ایتالیا مقصد مهمی برای ترجمه آثار ایرانی است، مسائل حق انتشار

به گزارش مجله عکس، خبرنگاران-گروه فرهنگ: روبرترو کینی رئیس سابق نمایشگاه کتاب بولونیا و از فعالان فرهنگی باسابقه در ایتالیا به شمار می رود. وی به واسطه حضور چندین و چند ساله ناشران و نویسندگان و تصویرگران ایرانی در نمایشگاه کتاب بولونیا شناخت قابل توجهی از توانایی فرهنگی ایران در عرصه ادبیات به ویژه با مخاطب کودک و نوجوان به دست آورده و از همین رهگذر عنوان می نماید که حضور ایتالیا در نمایشگاه کتاب تهران می توان منجر به بازگشایی فصل تازه ای از تعاملات فرهنگی میان دو کشور گردد. گفتگوی مهر با خانم کینی را در ادامه می خوانیم:

ایتالیا مقصد مهمی برای ترجمه آثار ایرانی است، مسائل حق انتشار

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

ایتالیا در سال آینده میهمان ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران است. به اعتقاد شما این حضور می تواند چه تغییری در مراودات فرهنگی دو کشور ایجاد کند؟

حضور ایتالیا در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان میهمان ویژه برای من یک افتخار است و این نشان می دهد که تعاملات ادبی ما در مرحله ای است که می توانیم قدم در راستاهای تازه ای از مراودات فرهنگی متقابل برداریم. کشورهای مختلفی در طول سال های قبل در نمایشگاه ما در بولونیا و تهران شرکت داشتند و حضور دو کشور در نمایشگاه هم فرصت بسیار خوبی را برای تعامل متقابل میان ما پدید آورده است.

وجه مشترک داشته های فرهنگی میان دو کشور ایران و ایتالیا که می تواند موجب تقویت همکاری های فرهنگی در قالب حضور در نمایشگاه های کتاب گردد را چه می دانید؟

حوزه تخصصی من حوزه بچه ها است. در این زمینه من سنت داستانگویی و تصویرگری را میان دو کشور بسیار با سابق و قابل اشتراک دیده ام. به نظرم ما باید روی همین مساله با هم تمرکز و مبادله داشته باشیم. شیوه و روند کتاب سازی، نوع استفاده از رنگ و نوع روایت داستانی بچه ها میان ناشران و نویسندگان ایرانی و ایتالیایی بسیار به هم شبیه است و می تواند محل اشتراک فرهنگی میان دو کشور گردد.

در ایران نشر ایتالیا بیشتر در قالب فعالیت نمایشگاه کتاب بولونیا شناخته می گردد، آیا جز این نمایشگاه ایتالیا محمل و عرصه دیگری برای معرفی آثار ادبی ایرانی نوشته شده برای مخاطب بزرگسال نیز دارد؟

ما دارای چندین نمایشگاه کتاب در طول سال هستیم که فرصت حضور برای ناشران ایرانی در آن فراهم است. نمایشگاه کتاب تورین که هر سال در ماه می برگزار می گردد و در کنار آن نمایشگاه کتاب رم که در ماه دسامبر برگزار شده و امکان فروش کتاب نیز در آن فراهم است و نمایشگاهی که سال آینده در میلان و برای نخستین بار برگزار می گردد. فستویال ادبی فرهنگی نویسندگان ایتالیایی نیز بیست سال است که به صورت متوالی برگزار شده است و می تواند بستری برای حضور نویسندگان و ناشران ایرانی هم باشد.

ادبیات ایران طی سال های اخیر در موارد متعددی به زبان ایتالیایی ترجمه و منتشر شده است و در مقابل نیز از ادبیات ایتالیا به ویژه از ادبیات کودک آن هم آثار زیادی به فارسی ترجمه و در ایران منتشر شده است. با این همه ما هنوز تصویر درستی از بازخورد ادبیات فارسی در ایتالیا نداریم. شما می توانید در این زمینه برای ما تصویری ترسیم کنید و توضیحی بدهید؟ در واقع می خواهم بدانم چقدر می توان ایتالیا را مقصدی قابل اعتنا برای ترجمه معکوس دانست

ترجمه ها و ارائه آثار میان دو کشور تنها یک گام نخستین است و یک قدم به شمار می رود. البته من فعالیت هایم در سال های اخیر بیشتر به حوزه کودک و نوجوان مرتبط بوده است اما فکر می کنم که برای برداشتن قدمی تازه در این راه و توجه جدی تر دو گروه به یکدیگر ما با موانعی از جمله حق امتیاز و نپذیرفتن ساختار آن در ایران مواجهیم. یا این همه به نظرم تعامل میان ناشران دو کشور امری شدنی و قابل دسترسی است به ویژه اینکه در حوزه نوشتن و داستان گویی شباهت زیادی میان دو کشور وجود دارد. حضور ایتالیا در نمایشگاه کتاب تهران می توان یک گام بلند در این راستا باشد اما امیداورم این گام بتواند با قدم جدی ایران در زمینه حق امتیاز ادامه پیدا کند.

تصویرگران ایرانی طی سال های اخیر در ایتالیا بسیار مطرح شده و مورد استقبال قرار گرفته اند. استقبال از داستان نویسی برای مخاطب کودک و نوجوان نیز به اندازه تصویرگری بوده است؟

به نظر من تصویر زبانی است که می توان به یاری آن با همه ارتباط برقرار کرد و همین مساله باعث شده که بیشتر از داستان، تصاویر زیبای ایرانی ها در ایتالیا مورد توجه قرار بگیرد. درباره داستان و متن اما باید زمان داد. کنجکاوی برانگیزی تصویر بسیار بیشتر از داستان است و ارتباط گیری آن با مخاطب نیز بسیار ساده تر از متن است. ما در زبان ایتالیایی هم با متن مشکل داریم. متن باید ترجمه و ویرایش گردد و این امر مستلم هزینه هایی است که شاید همه نتوانند آن را متقبل شوند و به ارتباط برسند. به همین خاطر است که از ایران نیز در این سالها بیشتر از متن، تصویر بوده که محل اعتنا و توجه شده است. البته در زمینه متن، بعضی کشورها به پرداخت گرنت توجه نشان داده اند که این هم می تواند مساله مهمی در انجام ترجمه باشد.

در سرانجام می خواهم از مهمترین تصویری سوال کنم که شما در این سال ها از ادبیات ایران در ذهن دارید. تصویری که برای شما بسیار ماندگار شده است

واقعیت این است که تصاویر ایرانی بسیار غنی هستند و استفاده زیبایی از رنگ دارند و این همواره برای ما بسیار قابل توجه بوده است و در ذهنم مانده است. من حس می کنم که تصاویر ایرانی بسیار راحت با مخاطب ایران ارتباط برقرار می نمایند و به همین خاطر بیشتر تصاویری که از هنرمندان ایرانی دیده ام، در ذهن من باقی مانده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 501

به "ایتالیا مقصد مهمی برای ترجمه آثار ایرانی است، مسائل حق انتشار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایتالیا مقصد مهمی برای ترجمه آثار ایرانی است، مسائل حق انتشار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید