جزییات واکسیناسیون بیماران خاص علیه کرونا ، حمایت از 14 بیماری خاص و نادر

به گزارش مجله عکس، رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزرات بهداشت ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته در زمینه حمایت از بیماران خاص، درباره واکسیناسیون این بیماران علیه کرونا گفت: در فاز اول امکان واکسیناسیون حدود 20 هزار نفر از بیماران خاص و نادر را داشتیم و در فاز دوم برنامه ای که در حال اجراست برای 50 هزار نفر دیگر است که باید مورد واکسیناسیون قرار گیرند.

جزییات واکسیناسیون بیماران خاص علیه کرونا ، حمایت از 14 بیماری خاص و نادر

دکتر مهدی شادنوش در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت برای بیماران خاص در کشور، گفت: در حوزه بیماران خاص طی چند سال اخیر در وزارت بهداشت کوشش کردیم که سه محور را مورد توجه قرار دهیم؛ یکی بحث ارتقاء کیفیت ارائه خدمات است که مورد توجه بوده، دوم دسترسی هرچه بیشتر و عادلانه به خدمات و بخش سوم توسعه حفاظت اقتصادی از بیماران خاص بوده است.

3 محور حمایتی از بیماران خاص

وی اضافه نمود: در زمینه ارتقاء کیفیت خدمات، برگزاری دوره های آموزشی برای ارائه دهندگان خدمات به صورت تخصصی مدنظر بوده که مرتبا در حال گسترش است. به عنوان مثال دوره هایی برای آشنایی تخصصی پرستاران بخش های دیالیز که دوره های ویژه ای برگزار کردیم، برای گروه های اورژانس و برای بیماران اوتیسم اطلاع رسانی هایی را انجام دادیم و اقدامات این چنینی را در جهت ارتقاء کیفیت خدمات پیش بردیم. در عین حال به طور مثال حتی برای پزشکان درمانگر آخرین نوع خدماتی که در جهان وجود دارد، ارائه دادیم و این موارد مرتبا در حال پیگیری است.

شادنوش ادامه داد: در عین حال در زمینه دسترسی عادلانه تر به خدمات نیز اقداماتی صورت گرفته مانند تاسیس مراکز جامع خدمات بیماران خاص تا بیماران در نقاط مختلف کشور خدمات مورد احتیاجشان را اعم از مشاوره و ویزیت، تزریق فرآورده، دندان پزشکی، توانبخشی و... را به صورت جامع در یک مرکز انجام دهند که رخ داده است. همچنین بیش از 10 مرکز فوق تخصصی جامع برای بیماران ام اس در نظر گرفته شده که آنها هم فعالیت خودشان را آغاز نموده و در حال ارائه خدمت هستند. در زمینه بیماران تالاسمی هم این بیماران باید سالیانه نوعی ام آر آی را انجام می دادند که متاسفانه قبلا در تهران این اقدام انجام می شد، اما اکنون 12 مرکز در کل کشور فعال شده و این خدمت را ارائه می دهند. خدمات همچنان هم در حال توسعه و گسترده شدن است.

ارائه خدمات حمایتی به 14 بیماری خاص و نادر در کشور

حذف شرط سنی برای خدمات دندان پزشکی تحت بیهوشی بیماران خاص

وی درباره حفاظت اقتصادی از بیماران خاص نیز گفت: در این حوزه از سال 1397 با توجه به امکانات و اعتباراتی که مراجع بالادستی مانند مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه در حوزه بیماران خاص اختصاص دادند، در زمینه حفاظت اقتصادی بسته های خدمتی را تدوین کردیم که در آنجا میزان خدمات سالیانه، نوع خدمات و... تعریف و به سراسر کشور ابلاغ شد که افراد در زمان مراجعه خدمات مورد احتیاجشان را دریافت نمایند و برای اینکه فرانشیز این بیماران به صفر برسد، به طور مستقیم هزینه این خدمات از وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی پرداخت می گردد.

شادنوش اضافه نمود: در عین حال این بسته های خدمتی به صورت سالیانه مورد بازنگری قرار گرفته و بنا به اعتباراتی که اختصاص می یابد، سطح و عمق این خدمات گسترش پیدا می نماید. به عنوان مثال تا قبل از این، در سال های قبل اگر فقط سه بیماری دیالیز، تالاسمی و هموفیلی مورد حمایت اقتصادی بودند، در سال 1400 به 14 بیماری در حوزه بیماری های نادر رسیده ایم که به آنها ارائه خدمت می گردد. به عنوان مثال دندان پزشکی تحت بیهوشی که برای بسیاری از این بیماران مورد احتیاج است، مورد حمایت کامل قرار می گیرد. در حالی که تا سال گذشته فقط بچه ها تا هفت سال را برای این خدمت تحت حمایت قرار داشتند، اما در بسته خدمتی سال 1400 محدودیت سنی برداشته شده است.

وی با بیان اینکه اکنون 14 بیماری نادر و خاص در حمایت های ویژه وزارت بهداشت قرار دارند، گفت: این بیماری ها شامل دیالیز خونی، دیالیز صفاقی، هموفیلی، تالاسمی، ام اس، SMA، EB، CF، MPS، اوتیسم، پیوند اعضا و نسوج، بیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی اولیه (PID)، سرطان و PHH است. به طور کلی بیماری هایی که در کشور باید به صورت خاص مورد توجه قرار گیرند، حدود 540 هزار بیمار را شامل می گردد از بیماران سرطانی گرفته تا نادر و خاص.

آخرین شرایط واکسیناسیون بیماران خاص علیه کرونا

شادنوش در ادامه درباره شرایط واکسیناسیون بیماران خاص و نادر علیه بیماری کرونا، گفت: بر اساس سند ملی واکسیناسیون بیماران نادر در فاز 2/2 قرار داشتند و بعد از سالمندان باید پوشش واکسیناسیون برایشان انجام می شد، اما با رایزنی ها و ادله ای که به کمیته فنی منتقل شد، قرار شد که درصدی از هر محموله واکسنی که در کشور توزیع می گردد، برای این بیماران اختصاص یابد که از همان اواخر اسفند سال گذشته این تخصیص ها رخ داد و به تدریج در حال واکسیناسیون هستیم.

وی اضافه نمود: واکسیناسیون این بیماران تا به امروز پوشش مناسبی داشته و بنابر اولویتی که در زمینه بیماران نادر در نظر گرفتیم واکسیناسیون را انجام می دهیم. به عنوان مثال اولویت ابتدا با بیماری هایی است که بیماران مبتلا به آن بیشتر احتیاج به رفت و آمد به مرکز درمانی دارند، مانند بیماران دیالیزی که سه روز در هفته و هر بار پنج ساعت باید در مرکز درمانی قرار گیرند. در عین حال بیماران تالاسمی، هموفیلی، ام اس، اوتیسم و سرطانی ها با اولویت کسانی که شیمی درمانی و رادیوتراپی انجام می دهند و... در اولویت قرار گرفتند و این اولویت ها طی دستورالعمل جامعی به سراسر کشور ابلاغ شده و در حال اجرا است.

وی تاکید نمود: موعد واکسیناسیون برای بیماران به صورت پیامک اطلاع رسانی شده و روز، ساعت و محل انجام واکسیناسیون به آنها اعلام می گردد و می توانند مراجعه نموده و واکسن شان را دریافت نمایند. پیامک برای هر فردی که می رود، مختص همان فرد است. در ماه های گذشته شاهد بودیم که وقتی پیامک برای بیماری می رفت، به سایر افراد هم اطلاع می دادند که در فلان مرکز واکسیناسیون انجام می گردد. در حالی که فقط واکسن همان شخص آن روز و در آن مرکز آماده تزریق است.

شادنوش گفت: آمارهای واکسیناسیون به بیماران خاص به صورت هفتگی جمع آوری می گردد. در فاز اول امکان واکسیناسیون حدود 20 هزار نفر را داشتیم و در فاز دوم برنامه ای که در حال اجراست برای 50 هزار نفر دیگر است که باید مورد واکسیناسیون قرار گیرند. البته بعد از گروه سالمندان با توجه به اینکه حجم واکسنی که در اختیارمان قرار می گیرد، به شدت افزایش می یابد، سرعت واکسیناسیون هم بالاتر می رود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1666

به "جزییات واکسیناسیون بیماران خاص علیه کرونا ، حمایت از 14 بیماری خاص و نادر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات واکسیناسیون بیماران خاص علیه کرونا ، حمایت از 14 بیماری خاص و نادر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید