خرسندی بازار از بازگشت رونق گردشگری به مازندران

به گزارش مجله عکس، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، خرسندی بازار از بازگشت رونق گردشگری به مازندران مشاهده می گردد.

خرسندی بازار از بازگشت رونق گردشگری به مازندران

داستان چیست؟

شیوع ویروس کرونا تاثیرات فراگیری بر اقتصاد دنیا داشته و کشور ایران نیز از این موضوع مستثنی نبود و در این میان اقتصاد های محلی وابسته به جهانگردی نیز بیش از همه تحت تاثیر آن نهاده شده اند. مازندران یکی از استانهای جهانگردپذیر در کشور بوده که بخش مهمی از چرخه اقتصادی آن وابسته به صنعت جهانگردی است. ورود مسافر و جهانگرد به این استان همیشه شرایط اقتصادی خوبی را به همراه داشت اما، با شیوع کرونا آن هم در ماه های خاتمهی سال 98 که رونق کسب و کار به واسطه ورود مسافران و جهانگردان به اوج خود می رسید، به یک باره بازار با رکود شدید و تعطیلی همراه شد و بسیاری از بازاریان متضرر شدند.

خاتمه پس از گذشت چند ماه از شیوع کرونا، به همت کادر درمانی و پرستاری و مسئولان و همراهی مردم شرایط نسبتا بهتر شده و همین مسئله موجب شد تا بسیاری از ممنوعیت ها بویژه در حوزه کسب و کارها برداشته گردد اما، همچنان رعایت نکات بهداشتی به قوت خود باقی ماند تا اقتصاد بازار بیش از این متضرر نگردد.

بازار مازندران نیز تحت تاثیر شدید تعطیلی های کرونایی نهاده شد و متحمل خسارت های سنگینی شد به طوریکه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در اظهارنظر خود میزان خسارت کرونا به بازار استان را حدود 900 میلیارد تومان اظهار داشت و ابراز امیدواری کرد که با بازگشایی صنوف در کوتاه مدت بازار مازندران بتواند خود را ترمیم کند.

حسینقلی قوانلو میانگین ارزش اضافه کرده بازار مازندران را حدود یک هزار و 400 میلیارد تومان در ماه دانست و اضافه نمود: مازندران به دلیل ظرفیت های ترددی و جهانگردی از توان بازآفرینی بالایی در جبران آسیب های اقتصادی برخوردار است و پیش بینی می کنیم با تداوم مدیریت ویروس کرونا پیش از آغاز 6 ماهه دوم سال شرایط اقتصادی استان به شرایط باثبات برسد.

وی همچنین بر رعایت پروتکل های بهداشتی در اصناف تاکید نمود و گفت: بازار در شرایط شنماینده قرار گرفته است و به هیچ وجه نباید اجازه بدهیم وارد پیک دوم شویم.

با برداشته شدن محدودیت ها بسیاری از مردم با وجود هشدارهای مسئولان عزم خود را برای سفر به استان های شاقتصادی و بویژه مازندران جزم کردند و راهی این دیار خوش آب و هوا شدند.

ورود مسافر و جهانگرد به مازندران به حدی زیاد است که بعضی از راه های مواصلاتی منتهی به این استان از بار ترافیکی سنگینی برخوردار شد و شهرها مملو از جمعیت شدند و بازارهای شلوغی را در این مدت شاهد هستیم.

به طور حتم ورود حجم زیادی از مسافر با افزایش تقاضا در بازار همراه است و میزان تراکنش ها به مراتب افزایش خواهد یافت و گردش اقتصادی خوبی را شاهد خواهیم بود تا بخشی از عقب ماندگی ها و خسارت ها در حوزه کسب و کار جبران گردد و کمر خمیده بازار بار دیگر راست قامت گردد اما، اگر رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی بازار رعایت نگردد، اوضاع بگونه ای دیگر رقم خواهد خورد که جبران آن بسیار سخت خواهد شد.

راضی و امیدوار

یکی از بازاریان تنکابنی پیرامون خرسندی بازار از بازگشت رونق جهانگردی به مازندران گفت : خاتمه سال سختی را به واسطه شیوع کرونا پشت سر گذاشتیم و شرایط بازار اصلا خوب نبود اما، با ورود مسافران در روزهای اخیر کسب و کارها رونق گرفته است.

میثم کیا اضافه نمود : باید این فرایند حداقل تا خاتمه تابستان ادامه داشته باشد تا بازار بتواند بار دیگر به دوران طلایی خود بازگردد و بخشی از عقب ماندگی ها جبران گردد.

وی بر ضرورت رعایت اصول بهداشتی از سوی کسبه و بازار تاکید نمود و گفت: بازار به خوبی می داند که اگر بار دیگر کرونا اوج بگیرد با تعطیلی دوباره کسب و کارها روبرو خواهند شد بنابراین، با رعایت بهداشت و فاصله گذاری می کوشند که این اتفاق تلخ دوباره تکرار نگردد

به گفته وی، درزمان تعطیلی بازار بسیاری از چک های بازاریان برگشت خورده و تعداد زیادی از اقساط بانک ها به دلیل نبود نقدینگی پرداخت نشده و اکنون که زمان جبران آن فرا رسیده باید مراقب بود و دستور العمل های بهداشتی را رعایت کرد.

وی یادآور شد: اگر رعایت نکات بهداشتی از سوی مسافران نیز رعایت گردد، می توانم به جرات بگویم که با کمترین مشکل می توانیم از این دوران سخت عبور کنیم.

بسیاری از صاحبنظران حوزه بازار معتقدند که بازگشت رونق به کسب و کارهای کوچک و عظیم، با رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و اتخاذ تدابیری از سوی مسئولان امکانپذیر است و این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

آنان بر این باورند که دوران گذار از کرونا اگر با برنامه ریزی صحیح و هوشمندانه از سوی مسئولان همراه نباشد و بازار به حال خود رها گردد، تعطیلی دوباره کسب و کارها دور از انتظار نخواهد بود.

راضی و نگران

یک شهفرایند ساکن همدان که همراه با خانواده به مازندران سفر کرده درباره رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی بازاریان گفت: در این مدت کوتاهی که به مازندران آمده ایم به همراه خانواده به شهرهای مختلف این استان سفر کرده ایم و از مراکز تجاری و بازارهای محلی آن خرید داشته ایم.

یوسف سماوی اضافه نمود: در مراکز تجاری و فروشگاه های عظیم رعایت اصول بهداشتی کاملا مشهود است و آنها در جلوی درب ورودی دست های مشتریان را ضدعفونی می نمایند و از ایجاد تجمع در مقابل صندوق فروشگاه ها نیز جلوگیری می گردد.

وی با ابراز نگرانی از عدم رعایت بهداشت در بازارهای محلی گفت: در این بازارها که بیشتر محصولات محلی به فروش می رسد کمتر فروشنده ای را دیدم که ماسک زده بود یا دستکش به دست داشت و آنها با خیال آسوده به فروش محصولات خود مشغول بودند و انگار کرونا را شکست داده اند.

به گفته این شهفرایند همدانی، متاسفانه بعضی از مسافران و حتی مردم بومی نیز بهداشت فردی را رعایت نمی نمایند و بدون ماسک و دستکش در بازار حضور می یابند که بسیار خطرناک است و می تواند مشکل ساز گردد.

وی یادآور شد: حضور مستمر بازرسان اصناف و بهداشت در بازار می تواند در این زمینه بسیار مهم باشد و باید نظارت ها همچون دوران اوج کرونا ادامه داشته باشد تا بار دیگر مجبور نشویم که به قرنطینه خانگی برویم و بازار بار دیگر تعطیل گردد.

امیدوار اما نگران

رئیس اتاق اصناف شهرستان تنکابن نیز در این باره گفت: با آغاز محدودیت ها جهت مقابله با کرونا بازار همکاری بسیار خوبی داشت و بیشتر فعالان حوزه کسب و کار داوطلبانه فروشگاه های خود را تعطیل کردند.

محمد رضا اکبرپورثانی اضافه نمود: با برداشته شدن محدودیت ها و آغاز مسافرت ها خون تازه ای در رگ های بازار مازندران و بویژه غرب استان جاری شد و بازاریان نسبت به آینده امیدوارتر شدند.

وی گفت: اتاق اصناف اشرافیت کاملی بر بازار دارد و روزانه بسیاری از اقلام مصرفی مردم به لحاظ کمی ، کیفی و قیمت ها رصد می گردد تا مسئله ای برای شهفرایندان و مسافران ایجاد نگردد.

اکبرپورثانی بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی در بازار تاکید نمود و اضافه نمود : چنانچه پروتکل های بهداشتی رعایت نگردد و فرایند بیماری مجددا افزایش یابد، ناچارا باید محدودیت ها دوباره برگردد و بازگشت دوباره محدودیت ها خسارت های زیادی به همراه خواهد داشت.

وی اظهار داشت: بعضی کسب و کارهای خرد هنوز نتوانسته اند کمر خود را از زیر فشار کرونا راست نماید و امیدواریم دولت حمایت های خود را بیشتر کند تا شرایط برای این رسته از کسب و کارها به حالت عادی بازگردد.

لبخند بیشتر بازار با حمایت دولت

معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری ویژه شهرستان تنکابن در مورد حمایت از کسب و کارهای کرونا زده در مازندران از اختصاص یکصد میلیارد ریال تسهیلات کم بهره به خسارت دیدگان مشاغل خرد در سطح استان اطلاع داد و گفت که این تسهیلات از محل تفاهم نامه منعقد شده بین بنیاد مستضعفان و استانداری مازندران به وسیله بانک سینا پرداخت خواهد شد.

ام البنین کاسگری اضافه نمود: مشمولان این تسهیلات به وسیله بخشداری و دستگاهای اجرایی شناسایی و به اداره کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری معرفی خواهند شد.

وی با بیان اینکه وزارت کار ، تعاون و رفاه اجتماعی امکان ثبت نام کارفرمایان مشمول این حمایت را در سامانه کارا فراهم کرده، گفت: نرخ تسهیلات سامانه کارا 12 درصد است و در صورتیکه واحدهای مشمول از مقرری بیمه بیکاری در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد 99 استفاده نماید مشمول بهره مندی از این تسهیلات نخواهد شد.

کاسگری اظهار داشت: مبلغ تسهیلات برای هر نیروی کار بیمه شده در واحدهای کسب و کار بین 120 الی 160 میلیون ریال معین شده است.

طبق اعلام دولت، کسب وکارهای 10 رسته شغلی که از کرونا آسیب دیده اند به وسیله پرداخت تسهیلات به کارفرماها حمایت می شوند.

مجموع اعتبار درنظر گرفته شده برای این منظور 52هزار میلیارد تومان است. همه ساله استان مازندران پذیرای میلیونها مسافر و جهانگرد داخلی و خارجی هست.

منبع: همگردی
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1091

به "خرسندی بازار از بازگشت رونق گردشگری به مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرسندی بازار از بازگشت رونق گردشگری به مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید