تراشه مغزی ایلان ماسک در مرحله تست بالینی

به گزارش مجله عکس، ایلان ماسک پروژه جدید خود را با عنوان تراشه مغزی نورولینک که به اندازه یک سکه کوچک است رونمایی کرد. این تراشه یکی از فن آوری های نوینی است که بااتصال مغز انسان به کامپیوتر، برای درمان ناتوانی های مغزی با منشأ عصبی ساخته شده است.

تراشه مغزی ایلان ماسک در مرحله تست بالینی

به گزارش خبرنگاران، ایلان ماسک سرمایه گذار و میلیاردر معروف دنیای فن آوری های نوین از کار گذاشتن یک تراشه در مغز یک خوک برای درمان بیماری های مرتبط با دستگاه عصبی بدن ازجمله ناتوانی های حرکتی و گفتاری خبر داد.

سال گذشته بود که نورولینک که یکی از زیرشاخه های تحت حمایت میلیاردر معروف، ایلان ماسک است، فاش کرد که روی یک تراشه مغزی کار می کند. اکنون باگذشت یک سال ایلان ماسک سرمایه گذار این پروژه فعالیت ها و پیشرفت های این طرح را در یک کنفرانس مجازی با جهانیان به اشتراک گذاشت.

آقای ماسک روز جمعه 28 اوت در یک کنفرانس مجازی بیان نمود که نورولینک، یکی از شرکت های وی تراشه ای را در مغز یک خوک آزمایشگاهی قرار داده است. وی که مالک تسلا و اسپیس ایکس نیز هست در ادامه افزود: مثل این است که یک ساعت هوشمند فیت بیت در مغزتان کار گذاشته باشید. به گفته محققان این پروژه، بااتصال تراشه بی سیم به یک سیستم رایانه ای، امکان شناسایی و پیش بینی حرکات خوک وجود دارد. طبق این تحقیقات دانشمندان امیدوارند بتوانند با شناسایی فرمان ها و رصد حرکت های دستگاه عصبی به چگونگی کارکرد آن ها پی ببرند.

این تراشه باضخامت 23 میلی متر و قطر 8 میلی متر با استفاده از سامانه اتصال بلوتوث به شبکه رایانه ای بیرونی پیوند خورده که قابلیت شارژ در شب را دارد.

پژوهشگران این طرح می گویند، این تراشه مغزی را می توان با یک جراحی ساده، بدون آنکه کوچک ترین اثری از آن بر روی سر بماند، در مغز کار گذاشت.

به گفته ماسک سرمایه گذار این پروژه، تراشه ای که در مغز این خوک (گرترود) کار گذاشته شده است به اندازه یک سکه است که سیگنال های بی سیم می فرستد، که نشان دهنده فعالیت عصبی در پوزه او هنگام یافتن غذا است.

ماسک در ادامه گفت تراشه کار گذاشته شده را می توان از مغز خارج کرد. وی یک خوک دیگر را بانام دوروتی نشان می دهد و مدعی می شود که در مغز او نیز تراشه کار گذاشته شده بود، اما سپس آن را بیرون آورده اند.

آقای ماسک در ادامه گفت: چنین تراشه هایی که توسط شرکت نورولینک، تولیدشده می تواند در نهایت برای درمان شرایطی، چون دمانس (زوال عقل) و آسیب طناب نخاعی به کار رود.

وی معتقد است که تلفیق مغز انسان با رایانه برای آینده بشریت ضروری است. ماسک در ادامه افزود: هدف از این مراسم، جذب بیشتر افراد به تیم نورولینک است. با توجه به اینکه نورولینک در حال حاضر 100 نفر را در استخدام دارد، با گسترش فعالیت می تواند تا 1000 نفر را در شرکت نورولینک استخدام کند.

ایلان ماسک قصد دارد دستگاهی بسازد که مغز انسان را با هوش مصنوعی ادغام کند. این تراشه مغزی با وجود اینکه هنوز روی انسان تست نشده، اما تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را به دست آورده است.

اهداف درمانی تراشه مغزی نورولینک

ایلان ماسک در کنفرانس خود گفت: این دستگاه می تواند به رفع برخی از مسائل عصبی مانند از دست دادن حافظه، سکته مغزی و اعتیاد کمک کند و یا سلامت کاربران را تحت نظر داشته و اگر خطر حمله قلبی مشاهده شد، به آن ها هشدار بدهد.

وی در ادامه افزود که: این عملیات می تواند بدون بیهوشی و کمتر از یک ساعت انجام شود. نکته قابل توجه این پروژه این است که این تراشه می تواند برای دهه های متوالی در محیط مغز دوام بیاورد.

آزمایشات انسانی

تراشه مغزی نورولینک در حال حاضر آزمایشات حیوانی را پشت سر گذاشته است. طبق اعلام مسئولان این پروژه اولین آزمایشات بالینی آن نیز قرار است بر روی تعداد کمی از بیماران با ضایعات شدید نخاعی انجام شود. شاید این پروژه تحولی شگرف در همزیستی انسان باهوش مصنوعی ایجاد کند، اما برای رسیدن به این هدف قطعاً زمان زیادی نیاز است که باید منتظر باشیم.

دانشمندان امیدوارند این طرح بتواند به درمان شرایط عصبی بیمارانی که فلج هستند کمک کرده و به آن ها امکان کنترل اشیا ئی مانند ماوس کامپیوتر را بدهد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1224

به "تراشه مغزی ایلان ماسک در مرحله تست بالینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراشه مغزی ایلان ماسک در مرحله تست بالینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید