وزیر فرهنگ چین که فیلم های ایرانی در 20 درصد از سینماهای چین اکران شوند، گفت: می دانم سینمای ایران آنقدر جاذبه دارد که دیگر چینی ها فیلم آمریکایی نبینند.

پیشنهاد اکران فیلم های سینمای ایران در 1100 سینمای چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرنگاران، هفته فیلم ایران و چین با حضور حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و مسئولان رادیوو تلویزیون کشور چین در ساختمان موزه سینما عصر روز چهارشنبه 26 شهریورماه برگزار گردید.

حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی در افتتاحیه مراسم هفته فیلم ایران و چین خطاب به مسئولان چین، گفت: خوشحالم که هفته سینمای چین را در ایران افتتاح می کنیم و امروز می تواند یک روز به یادماندنی برای ما و مردم چین باشد. ما به همراه مردم چین تمدن کهن با اشتراکات فراوان داریم. بسیاری از زبان های رایج دنیا را ما اختراع کردیم. شما 150 سال قبل از میلاد کاغذ را اختراع کردید و اروپایی ها از آن استفاده کردند. همچنین هر دو کشور خوشنویسی دارند و خط برای ما ایرانیان هنر محسوب می گردد. خط و خوشنویسی شما حدود 2 هزار سال قدمت دارد. هنر کتاب هم یکی از هنرهای قدیمی ما است. ما دو تمدن دانشمند، اهل کتاب، مطالعه و قلم هستیم.

ایوبی در مورد شروع تاریخ سینما در بین دو کشور ایران و چین ادامه داد: هر دو کشور تقریبا با هم و با فاصله زمانی اندکی سینما را شروع کردیم، شما در سال 1905 و ما نیز سال 1900 این هنر را وارد کشورمان کردیم. همچنین ما حرف های گفتنی و شنیدنی با هم و برای هم بسیار داریم. دنیا دوست دارد دوباره برگردد و حرف های پدران و مادران را بشنود و ما حکم پدران و مادران را داریم و چه خوب است که با زبان سینما صحبت می کنیم.

رئیس سازمان سینمایی اضافه کرد: ما هاضمه قوی داریم و علم و تکنولوژی در هاضمه فرهنگ ما حل و تبدیل به یک علم جدید می گردد. ما صنعت سینما را از کشورهای دیگر گرفتیم اما در هاضمه صنعت سینمای ما حذف شد و امروز ما سینمای ایران و چین را داریم.

وی بیان کرد: امیدوارم همانطور که مردم کالای چینی را می شناسند سینمای شما را نیز بشناسند. از آنجایی که چینی ها اهل معامله هستند خواستم پیشنهادی را با وزیر چین مطرح کنم و بگویم یک بیستم سینمای ایران فیلم چینی و یک بیستم سینمای چین، فیلم ایرانی پخش کند که در این صورت ایران 1100 سینما به دست می آورد.

ایوبی در سرانجام صحبت های خود گفت: می دانم سینمای ایران آنقدر جاذبه دارد که دیگر چینی ها فیلم آمریکایی نبینند. وزیر فرهنگ و ارشاد ما یک ضرب المثل چینی در زمینه سینما بیان کرد و گفت، ما دیر آمدیم اما خوب آمدیم و ما هم می گوییم دیر آمدیم اما شیر آمدیم. امیدوارم تاخیر 100 ساله ارتباط فرهنگی و سینمایی دو کشور را حل کنیم.

در ادامه پانگ سن سفیر چین در تهران در مورد برگزاری هفته فیلم ایران و چین گفت: فراوری فیلم در چین از سال 1900 شروع شد، فراوری فیلم های سینمای چین تا به امروز شاخص بوده و ما سومین کشور فراورینماینده فیلم در دنیا هستیم. فیلم های چینی جوایز متعددی را در سراسر چین دریافت نموده است. چین و ایران دو کشور درخشان و متمدن هستند.

وی ادامه داد: در زمینه فرهنگی تبادل فرهنگی میان دو کشور ایران و چین فرصت خوبی برای تبادل سینمایی است و امیدوارم دوستی مردم ایران و چین ادامه پیدا کند.

در ادامه تانگ گانگ معاون وزیر اداره کل رادیو و تلویزیون چین در مورد برگزاری هفته فیلم ایران و چین گفت: در آستانه فصل پاییز خوشحالیم به ایران آمدیم و در این هفته فیلم شرکت می کنیم. از طرف سازمان رادیووتلویزیون چین برگزاری هفته فیلم چین را تبریک می گویم و از همه بویژه حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی تشکر می کنم.

وی ادامه داد: امسال حسن روحانی رئیس جمهور ایران از چین بازدید کرد و این سفر سرشروع روابط محبت آمیز میان کشورهای ایران و چین شد. در این هفته فیلم، فیلم هایی از سینمای چین پخش می گردد که امیدوارم مردم ایران با آن ارتباط برقرار نمایند.

تانگ گانگ شرح داد: چین و ایران دو کشور متمدن هستند که در پیشرفت سینمای دنیا نقش مهمی داشته اند و از شهرت بسیاری برخوردارند. در این سال ها صنعت سینمای چین از رونق ویژه ای برخوردار بوده و کارگردانان چین کوشش کردند فیلم هایی با مخاطب دنیای بسازند. پیش از این و در سال های دور مردم ایران و چین به وسیله جاده ابریشم داد و ستد می کردند.

وی در سرانجام گفت: امروز باید رابطه بین دو کشور ایران و چین را ترمیم کنیم و به وسیله فرهنگ با یکدیگر ارتباطر برقرار کنیم. برای تمام افرادی که این هفته فیلم را در ایران برگزار کردند آرزوی موفقیت می کنم.

هفته فیلم ایران و چین از امروز پنجشنبه 27 شهریورماه به مدت 4 روز تا 30 شهریور با پخش 5 فیلم بلند و 13 فیلم کوتاه شروع می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 482

به "پیشنهاد اکران فیلم های سینمای ایران در 1100 سینمای چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد اکران فیلم های سینمای ایران در 1100 سینمای چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید