شروع بازسازی موزه ایران باستان ، خداحافظی پنه لوپه ها از ایران

به گزارش مجله عکس، تحکیم همکاری فرهنگی با ایتالیا همزمان با خداحافظی پنه لوپه ها از ایران و انتها نمایشگاه پیکره ای برای صلح؛ تندیس های پنه لوپه از تخت جمشید تا رم - در دیدار هیات ایتالیایی با معاون میراث فرهنگی کشورمان مطرح شد.

شروع بازسازی موزه ایران باستان ، خداحافظی پنه لوپه ها از ایران

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، در دیدار محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان با سفیر ایتالیا در تهران، دبورا سراچیانی نماینده دولت ایتالیا و استاندارمنطقه خودمختار فریولی که محمدرضا کارگر رئیس اداره کل موزه ها و اموال منقول سازمان میراث فرهنگی و جمعی از نمایندگان و کارشناسان فرهنگی دو کشور ایران و ایتالیا حضور داشتند.

طالبیان در این نشست با اشاره به مشترکات فرهنگی دو کشور ایران و ایتالیا گفت: با توجه به مشترکات فرهنگی که همیشه میان دو کشور ایران و ایتالیا وجود دارد، روابط فرهنگی دو کشور تاکنون قطع نشده است.

وی به همکاری های دو جانبه ایران و ایتالیا اشاره نمود و اضافه کرد: در طول سالهایی که در محوطه های باستانی و جهانی ایران فعالیت داشتم و پرونده های جهانی شهر بم و شهر سوخته را پیگیری می کردم با گروه های تحقیقاتی و علمی ایتالیا همکاری های نزدیکی وجود داشت. همچنین شخص سفیر و رایزن فرهنگی سفارت ایتالیا در تهران نیز به آثار تاریخی و فرهنگی ایران علاقه بسیار دارند و به این آثار توجه می نمایند.

طالبیان با اشاره به اینکه همکاری های مشترک ایران و ایتالیا به نسبت همکاری های فرهنگی ایران با دیگر کشورها بسیار قابل توجه است، ادامه داد: ایران تاکنون پروژه های فرهنگی و همکاری های مشترک بسیاری با کشور ایتالیا داشته است که امیدواریم این جلسه نیز باعث تحکیم بیشتر روابط در حوزه اقدامات فرهنگی گردد.

معاون میراث فرهنگی همچنین با تاکید بر اهمیت همکاری مشترک دو کشور در امور موزه ای و برگزاری نمایشگاه ها درخواست همکاری بیشتر دو کشور ایران و ایتالیا در موضوع مستندنگاری، پایش، مانیتورینگ و مرمت بناها و نقش برجسته های تاریخی شد.

انتظار ایران برای همکاری بیشتر موزه ای با ایتالیا

در این راستا محمدرضا کارگر رئیس اداره کل موزه های کشور که در دیدار سفیر و استاندار خودمختاری فریولی ایتالیا با معاون میراث فرهنگی سازمان حضور داشت به فعالیت های موزه ای در ایران و تجربیات ایران در حوزه موزه و موزه داری با کشور ایتالیا اشاره نمود و گفت: بازسازی موزه ملی ایران در بخش موزه ایران باستان و برگزاری نمایشگاه 7 هزار سال هنر ایران در ایتالیا از جمله اقدامات ارزشمند اجرا شده مشترک موزه ای با کشور ایتالیا است.

کارگر همچنین به همکاری های فرهنگی ایران با کشورهای فرانسه، آلمان، اتریش و مکزیک اشاره نمود و اضافه کرد: امیدواریم همکاری ها با کشور ایتالیا نیز بیشتر گردد و ایران بتواند میزبان نمایشگاه های متعددی از آثار تاریخی کشور ایتالیا باشد.

وی تاکید نمود: بازسازی مقدماتی موزه ایران باستان براساس طرحی مشترک با ایتالیا شروع شد و بسیار راضی می شویم که همکاری های بیشتری در این زمینه با ایتالیا داشته باشیم.

وی همچنین به برگزاری نمایشگاه میراث فرهنگی در کشور ایران و ایتالیا اشاره نمود و اضافه کرد: پیشنهاداتی از سوی مسئولان ایتالیا مطرح شده و آماده دریافت پیشنهادات رسمی هستیم تا دو ملت یکدیگر را بهتر و بیشتر بشناسند.

ارتباط سایت های جهانی، نمایشگاه و راه ابریشم اولویت ایتالیایی

به گزارش میراث فرهنگی؛ هادبورا سراچیانی نماینده دولت ایتالیا و استاندار منطقه خودمختار فریولی به نمایندگی ازهیات ایتالیایی در این نشست به گذشته و پیشینه مشترک ایران و ایتالیا اشاره و تاکید نمود: ایران و ایتالیا از گذشته و پیشینه فرهنگی مشترک برخوردار هستند که می توانند زمان حال را با یکدیگر پیوند بزنند.

سراچیانی گفت: سفر به تهران برای هیات فرهنگی ایتالیا اهمیت زیادی دارد.

وی اضافه کرد: برقراری ارتباط میان آثار ثبت جهانی شده ایتالیا با میراث جهانی ایران و موضوع راه ابریشم که ایران نیز در جهت آن واقع شده است برای ایتالیا اهمیت زیادی دارد و از مهمترین اهداف ایتالیا برای همکاری های مشترک فرهنگی با ایران است.

نماینده دولت ایتالیا و استاندار منطقه خودمختار فریولی با اشاره به خودمختاری این استان در بین 12 استان موجود در کشور ایتالیا گفت: تفاهمنامه همکاری مشترک این استان با سازمان میراث فرهنگی ایران با هدف ارائه تجربیات مختلف و همچنین همکاری با دانشگاه اودینه در زمینه حفاظت از اموال فرهنگی و کتابخانه ای بزودی امضا می گردد.

دبورا سراچیانی اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه های مشترک بین دو کشور می تواند از همکاری های دیگری باشد که مقدمات آن در حال اجرا است و در سفر رسمی رئیس جمهور ایران به ایتالیا و دیدار با نخست وزیر ایتالیا در رم مطرح می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 541

به "شروع بازسازی موزه ایران باستان ، خداحافظی پنه لوپه ها از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع بازسازی موزه ایران باستان ، خداحافظی پنه لوپه ها از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید