شوخی جالب در آستانه 100 سالگی فوتبال ایران، میزبانی جام ملت ها با حساب های خالی، کمبود امکانات و جنگ روی سکوها؟

به گزارش مجله عکس، سخنگوی فدراسیون فوتبال در حالی از آمادگی ایران برای کسب میزبانی جام ملت های 2027 خبر داده که با توجه به شرایط کنونی و سوابق گذشته، این موضوع بیشتر به یک شوخی شبیه است.

شوخی جالب در آستانه 100 سالگی فوتبال ایران، میزبانی جام ملت ها با حساب های خالی، کمبود امکانات و جنگ روی سکوها؟

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، کسب میزبانی های مهم در فوتبال، آنچنان از ایران دور است که شاید بتوان گفت بیشتر به یک رویا شباهت دارد. آن هم در روزهای حال حاضر فوتبال کشور که در به هم ریخته ترین روزهای تاریخ 100 ساله خود به سر می برد.

فدراسیون فوتبال ایران 100 سال پیش و در سال 1920 میلادی (1299 شمسی) تاسیس شد. آن روزها که هنوز فوتبال در دنیا هم شکل حرفه ای خود را پیدا ننموده بود، ایران تصمیم گرفت ساختار معینی را برای حضور فوتبال کشور در عرصه های بین المللی فراهم کند. هرچند دو جنگ دنیای 18-1914 و 45-1939 عملاً مسابقات بین المللی را کمرنگ و متوقف نموده بود.

ورود رسمی فوتبال ایران و عضویتش در فیفا در سال 1948 میلادی (1327 شمسی) صورت گرفت. فدراسیون فوتبال ایران سال 1954 میلادی (1333 شمسی) نیز در کنفدراسیون فوتبال آسیا عضویت یافت. پس از آن ایران در دو دوره 1968 و 1976 میلادی (1347 و 1355 شمسی) میزبانی جام ملت های آسیا را کسب کرد که با احتساب قهرمانی در این دو دوره و جام ملت های 1972 تایلند، تیم ملی سه دوره پیاپی و البته با مربیان ایرانی قهرمان آسیا شد.

ژائو هاوه لانژ پس از رسیدن به ریاست فیفا در سال 1974 با حمایت کشورهای آسیایی و آفریقایی تصمیم داشت تا فوتبال را در کشورهای آسیایی و آفریقایی توسعه دهد. از همین رو اولین جام دنیای در رده جوانان در سال 1977 به تونس در قاره آفریقا رسید و در سال 1979 ژاپن در قاره آسیا دومین میزبانی را کسب کرد. رئیس وقت فیفا قصد داشت میزبانی جام دنیای فوتبال را برای اولین بار به دور از دو قاره اروپا و آمریکای لاتین در آسیا هم برگزار کند.

فوتبال ایران هم که در سال های آغازین فعالیتش در سطح بین المللی از دو دوره جام ملت های آسیا میزبانی نموده بود، از سوی هاوه لانژ به عنوان اولین کاندیدای میزبانی جام دنیای در قاره آسیا برای جام دنیای 1990 به طور جدی در نظر گرفته شده بود که در نهایت این میزبانی به ایتالیا رسید. هرچند آرزوهای هاوه لانژ 12 سال بعد از تاریخی که ایران می توانست میزبان جام دنیای گردد، با میزبانی مشترک کره جنوبی و ژاپن در سال 2002 محقق شد و 32 سال بعد در سال 2022 یک کشور معین (قطر) به تنهایی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از مهم ترین مسابقات فوتبال دنیا میزبانی خواهد نمود.

با این حال شاید مهم ترین میزبانی ایران در رشته فوتبال در سطح قاره یا دنیا که از قضا در ورزش جزو مهم ترین میزبانی هاست، مربوط به مسابقات قهرمانی جوانان آسیا در سال 2000 است که 20 سال از آن می گذرد. مسابقاتی که تیم جوانان ایران به مقام چهارم دست یافت و برای دومین بار در این رده سنی پس از جام دنیای جوانان 1977 تونس راهی جام دنیای جوانان 2001 در آرژانتین شد. سال ها از این میزبانی گذشته است و مهم ترین میزبانی فوتبالی ایران از مسابقات انتخابی جام دنیای، جام ملت ها یا لیگ قهرمانان آسیا بوده که طبق قانون به صورت رفت و برگشت صورت گرفته است و احتیاجی به کوشش برای کسب میزبانی ندارد. کسب میزبانی مسابقات انتخابی قهرمانی آسیا در سطح پایه نیز آنچنان راحت است که شاید فقط احتیاج به یک درخواست رسمی دارد.

هرچند فوتبال ایران هیچگاه با ارائه درخواست رسمی -البته بدون کوشش و لابی- برای کسب میزبانی جام ملت های آسیا در سال های 2004، 2011، 2015 و 2019 پیروز نبود، حالا خبر آمده که فدراسیون فوتبال برای کسب میزبانی جام ملت های آسیا در سال 2027 درخواست رسمی داده است. دریغ از اینکه خبر این درخواست رسمی هم به صورت رسمی با قرار دریافت روی سایت فدراسیون یا در یک نشست خبری به رسانه ها اعلام گردد. گویا این درخواست برای خود فدراسیونی ها نیز جدی نبوده که سخنگوی فدراسیون فوتبال با اعلام آن روی توئیترش آن را مخابره نموده است. آن هم با طرح این پرسش که یوزها میزبان قدرت های عظیم آسیا می شوند؟ چقدر بلندپروازانه و غرور آفرین.

پوشیده نیست که ما نیز خواهان بالا رفتن امکانات فوتبال کشور و کسب میزبانی های مهم هستیم، اما آیا درخواست فدراسیون فوتبال در شرایط کنونی بیشتر شبیه به یک رویا و حتی شوخی نیست تا واقعیت و بلندپروازی؟ آیا چشم ها رو به واقعیت باز است و شاهد این روزهای سخت هستیم یا اینکه واقعاً قرار است در 7 سال پیش رو تا جام ملت های 2027 اتفاقات نادری رخ دهد که این درخواست برای AFC ارسال شده است.

واقعیت اینجاست؛ فدراسیون فوتبال در ماه های اخیر حتی برای پرداخت دستمزد کارمندانش با مشکل روبرو بوده است. شکایت های متعدد از سوی مربیان خارجی و احتمالاً پرداخت غرامت های سنگین چالش عظیم تری را برای فوتبال ایران ایجاد خواهد نمود و فدراسیون بدون رئیس هم حل این مسائل و چالش ها را سخت تر نموده است. همه اینها را در کنار واقعیتی بگذاریم که هنوز یک سال هم از آن نگذشته است و آن هم فراهم کردن شرایط برای برگزاری لیگ برتر نوزدهم بود که در نهایت هم بدون عملی شدن خواسته ها، تصمیم گرفته شد لیگ را آغاز نمایند.

استاندارد سازی استادیوم ها با شماره گذاری صندلی ها، نصب دوربین مداربسته و چهره زن برای شناسایی متخلفان روی سکوها، فروش الکترونیکی بلیت و نشستن تماشاگران در صندلی و صندلی ثبت شده روی بلیت و گیت های الکترونیکی همه از الزامات آغاز لیگ نوزدهم بود که با همین بهانه 3 هفته به تاخیر افتاد، اما با آغاز لیگ معین شد هیچکدام از این استانداردها رعایت نشده و عملیاتی نیست. یعنی باز روز از نو، روزی از نو؛ ادامه جنگ روی سکوها، مرگ تماشاگران با بی تدبیری در فراهم کردن امکانات و سرهای خونین و دست های شکسته نتیجه کار بود. اتفاقاتی که نشان می دهد هنوز فرهنگ مناسبی برای ورود بانوان به استادیوم های فوتبال وجود ندارد و نه تنها زیرساخت فیزیکی این کار آماده نیست، بلکه زیرساخت های فرهنگی و عقلانی اش به مراتب عقب تر از آن است. مسئله ای که مسلماً در صورت کسب میزبانی بین المللی در سطح قاره جزو الزامات خواهد بود.

در کنار این موارد، کمی به امکانات فوتبالی مان نگاه کنیم که هنوز استانداردترین استادیوم ملی مان استادیوم آزادی است که 50 سال از عمر آن گذشته و حتی برای میزبانی فینال لیگ قهرمانان آسیا 2018 مورد تایید AFC نبود و با مکافات زیادی آماده ملاقات پرسپولیس و کاشیما شد. استادیوم نقش دنیا اصفهان پس از 20 سال به صورت نیمه کاره افتتاح شد و پس از افتتاح با مشکل چمن روبه رو بود. حالا بگذریم از اینکه تیم های مطرح کشورمان در سطح اول لیگ برتر هنوز کمپ مناسبی برای انجام تمرینات خود ندارند و در همین فصل جاری تیم هایی چون استقلال و پرسپولیس بارها برای انجام تمرین خود با مشکل روبرو شدند و حتی به دلیل نبود زمین تمرین مناسب، تمرینات شان لغو شد. حالا این امکانات برای میزبانی جام ملت های آسیا باید برای 24 تیم فراهم گردد.

حالا با این استانداردها چگونه قصد داریم میزبان جام ملت های آسیا شویم؟ فدراسیونی که همین هفته گذشته برای حل مشکل باشگاه های بدهکار جلسه گذاشته بود و همین پرونده های متعدد اقتصادی داخلی و بین المللی گواهی می دهد که تراز اقتصادی فوتبال ایران منفی است. با اینکه فدراسیون فوتبال ایران درخواست اولیه خود را به صورت رسمی برای کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال نموده است، اما به نظر می رسد این درخواست بیشتر با ابعاد تبلیغاتی و رسانه ای همراه باشد تا یک کوشش جدی برای کسب میزبانی. چون واقعیت ها خلاف آنچه فدراسیون عمل نموده است را می گوید. سوالی که در آستانه 100 سالگی فوتبال ایران باید از مسئولان فوتبال کشور پرسید، این است که خبر دارید فوتبال ایران سال جاری 100 ساله خواهد شد و آیا می دانید اکنون در چه نقطه ای ایستاده ایم؟

گزارش: علیرضا محرمی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1011

به "شوخی جالب در آستانه 100 سالگی فوتبال ایران، میزبانی جام ملت ها با حساب های خالی، کمبود امکانات و جنگ روی سکوها؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوخی جالب در آستانه 100 سالگی فوتبال ایران، میزبانی جام ملت ها با حساب های خالی، کمبود امکانات و جنگ روی سکوها؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید