طرحِ حفاظت از شهر ونیز در برابر آب گرفتگی

به گزارش مجله عکس، دولت ایتالیا میخواهد طرح ساختن سد برای حفاظت از شهر ونیز در برابر سیل و آب گرفتگی را شروع کند.

طرحِ حفاظت از شهر ونیز در برابر آب گرفتگی

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش مجله عکس، پروژه ساخت این سد که موزه (Mose) نام دارد در سال 1984 میلادی یعنی 35 سال پیش شروع شده اما از آن موقع تا کنون به خاتمه نرسیده است.

در روزهای اخیر با بروز آب گرفتگی در خیابان های شهر ونیز به دلیل بارندگی های زیاد و بالا آمدن شدید سطح آب دریای آدریاتیک، موضوع تکمیل این پروژه بار دیگر در ایتالیا مطرح شده است. آب گرفتگی شدید این روزها در ونیز، شهر توریستی ایتالیا که خود به دلیل واقع شدن در میان آب شهرت جهانی دارد از سال 1966 تا کنون بی سابقه بوده است.

سطح آب در روز سه شنبه در میدان معروف سن مارکو ونیز به بیش از یک متر رسید و کلیسای جامع ونیز که در این میدان واقع شده است، دچار آب گرفتگی شد.

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا روز پنج شنبه در جریان دیدار از شهر سیل زده ونیز ابراز امیدواری کرد که کار ساخت سد محافظ این شهر هر چه سریع تر به خاتمه برسد.

این پروژه که بخشی از یک پروژه عظیم عمرانی در ایتالیاست، چند بار از جمله در سال های 2008 و 2014 میلادی به دلیل کمبود بودجه به طور کامل متوقف شده است.

بنابر گزارش یورونیوز، شیوه کار این سد به این صورت است که در زمان بالا آمدن آب در دریای آدریاتیک و تهدید شهر ونیز، دریچه های آن به صورت سدی از زیر آب بالا می آیند و مانع از پیشروی آب در سوی دیگر می شوند. این سد در مجموع شامل 78 صفحه متحرک است که همگی آنها تاکنون نصب شده اند و قرار است در زمانی که سطح آب از 110 سانتی متر بالاتر برود، فعال شوند. در این وضعیت دریچه ها تا ارتفاع 3 متر بالا می آیند. این دریچه ها قرار است سال آینده آزمایش شوند.

با این حال بعضی کارشناسان پیش بینی می نمایند که این سد حتی پس از تکمیل، جوابگوی خطری که در آینده ونیز را تهدید می نماید، نباشد. زیرا این پروژه بر اساس پیش بینی بالا آمدن سطح آب در دهه های گذشته پیش بینی شده در حالی که امروزه با بروز تغییرات آب و هوایی و تشدید روزافزون تغییرات اقلیمی، معلوم نیست سد مورد نظر بتواند جوابگوی بالا آمدن آب در سطوح پیش بینی نشده بالاتر باشد.

مشکل دیگر فرسودگی تجهیزات این سد به دلیل گذشت سالیان و رسیدگی نکردن به آن است، به طوری که کارشناسان می گویند بعضی از لولاهای صفحات زیر آب از هم اکنون زنگ زده یا فرسوده شده اند و دیگر کارآمدی نخواهند داشت. تعمیر و جایگزینی قطعات فرسوده نیازمند هزینه های دیگری است که خود بر مسائل اجرای این طرح خواهد اضافه نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 489

به "طرحِ حفاظت از شهر ونیز در برابر آب گرفتگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرحِ حفاظت از شهر ونیز در برابر آب گرفتگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید