خطرات سیگار کشیدن در دوران شیردهی

به گزارش مجله عکس، سیگار کشیدن در دوران شیردهی و بارداری قطعا برای سلامت نوزاد خطرناک است، در ادامه با بعضی از خطرات آن آشنا می شوید.

خطرات سیگار کشیدن در دوران شیردهی
پژوهش های علمی نشان داده اند که سیگار کشیدن در دوران بارداری، سلامت جنین را در معرض خطرات جدی قرار می دهد. هم چنین سیگار کشیدن در دوران شیردهی باعث کاهش فراوری شیر مادر می گردد. نیکوتین و دیگر سموم موجود در سیگار هم از راه شیر مادر به نوزاد منتقل می شوند و بر سلامتی و رشد او تاثیر منفی می گذارند. نوزادان این مادران شیرده بیش از دیگر نوزادان دچار حالت تهوع، بی قراری و خستگی می شوند.

آیا سیگار کشیدن در دوران شیردهی مانع از تغذیه نوزاد می گردد؟اول از همه، بایستی بدانید که مادران سیگاری می توانند به نوزاد خود شیر دهند. تغذیه با شیر مادر موجب تقویت سیستم ایمنی بدن نوزاد و محافظت از او در برابر بیماری ها می گردد. از سوی دیگر تغذیه با شیر مادر با بعضی از اثرات دود سیگار بر نوزاد مقابله می نماید. برای نمونه تغذیه با شیر مادر اثرات منفی دود سیگار بر روی ریه های نوزاد کاهش می دهد. قطعا بهتر است که مادران شیرده سیگار نکشند، اما اگر شما نمی توانید کشیدن سیگار را متوقف کنید یا آن را کاهش دهید، شیردهی برای نوزاد مادر سیگاری، بسیار موثرتر از تغذیه با شیرخشک است.

هر چه بیشتر سیگار بکشید، سلامت خود و نوزادتان را بیشتر در خطر می اندازید. اگر شما نمی توانید یا نمی خواهید سیگار کشیدن را متوقف کنید، برای حفظ سلامتی نوزادتان، اندازه آن را کاهش دهید.

چه خطراتی نوزاد مادر سیگاری را تهدید می نماید؟نوزادان و بچه هایی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند، بیش از دیگران دچار بیماری هایی مانند پنومونی، آسم، عفونت گوش، برونشیت، عفونت سینوس، سوزش چشم و خروسک می شوند.

نوزادانی که در معرض دود سیگار پدر و مادر قرار دارند یا از شیر مادر سیگاری تغذیه می نمایند، بیشتر دچار کولیک می شوند. پژوهشگران معتقدند که نیکوتین نه تنها باعث کولیک نوزاد می گردد، بلکه دود سیگار موجود در خانه هم یک عامل تحریک نماینده کولیک است.

سیگار کشیدن زیاد مادران شیرده باعث بروز تهوع، استفراغ، گرفتگی و درد شکم و اسهال در نوزاد شیر خوار می گردد.

احتمال ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) در نوزاد مادر سیگاری هفت برابر بیشتر از دیگران است.

بچه ها والدین سیگاری دو تا سه برابر بیشتر از دیگر بچه ها به علت عفونت های تنفسی یا بیماری های مرتبط با آلرژی به پزشک مراجعه می نمایند.

سطح کلسترول خوب HDL در خون بچه هایی که در معرض دود سیگار قرار دارند بسیار پایین تر است. HDL از بروز بیماری عروق کرونر پیش گیری می نماید.

بچه ها والدین سیگاری، در بزرگسالی بیش از دیگران به کشیدن سیگار تمایل دارند.

پژوهش های اخیر نشان داده است که حضور کودک در خانه ای که پدر و مادر هر دو سیگار می کشند، خطر ابتلا به سرطان ریه در بزرگسالی را به مقدار دو برابر افزایش می دهد.

سیگار کشیدن در دوران شیردهی چه تاثیراتی دارد؟سیگار کشیدن در دوران شیردهی موجب بروز شرایط زیر می گردد:

خشک شدن زود هنگام شیر مادر؛ پژوهش ها نشان داده است که مادرانی که زیاد سیگار می کشند، خیلی زودتر شیرشان خشک می گردد.

فراوری کم شیر

مشکل در جاری شدن شیر

سطح پایین پرولاکتین؛ پرولاکتین هورمونی است که موجب فراوری شیر می گردد.

پژوهشی که در سال 2004 به وسیله Laurberg انجام شد نشان داد مادران سیگاری که در مناطقی با کمبود ید میانه زندگی می نمایند، نسبت به دیگر مادران کمترین مقدار ید در شیرشان وجود دارد (ید برای عملکرد تیروئید نوزاد مورد احتیاج است). پژوهشگران پیشنهاد می نمایند مادران شیردهی که سیگار می کشند، بهتر است مکمل ید مصرف نمایند.

اگرچه سیگار کشیدن موجب فراوری کم شیر و مسائل جاری شدن آن می گردد، اما یکی دیگر از دلایل این مشکل می تواند مدیریت نادرست فرآیند شیردهی باشد. دکتر لیزا امیر در پژوهشی که در سال 2001 منتشر شد، به این نتیجه رسید که اگرچه شواهدی وجود دارد که زنان سیگاری نسبت به دیگران مدت زمان کمتری به نوزادان خود شیر می دهند، اما دلایل فیزیکی قوی برای این مدعا وجود ندارد.

چگونه می توان شرایط را برای نوزاد شیرخوار بهبود بخشید؟حالت ایده آل: سیگار را ترک کنید.

سیگار کمتر بکشید. هرچه کمتر سیگار بکشید، احتمال بروز مسائل جسمی برای کودک کاهش می یابد. کشیدن 20 نخ سیگار در روز به وسیله مادر شیرده، خطرات جبران ناپذیری برای نوزاد در پی دارد.

بلافاصله قبل و یا هنگام شیردهی سیگار نکشید. این کار مانع از جاری شدن شیر میگردد و برای نوزاد خطرناک است.

بلافاصله پس از شیردهی سیگار بکشید، تا مقدار نیکوتین موجود در شیر تا زمان شیردهی بعدی کاهش یابد. تا جای ممکن بین سیگار کشیدن و شیردهی فاصله بیاندازید. در نظر داشته باشید که 95 دقیقه طول می کشد تا نیمی از نیکوتین از بدن شما خارج گردد.

اجتناب از سیگار کشیدن در اتاقی که کودک حضور دارد. حتی بهتر است، در خارج از خانه سیگار بکشید، جایی که بچه ها حضور ندارند. هم چنین اجازه ندهید کسی در نزدیکی کودک شما سیگار بکشد.

اگر تمایل به ترک سیگار دارید، می توانید از برچسب های دارای نیکوتین، آدامس ها و داروهای تجویز شده، که تمایل و اشتیاق به سیگار کشیدن را کاهش می دهند، بهره ببرید. برچسب های دارای نیکوتین، اندازه اندکی نیکوتین را به طور ثابت به بدن می رسانند و باعث افزایش نوسانات در سطح نیکوتین بدن می شوند.

سخن آخرتغذیه با شیر مادر برترین گزینه برای رشد و سلامت کودک است. بهتر است در دوران شیردهی سیگار را ترک کنید و پس از قطع شیر نوزاد، اگر بازهم تمایلی به سیگار داشتید، سیگار کشیدن را ادامه دهید. برای ترک سیگار با پزشک متخصص مشورت کنید تا برترین روش ترک سیگار در دوران شیردهی را در اختیارتان قرار دهد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1878

به "خطرات سیگار کشیدن در دوران شیردهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرات سیگار کشیدن در دوران شیردهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید