کرونا؛ نگرانی از بازگشت مسافران عید فطر

به گزارش مجله عکس، در حالیکه فرایند عادی سازی کشور با فروکش نسبی شیوع ویروس کرونا شروع شده است، اما وزارت بهداشت و مراجع ذی صلاح همچنان می گویند خطر کرونا جدی است. با شروع اولین تعطیلات چند روزه نگرانی ها نسبت بازگشت کرونا در مناطق زرد و سفید افزایش یافته است.

کرونا؛ نگرانی از بازگشت مسافران عید فطر

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، یکشنبه عید فطر است و از آخر هفته گذشته سفر ها به مناطق مختلف کشور افزایش یافته است. شهر های شمالی، خراسان رضوی، اصفهان، کاشان، استان های غربی مقصد بیشتر مسافران در روز های اخیر است.

دولت مردم را از سفر منع ننموده، اما توصیه نموده است که هنوز شرایط برای مسافرت فراهم نیست و ممکن است، دور تازه ای از شیوع ویروس کرونا با افزایش مسافرت های مردم شروع گردد.

بیشتر نگرانی ها برای شهر های شمالی است که مسافران زیادی برای گذراندن تعطیلات به شمال کشور می فرایند. استان های غربی و جنوب غربی نیز شرایط خوبی ندارند و مسئولان این استان ها از مردم خواسته اند به این مناطق سفر ننمایند. ویروس کرونا در حال حاضر در خوزستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام و ... جولان می دهد.

در این استان ها تمهیداتی برای کنترل ویروس در نظر گرفته شده است از جمله اینکه در خوزستان محدودیت های ترافیکی وضع شده و از مردم خواسته شده که در عید فطر از دید و بازدید خودداری نمایند. با این حال به نظر نمی رسد این اقدامات آنگونه که باید موثر باشد.

آمار کرونا در هفته های اخیر به شدت در خوزستان افزایش یافته و این استان در مقاطعی تعطیل و محدودیت عبور و مرور در آنجا وضع شد.

در استان لرستان هم که شیوع کرونا شدت گرفته است، ورودی های خرم آباد مسدود شده و غیربومی ها اجازه ورود به استان را ندارند.

در ایلام نیز مقامات نسبت به بدتر شدن اوضاع نگران هستند، اما تصمیمات خاصی گرفته نشده است، فقط از مردم خواسته شده فاصله اجتماعی را رعایت نمایند.

در اصفهان دسترسی به تفرجگاه های غرب اصفهان محدود شده است.

در خراسان رضوی شرایط همچنان قرمز است به ویژه شهر مشهد که هنوز شیوع ویروس کاملا مدیریت نشده است. هجوم مسافران به مشهد نگرانی زیادی را به وجود آورده است. روز شنبه پلیس راه خراسان رضوی اعلام نمود که مبادی ورودی شهر مشهد با ترافیک نیمه سنگین و پرحجم مسافران روبه رو بوده است.

چند شهر نیز در استان سیستان بلوچستان شرایط قرمز دارند.

در تهران جاده های فیروزکوه و هراز نیز با ترافیک سنگین خودرو های مسافران به سمت استان های شمالی روبرو بوده اند. در این باره، استاندار تهران نیز با اشاره بسیار پرترافیک شدن جاده های شمال و کاهش شمار قربانیان استان تهران به کمتر از 10 نفر در روز، گفت: اکنون نگرانی و دغدغه ما پس از بازگشت مسافران از سفرهاست.

روز شنبه فرمانده مدیریت بحران کرونا در تهران اعلام نمود که در 24 ساعت گذشته مجموع افراد جدیدی که در بیمارستان ها و مراکز درمانی استان تهران با تشخیص کووید 19 بستری شدند، در بخش های عادی 108 نفر و در بخش های مراقبت های ویژه 51 نفر می گردد.

او ادامه داد: این آمار نسبت به روز گذشته کاهش نسبی در میزان بستری های جدید در بخش های عادی و ویژه را نشان می دهد.

در همین حال مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های عفونی هم هشدار داده که دستورالعمل های لازم برای مقابله با شیوع کرونا در بسیاری از مکان های عمومی رعایت نمی گردد. مردانی گفته است: پروتکل های بهداشتی در اغلب اماکن عمومی مانند حمل و نقل عمومی و ادارات و اماکن مذهبی رعایت نمی گردد، افزایش لجام گسیخته مسافرت ها هم نگران نماینده است، با این شرایط اپیدمی کرونا تا آخر سال ادامه می یابد.

او گفته است در 20 استان فرایند ابتلا رو به کاهش است، اما در مناطقی، چون خوزستان، کرمانشاه، سمنان یا بعضی مناطق تهران هنوز شرایط هشدار برقرار است.

با شناسایی 1869 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشوردر 24 ساعت گذشته، وزارت بهداشت آمار رسمی کل مبتلایان در کل کشور را 133 هزار و 521 نفر اعلام نمود. سخنگوی وزارت بهداشت، روز شنبه سوم خرداد، در گزارش روزانه خود اعلام نمود طی 24 ساعت گذشته، 59 نفر نیز به شمار قربانیان کرونا در کشور اضافه شد و آمار رسمی جان باختگان به 7359 نفر رسید.

مجموعه گنجنامه همدان دیروز بازگشایی شد و شاهد حضور گسترده مردم بدون رعایت ضوابط فاصله گذاری اجتماعی بود/ عکس از تسنیم

بازگشت کارمندان به ادارات

در همین حال حسن روحانی رییس جمهور در جلسه روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نمود که مکان های زیارتی پس از عید فطر باز می شوند و همه کارمندان اداره های دولتی نیز باید از دهم خرداد به کارشان بازگردند.

او همچنینی اعلام نمود مرحله مهار کرونا شروع شده است. تا پیش از این مقامات کشورمان می گفتند که کرونا تا به امروز مدیریت شده و مهار نشده است. روحانی گفت: در این مرحله ما بخش تشخیص را ادامه می دهیم و با کیت های تشخیص و سایر ابزار ها این کار ادامه می یابد تا جداسازی مبتلایان از بقیه صورت می گیرد و جداسازی در این مرحله ادامه دارد.

براساس مصوبه ستاد کرونا موزه ها و اماکن تاریخی هم از روز عید فطر بازگشایی می شوند.

رییس جمهور همچنین از هراس افکنی درباره کرونا انتقاد کرد و گفت: مراقبت ها و احتیاط های بهداشتی کاملا ضروری است اما بعضی می خواهند فضای روانی جامعه را ناامن نموده و یا القاء نمایند که شرایط غیرقابل بازگشت است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1067

به "کرونا؛ نگرانی از بازگشت مسافران عید فطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا؛ نگرانی از بازگشت مسافران عید فطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید