خلیج فارس؛ دریایی از گونه های مختلف آبزیان

به گزارش مجله عکس، خلیج فارس اکوسیستمی است که گونه های بسیار متنوع آن توانسته اند در شرایط سخت در کنار یکدیگر تاب آوری نمایند، اما واقعا چقدر درباره این دریا، موجودات زنده آن و تهدیداتی که متوجه آن ها است، می دانیم؟

خلیج فارس؛ دریایی از گونه های مختلف آبزیان

به گزارش خبرنگاران و به نقل از خبرنگاران، 27 گونه پستاندار دریایی در خلیج فارس و دریای عمان گزارش شده اند که می توان به حدود 10 گونه از دلفین ها، گونه ای از دلفین های بدون باله پورپویز، نهنگ های قاتل اورکا، نهنگ خلبان پیلوت وال دلفین ریسو و یک نوع گاو دریایی به نام دوگانگ که درجنوب خلیج فارس زیست می نماید، اشاره نمود.

وجود چند گونه نهنگ از جمله نهنگ براید، نهنگ کوهان دار، نهنگ باله دار، نهنگ آبی و اسپرم وال در دریای عمان و آب های خلیج فارس گزارش شده و مهمترین مخاطرات پستانداران دریایی در منطقه ما برخورد با شناور ها و گیر کردن در تور های سرگردان و تور های ماهیگیری است.

پنج نوع لاک پشت دریایی نیز از گونه های شاخص خلیج فارس به شمار می فرایند. دو گونه لاک پشت سبز دریایی و لاک پشت دریایی منقارعقابی در سواحل ایران تخم گذاری می نمایند که لاک پشت های منقار عقابی در ایران پراکنش بیشتری دارند و آن ها جزوگونه های بومی به شمار می فرایند، اما گونه های لاک پشت زیتونی و لاک پشت سرخ و لاک پشت چرمی به صورت مهاجر به خلیج فارس می آیند.

می توان به تنوع انواع پرنده های آبزی و کنار آبزی خلیج فارس اشاره نمود. کلونی های بزرگی از پرندگان باکلان در سواحل خلیج فارس بزرگترین کلونی منطقه غرب آسیا را تشکیل می دهند و پرستو های دریایی در جزایر خلیج فارس تخم گذاری می نمایند علاوه بر پرستو های دریایی گونه های مختلفی از پرندگان کنار آبزی از جمله انواع حواصیل، پلیکان، اردک ها و ... یا پرندگان شکاری مانند عقاب دریایی و عقاب ماهیگیر در منطقه خلیج فارس نیز مشاهده می شوند که حکایت از تنوع خوب پرندگان آبزی و کنار آبزی در منطقه ما دارد.

بیش از 900 گونه ماهی که شامل 157 خانواده از انواع ماهیان استخوانی و غضروفی می گردد، در منطقه ما گزارش شده است که از این تعداد بیش از 80 گونه مربوط به ماهیان غضروفی است. ستون فقرات این ماهیان استخوان ندارد و به جای آن غضروف دارد. به همین دلیل آن ها را ماهیان غضروفی می نامند که 46 گونه کوسه ماهیان، چهار گونه اره ماهی، شش گونه سوس ماهی (گیتار ماهی)، 28 گونه سفره ماهی را شامل می شوند. متاسفانه ماهیان غضروفی در منطقه ما شرایط حفاظتی خوبی ندارند و جزو گونه های در معرض خطر انقراض هستند.

چهار گونه کوسه ماهی و سه گونه اره ماهی، دو گونه گیتار ماهی و سه گونه سفره ماهی به صورت بحرانی در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند به نحوی که سال هاست مشاهده نشده اند. 17 گونه کوسه در معرض خطر و 17 گونه نیز به دلیل بهره برداری زیاد درشرایط آسیب پذیر قرار دارند و 12 گونه دیگر نزدیک به تهدید هستند همچنین 17 گونه از سپرماهیان نیز در معرض خطر انقراض قرار گرفته و 13 گونه به شدت آسیب پذیر شده اند.

جمعیت ماهیان غضروفی به دلیل رشد کند و زادآوری کم رو به کاهش است. علیرغم ممنوعیت صید این ماهیان فرایند کاهش جمعیت آن ها همچنان ادامه دارد.

کوسه نهنگ یا همان کولی کر یکی از بزرگترین ماهیان جهان است و در خلیج فارس زندگی می نماید. این آبزی 100 سال عمر می نماید و به طولی بالغ بر 14 متر می رسد و منطقه خلیج فارس یکی از مهمترین زیستگاه های این گونه در شمال غرب اقیانوس هند به حساب می آید. ماهی گوبی مرجانی با طول 2 سانتیمتر کوچکترین ماهی خلیج فارس است.

انواع پلانکتون ها، انواع پلی کت ها، کرم های لوله ای، شقایق های دریایی، عروس های دریایی و 9 گونه مار دریایی از دیگر گونه آبزیان خلیج فارس به حساب می آیند.تنوع زیستی خلیج فارس نشان می دهد که یک منطقه ویژه دریایی است، اما متاسفانه بیشترین حجم استحصال از دریا، ریزش رسوبات برای ساخت جزایر مصنوعی و توسعه ساحلی در بخش جنوبی خلیج فارس را شاهد هستیم.

همچنین 90 درصد آب شیرین کن های جهان در منطقه خلیج فارس قرار گرفته است که با ریزش تلخ آب و پساب خود به حجم شوری این دریا می افزایند. سالانه بیش از 55 هزار شناور نفتی، تجاری، ماهیگیری و نظامی در این دریا تردد می نمایند بنابراین از پر تردد ترین مناطق جهان است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1379

به "خلیج فارس؛ دریایی از گونه های مختلف آبزیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلیج فارس؛ دریایی از گونه های مختلف آبزیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید