ترامپ: دمکرات ها استیضاح ام می نمایند؛ سنا حمایت

رئیس جمهوری آمریکا گفت: اعضای دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا رای لازم برای استیضاح وی را دارا هستند اما وقتی آنها استیضاح را به سنا ببرند، نمایندگان سنا از او حمایت خواهند کرد.

ترامپ: دمکرات ها استیضاح ام می نمایند؛ سنا حمایت

به گزارش عصر دیپلماسی، رئیس جمهور آمریکا آدینه 12 مهر در جمع خبرنگاران گفت: انتظارش این است که اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از استیضاح او حمایت نمایند. وی اضافه کرد: آنها همه همسو هستند. چون با آنکه بسیاری از آنها نمی خواهند رأی بدهند، چاره دیگری ندارند و مجبورند از دستور روسایشان اطاعت نمایند. البته بعد از آن آنها استیضاح را به سنا می برند و ما پیروز می شویم.

ترامپ گفت: بنابراین، دموکرات ها متأسفانه رأی لازم را دارند. آنها می توانند خیلی راحت رأی بدهند؛ با آنکه خیلی از آنها اعتقادی ندارند که باید این کار را انجام دهند؛ و من معتقدم آنها بهای هنگفتی در انتخابات خواهند پرداخت.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز 3 مهرماه رسماً شروع تحقیقات برای استیضاح رئیس جمهور این کشور را به دلیل مسائل مطرح شده در ارتباط با گفت وگوی تلفنی ترامپ با رئیس جمهور اوکراین گفت.

رسانه های آمریکا گزارش داده اند ترامپ در این مکالمه تلفنی کوشش نموده رئیس جمهور اوکراین را برای تحقیقات فساد از کسب و کار جو بایدن و پسر او هانت تحت فشار قرار دهد.

روزنامه وال استریت ژورنال اخیراً گزارش داد ترامپ در بخشی از آن مکالمه اعطای یاری نظامی به اوکراین را به انجام این تحقیقات منوط نموده است.

کلید زدن استیضاح روندی پیچیده و پر پیچ و خم دارد. رئیس جمهور را به دلیل ارتکاب هر جرم معمولی هم نمی توان استیضاح کرد و طبق بند 4 ماده 2 قانون اساسی آمریکا این کار فقط در صورتی مجاز است که او طبق ادله متفن مرتکب جرائم سنگینی مانند خیانت، ارتشا و سایر تخلفات و جرائم مربوط به افراد عالی رتبه شده باشد.

فرایند کار، از مجلس نمایندگان شروع می گردد و در صورتی که اکثریت قانونگذاران در این مجلس (نصف به علاوه یک) موافق استیضاح باشند، روند کار به جریان خواهد افتاد.

در ادامه، مجلس نمایندگان در صورت موافقت با استیضاح از مجلس سنا می خواهد دادگاه تشکیل دهد و متهم را محاکمه کند. محکومیت قطعی رئیس جمهور که عزل او را در پی خواهد داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 20 آبان 1398 شناسه مطلب: 445

به "ترامپ: دمکرات ها استیضاح ام می نمایند؛ سنا حمایت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: دمکرات ها استیضاح ام می نمایند؛ سنا حمایت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید