کشف یک پناهگاه با معماری دستکند در سیاهکل

به گزارش مجله عکس، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: یک پناهگاه با معماری دستکند در سیاهکل کشف شد.

کشف یک پناهگاه با معماری دستکند در سیاهکل

به گزارش مجله عکس به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، شهرود امیر انتخابی با اعلام این مطلب مطرح نمود: با توجه درخواست اهالی یکی از روستاهای ییلاقی شهرستان سیاهکل مبنی بر احتمال وجود یک پناهگاه یا غار در بافت تاریخی روستا و پیگیری موضوع توسط استانداری گیلان، بازدید های اولیه از محل مورد نظر انجام شد و با توجه به شواهد موجود، مقرر شد مجوز های لازم از پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی برای برآورد و بازگشایی فضای مورد نظر انجام شود.

او ادامه داد: در این راستا پس از اخذ مجوز های لازم، تیمی از کارشناسان معاونت میراث فرهنگی به سرپرستی شهرام رامین به محل مورد نظر اعزام شد که پس از کاوشِ یک گمانه و بازگشایی دهانه موجود با بقایای معماری یک پناهگاه دستکندِ ارزشمند روبرو شدند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اضافه کرد: این پناهگاه دستکند که در دل یک تپه طبیعی و در ملک شخصی یکی از اهالی روستا قرار گرفته است دارای مساحت تقریبی 390 مترمربع و طول تقریبی 98 متر است و ارتفاع آن در بخش های مختلف، متنوع بوده و از حدود یک متر در محدوده ورودی تا حدود 4 متر در بخش های میانی متغیر است. معماری فضای مکشوفه کاملاً دستکند بوده و از هیچ گونه مصالحی برای ایجاد فضا در ساخت آن استفاده نشده است و به نظر می رسد از آن به عنوان پناهگاه و مأمنی در مواقع اضطراری و خطر استفاده می شده است.

به گفته امیرانتخابی این دومین معماری دستکند است که از سال گذشته تاکنون در مناطق ییلاقی شهرستان سیاهکل، کشف شده است.

امیرانتخابی در خصوص قدمت این پناهگاه گفت: شواهد اولیه و سطحی متعلق به دوره ایلخانی و تیموری در داخل پناهگاه، کشف شد، اما تعیین قدمت دقیق تر، نیازمندِ اجرای کاوش های باستان شناسی در این محدوده است. با توجه به اهمیت و ارزش اثر فوق مقرر شد، در ابتدا نسبت به تهیه اضطراری پرونده و ثبت اثر در فهرست آثار ملی کشور اقدام شود و به موازات آن نیز، پیگیریِ اخذ اعتبار و مجوز های لازم برای آغاز کاوش های باستان شناسی انجام شود. دورنمای اجرای طرح نیز، آماده سازی اثر برای بازدید گردشگران، با موضوع تمهیدات حفاظتی و تلاش برای توسعه پایدار گردشگری در روستای مذکور خواهد بود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 231

به "کشف یک پناهگاه با معماری دستکند در سیاهکل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک پناهگاه با معماری دستکند در سیاهکل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید