کاهش بودجه، جایزه افزایش فراوری است؟!

به گزارش مجله عکس، در شرایطی که وزیر جهاد کشاورزی معتقد است که اگر متوسط فراوری محصولات کشاورزی به یک سوم رکورد فراوری کشاورزان نمونه برسد، مسائل کشور حل می گردد، بودجه سال آینده برای توسعه کشت دانه های روغنی که به گفته او شش برابر افزایش یافته، شش برابر کمتر از سال جاری شده است. در این شرایط مشاور حجتی تاکید نمود که اگر این بودجه اصلاح نگردد، به واردات یاری نموده ایم نه فراوری داخل!

کاهش بودجه، جایزه افزایش فراوری است؟!

به گزارش مجله عکس، توسعه کشت دانه های روغنی از ابتدای روی کار آمدن محمود حجتی در دولت یازدهم به عنوان وزیر جهاد کشاورزی، در دستور کار این وزارتخانه نهاده شد و مقرر شد برنامه ای برای توسعه کشت دانه های روغنی در نظر گرفته گردد. نهایتا پس از سال ها کوشش برای افزایش فراوری دانه های روغنی در کشور برنامه ای نوشته شد که در بازه زمانی 10 ساله ضریب خودکفایی فراوری روغن در کشور به 70 درصد برسد و قاعدتا نتیجه این برنامه کاهش واردات روغن خام به همین میزان خواهد بود.

این در حالی است که در سال های ابتدایی دولت یازدهم واردات روغن خام که البته ثبت سفارش آن ها از دولت گذشته شروع شده بود، به بیش از سه میلیارد دلار در سال هم می رسید و این روند در سال های گذشته کنترل شد، به گونه ای که براساس آمار تجارت خارجی محصولات کشاورزی در 12 ماهه سال 1396 بالغ بر یک میلیارد و 195 میلیون دلار انواع روغن نباتی و حیوانی به کشور وارد شد.

جالبتر از همه اینکه وزارت جهاد کشاورزی که طرح توسعه کشت دانه های روغنی را در دستور کار خود قرار داده است، سال آینده نمی تواند به اهدافش در این زمینه برسد چرا که بودجه در نظر گرفته شده برای توسعه کشت دانه های روغنی در لایحه بودجه سال آینده به کمتر از یک ششم بودجه مصوب امسال، یعنی 45 میلیارد تومان رسیده است! آن هم در شرایطی که به گفته محمود حجتی فراوری کلزا در امسال دو برابر پارسال و شش برابر دو سال گذشته شده است!

در این رابطه علیرضا مهاجر - مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح دانه های روغنی - به مجله عکس گفت: بودجه مصوب برای کشت دانه های روغنی در امسال 300 میلیارد تومان است و سال آینده به 45 میلیارد تومان یعنی یک ششم امسال رسیده که این مساله به خودی خود یاری کردن به واردات خام روغن نباتی است نه فراوری بیشتر و افزایش ضریب خودکفایی که در برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت در این بخش مورد تاکید نهاده شده است.

وی اضافه کرد: اگر می خواهیم واردات روغن کم و کمتر گردد و در فراوری این محصول استراتژیک و اساسی به خودکفایی برسیم، باید همه کمربندهایمان را محکم تر ببندیم و مجلس شورای اسلامی و دولت و وزارت جهاد کشاورزی و حتی همه مردم یاری نمایند تا این نقیصه بزرگ را جبران کنیم و در غیر این صورت نخواهیم توانست به این اهداف برسیم.

مهاجر توضیح داد: بودجه در نظر گرفته شده برای توسعه کشت دانه های روغنی باید افزایش پیدا کند و ترمیم گردد و نرخ خرید تضمینی دانه های روغنی داخلی نیز که دو سال است افزایش نیافته، باید با رشد 40 درصدی قیمت روبرو شده و حداقل هر کیلوگرم کلزا 3500 تومان خریداری گردد، چرا که در غیر این صورت هیچ کسی سال آینده کلزا نمی کارد.

وی درباره اینکه چه برنامه ای برای توسعه کشت دانه های روغنی در کشور وجود دارد، گفت: پتانسیل فراوری دانه های روغنی و به طور کلی محصولات کشاورزی به گونه ای است که وقتی وارد استان ها و مزارع کشور می شویم نه تنها برای 70 میلیون نفر، بلکه برای 140 میلیون نفر هم می توانیم غذا تهیه کنیم و وقتی فراورینمایندگان ما می توانند در داخل سنگ 60 تن گوجه فرنگی با استفاده از یک نوار تیپ فراوری نمایند، یعنی هیچ مسئله ای نخواهیم داشت.

وی تاکید نمود: برای افزایش ضریب خودکفایی روغن برنامه 10 ساله داریم که ضریب آن را به 70 درصد برسانیم و این مساله منوط به یاری مجلس شورای اسلامی و دولت است و در حالیکه برخی می گویند فراوری دانه های روغنی به دلیل آب بر بودن قابل توسعه نیست، باید گفت که کلزا به هیچ وجه محصول آب بری نیست و میزان مصرف آب برای فراوری هر کیلوگرم کلزا کمتر از گندم بوده چرا که در فصل پاییز کشت می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 115

به "کاهش بودجه، جایزه افزایش فراوری است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش بودجه، جایزه افزایش فراوری است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید