بازسازی ساختمان: اکسپو 2020 فرصتی برای بازسازی چهره ایران در فضای بین المللی است

به گزارش مجله عکس، مشاور عالی رئیس اتاق ایران، حضور در اکسپو 2020 دبی را اقدامی مهم و ضروری خواند و تاکید نمود: ایران می تواند با برگزاری روز ملی ایران در این رویداد بین المللی در راستای بازسازی چهره کشور در بین اذهان استفاده کند.

بازسازی ساختمان: اکسپو 2020 فرصتی برای بازسازی چهره ایران در فضای بین المللی است

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

احمد پورفلاح در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران، اضافه نمود: می توانیم با برنامه ریزی دقیق در راستای جذب سرمایه گذار خارجی و انتقال اطلاعات لازم از کشور درباره توانمندی های تولیدی، صنعتی، تجاری، کشاورزی، خدماتی، معدنی و غیره از فرصت اکسپو بهره ببریم.

عضو ستاد اکسپوی اتاق ایران تاکید نمود: خوشبختانه در این اکسپو بحث های سخت افزاری در اولویت نیستند و تمرکز اصلی بر ایده پردازی ها و مدل سازی هایی است که برای آینده مدنظر است، این می تواند با توجه به محدودیت های ناشی از تحریم ها که موجب شده صنایع ایران تا حدی از تکنولوژی های روز جهان عقب بمانند، خوب باشد چراکه شاید در عرضه محصولات توان رقابت نداشته باشند.

او اعلام نمود: از جمله موضوعاتی که باید مدنظر باشد، جهانگردی است. البته در این بحث فقط معرفی اماکن تاریخی و جاذبه های طبیعی و آب وهوایی مطرح نیست و باید از شیوه های نو و تکنولوژی های روز برای معرفی توانمندی های جهانگردی کشور استفاده کنیم. بعلاوه می توانیم با جلسات رودررویی که در اکسپو برگزار می گردد، تجربیات جهانی در این حوزه را به دست آوریم و از آنها استفاده کنیم.

پورفلاح با بیان این مطلب که اتاق های استانی و تشکل ها با اعزام هیات و نیرو این رویداد را جدی بگیرند، توضیح داد: ایران 70 سال است که در اکسپوهای مختلف مشارکت داشته اما تا به امروز به جز اکسپوی میلان که در یک بخش بعد از اتریش پیروز به دریافت نشان نقره شد، رکورد خاصی از نظر بهره برداری از این حضور کسب ننموده است. امیدوارم در این اکسپو بتوانیم به یاری برنامه ریزی مناسب بهره برداری خوبی داشته باشیم.

این فعال مالی ادامه داد: دراین اکسپو غرفه ایران از نظر موقعیت مکانی و متراژی شرایط مناسبی دارد و در 8 بخش اداره می گردد. علی رغم اینکه مسئولان دولتی خیلی دیر به این موضوع مهم توجه کردند؛ اما به نظر می رسد اقدامات خوبی در همین وقت کم اجرا شده است. به اسم رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا تجربه این کار را در اکسپوی میلان دارم و نگران بودم که در این فرصت کوتاه نتوانیم اقدامات لازم را انجام دهیم اما خبرها حاکی از اجرای 90 درصد هماهنگی هاست و این خبر بسیار دلگرم نماینده ای است.

به گفته او ایران در همین شرایط از نظر معماری و طراحی غرفه توانست در بین 190 کشور، رتبه هشتم را به خود اختصاص دهد و برای نخستین بار موضوع طراحی غرفه را با برگزاری یک مسابقه پیش ببرد. طراحان اصلی غرفه ایران در اکسپو 2020 خانم نشید نبیان، دکترای معماری از دانشگاه هاروارد و MIT و رامبد ایلخانی بودند که در فراخوان مربوط به طراحی غرفه ایران، شرکت کردند و برنده شدند.

پورفلاح در باره طراحی غرفه ها در اکسپو 2020 هم شرح داد: در این طراحی از استعاره ها و داستان های هزارو یک شب و شهرزاد استفاده و درعین حال بر تم اکسپو و جایگزینی قدرت نرم به جای قدرت سخت افزاری تمرکز شده است. توجه به لایه های دیجیتال در امتداد شاعرانه بودن، کنترل اقلیمی در سازه ها و استفاده هوشمندانه از تکنولوژی از ویژگی های این طراحی است.

مشاور عالی رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از این گفت وگو با اکسپوها در سال های اولی اشاره و تشریح کرد: اکسپوهای اولی با پیغام های مالی در حوزه های مختلف تجاری، کشاورزی، صنعتی و غیره برگزار می شدند؛ اما در سال های اخیر شکل دیگری پیدا نموده و پیغام ها کیفی تر و معنوی شده اند. اکسپوی 2020 دبی هم با پیغامی کیفی قرار است برگزار گردد و تمرکز خاصی بر اذهان و خلق آینده دارد.

او ادامه داد: اتاق ایران نزدیک به دو سال قبل در زمان وزارت آقای رحمانی، هیات سه نفره ای را به وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی کرد و با توجه به تجربه اکسپوی 2015 میلان آمادگی اتاق ایران را برای همکاری در راستای حضور پیروز در اکسپو 2020 دبی بیان کرد.

بر اساس اظهارات این عضو ستاد اکسپوی اتاق ایران، بیشتر حساسیت این بود که با توجه به همسایگی امارات با ایران و دادوستد قابل ملاحظه بین دو کشور، اگر نتوانیم در این رویداد مشارکت قدرتمندانه داشته باشیم جای تاسف دارد. در روزهای اولی شرایط حضور ایران در اکسپو تعیین نبود چراکه جزو دعوت شدگان نخستین به اکسپو 2020 نبودیم. امروز خوشحالیم علی رغم مسائل و محدودیت ها توانستیم حضور خوبی داشته باشیم.

پورفلاح بعلاوه مشارکت بخش خصوصی در برگزاری اکسپوی دبی را بهتر از هر زمان دیگری ارزیابی کرد و گفت: به طور کلی امور اکسپوها در اختیار دولت هاست هرچند در کشورهای پیشرفته امور اجرایی به بخش خصوصی سپرده می گردد. در دوره های گذشته در ایران حضور بخش خصوصی پررنگ نبود و اگر به صورت انتخابی از بخش خصوصی استفاده می شد کماکان نظارت های دولتی وجود داشت. در این دوره فضای بیشتری به بخش خصوصی دادند و اتاق ایران توانست صندلی خوبی در ستاد اصلی اکسپو پیدا کند و ستاد اکسپوی اتاق ایران هم توانسته پررنگ تر از گذشته نقش آفرینی کند.

این فعال مالی تاکید نمود: در این رویداد اتاق ایران و امارات هم حضور قوی داشته و با برگزاری جلسات مستمر، اقدامات ارزشمندی انجام داده است، از طرفی هماهنگی ها بین دولت و بخش خصوصی هم قابل قبول بوده است. اکسپوها وظایف پیچیده ای دارند و نیازمند هماهنگی های ویژه ای هستند. خوشبختانه این هماهنگی ها بین دستگاه های دولتی و بخش خصوصی خوب بوده است.

مشاور عالی رئیس اتاق ایران در ادامه با بیان این نکته که پیغام اکسپوی 2020 تمرکز بر پیوند اذهان و خلق آینده است و به هیچ وجه نباید تمرکز خاصی روی عرضه و فروش و مسائل مالی و تجاری داشته باشیمف تاکید نمود: این اکسپو ارتباط مستقیمی با موضوعات مالی ندارد. البته شاید بتوانیم در بحث پیوند اذهان از این فرصت بهره ببریم و فاصله ای که در سال های اخیر از جهان گرفته ایم را جبران کنیم.

او درباره انچه باید در این اکسپو مدنظر باشد، گفت: ضروری است رویکرد کشورها را نسبت به آینده بشناسیم و برنامه های آنها را دنبال کنیم و اهداف خود را بر اساس روینمودهای موجود در جهان تنظیم کنیم. ارتباط با افرادی که در این اکسپو حضور دارند بسیار مهم است و از این طریق متوجه می شویم که کشورها چه برنامه ای برای آینده خود در نظر گرفته اند و با توجه به آن استراتژی خود را تدوین می کنیم.

به اعتقاد این عضو ستاد اکسپوی اتاق ایران، برگزاری روز ملی ایران در این رویداد مهم بین المللی اهمیت بالایی دارد و در ایجاد نگاه مثبت نسبت به ایران اثرات قابل توجهی خواهد داشت. خوشبختانه امکانات لازم برای برگزاری روز ملی ایران در دسترس است، هم نزدیک تر بوده و هم هزینه ها کمتر است و می توانیم شاهد حضور افراد بیشتری در این مراسم باشیم.

پورفلاح معتقد است باید از این فضا برای بازسازی چهره ایران استفاده کنیم. درابتدای کار فکر می کردیم شاید بگردد از 35 میلیون بازدیدنماینده ای که پیش بینی می گردد به دبی سفر نمایند، جذب جهانگرد کنیم و از فضاهای قشم و کیش در اختیار امارات قرار دهیم. هرچند امارات در این حوزه قدرتمندانه برنامه ریزی کرد.

مشاور عالی رئیس اتاق ایران یادآور شد: ایران باید در آینده بتواند کاندید برگزاری اکسپو باشد. امروز کشورهایی توانستند برگزارنماینده اکسپو باشند که تا چند دهه قبل در بعضی پارامترها از ایران عقب تر بودند. اگر از این فضا برای جذب سرمایه گذار و انتقال اطلاعات لازم درباره توانمندی های کشور به جهان بهره ببریم و فاصله خود را با بخش مولد جهان جبران کنیم، خوب عمل نموده ایم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 22 شهریور 1400 بروزرسانی: 22 شهریور 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1825

به "بازسازی ساختمان: اکسپو 2020 فرصتی برای بازسازی چهره ایران در فضای بین المللی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی ساختمان: اکسپو 2020 فرصتی برای بازسازی چهره ایران در فضای بین المللی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید