بعضی پناهگاه های دماوند به رستوران مجلل تبدیل شده است!

به گزارش مجله عکس، رئیس اسبق انجمن کوهنوردان معتقد است که دماوند در حال تخریب است و پناهگاه های زیادی به رستوران های مجلل تبدیل شده است.

بعضی پناهگاه های دماوند به رستوران مجلل تبدیل شده است!

عباس محمدی رئیس اسبق انجمن کوهنوردان در گفت و گو با مجله عکس، اظهار کرد: کوه دماوند به عنوان یک اثر طبیعی و ملی ثبت ملی در سازمان محیط زیست ثبت شده است. همچنین این کوه به دلیل چهره و چشم اندازی که دارد برای ایرانیان یک کوه مهم به حساب می آید. متاسفانه این کوه در حال تخریب شدن است. هزاران کوه نورد برای صعود به دماوند می آیند و از قسمت جنوبی دماوند صعود را شروع می نمایند که بسیار شلوغ است. پسماندها و فضولات انسانی کوه دماوند را تخریب می نمایند. همچنین بخش زیادی از افراد که به کوه می آیند اصول اولیه را نمی دانند و آن را رعایت نمی نمایند و با ریختن زباله محیط زیست را نابود می نمایند.

او ادامه داد: از مسائل دیگر که به محیط زیست دماوند آسیب می رساند فضولات انسانی است که هیچ سازمانی به آن اهمیت نمی دهد و تقریبا هیچ کس در رابطه با آن صحبت نمی کند. خجالتی وجود دارد که باعث شده امروز این مشکل جدی گردد زیرا که فضولات انسانی برای منابع آب خطر آفرین است.

محمدی در خصوص دیگر تخریب های انجام شده در کوه دماوند، به فرسایش خاک اشاره نمود و گفت: رفت و آمد زیاد در کوه باعث شده است که فرسایش خاک به وجود آید. از جبهه جنوبی افراد و کوه نوردان زیادی برای صعود به قله دماوند می آیند که این رفت و آمدها باعث افزایش خاک در قله دماوند می گردد.

وی با بیان اینکه مشکل دیگر تخریب کوه دماوند دریافت کم عوارضی از کوه نوردان از جبهه جنوبی و گوسفند سرا است، گفت: خیلی وقت قبل پیشنهاد داده شد که راه بندی درست گردد و از کوه نوردان برای صعود وجه دریافت گردد و اگر کوه نوردان با خود کیسه زباله به پایین کوه بیاورند بخشی از عوارض به آنها برگردانده گردد. به اعتقاد من این فکر بسیار درست است و این ایده در کل جهان جواب داده است. باید این راهبندها پول بیشتری بگیرند تا کوه نوردان جدی تر به این موضوع بپردازند. حال اکنون این ایده درست اجرا نمی گردد.

او با تاکید بر اینکه باید عوارض ورودی کوه دماوند را بیشتر کرد، گفت: اگر این عوارض را زیاد نکنیم کوه نوردی به صورت شلخته وار صورت می گیرد و باید با افزایش عوارضی این رفت و آمد ها را کنترل کنیم.

رئیس اسبق انجمن کوه نوردان معتقد است که ارائه خدمات به کوهنوردان در کوهستان اشتباه است، گفت: به اعتقاد من نباید اصلا در کوه به کوه نوردان خدمات داد. متاسفانه پناهگاه هایی که ساخته شده بود اکنون تبدیل به رستوران های مجلل شده و در ظروف پلاستیکی به مردم خدمات داده می گردد. زمانی که پول های زیادی از مردم گرفته می گردد آنها ریختن زباله را حق خود می دانند و این باعث برطرف مسئولیت از آوردن زباله خود به پایین کوه می گردد.

او ادامه داد: همانطور که گفتم پناهگاه سازی اشتباه است و نباید کوه را تجهیز کنیم زیرا که باعث از بین رفتن محیط طبیعی کوهستان می گردد و این پناهگاه ها هستند که باعث آلودگی و وجود موش شهری در کوهستان ها می گردد.

وی در سرانجام گفت: فدراسیون باید خدمات را محدود کند و نباید اجازه دهد که آب را در ظرف پلاستیکی به محیط کوهستان بیاورند زیرا تپه هایی از زباله وجود دارد. همینطور باید فدراسیون الزاماتی برای کوه نوردان قرار دهد و بر بخش عوارض تاکید زیادی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 259

به "بعضی پناهگاه های دماوند به رستوران مجلل تبدیل شده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعضی پناهگاه های دماوند به رستوران مجلل تبدیل شده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید