فرم و تکنیک در انتخاب آثار برگزیده جلال نسبت به محتوا اولویت دارد

به گزارش مجله عکس، مریم نصیری گفت: کل آثار با توجه به محتوا و فرم جمع بندی و مورد انتخاب داوران قرار گرفتند البته همه این معیار ها در هر دوره با توجه اشخاص دچار تغییر می گردد.

فرم و تکنیک در انتخاب آثار برگزیده جلال نسبت به محتوا اولویت دارد

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرنگاران؛ در حاشیه نشست خبری چهاردهمین جشنواره ادبی جلال آل احمد مریم بصیری در مصاحبه با خبرنگاران درخصوص معیار هایی که آثار براساس آن ها در چهاردهمین دوره جایزه جلال مورد آنالیز نهاده شدند گفت: درخصوص ملاک های داوری قطعاً هر جشنواره ای معیار هایی برای انتخاب آثار دارد، در جشنواره جلال هم به غیر از ملاک هایی که در آیین نامه جایزه جلال وجود دارد یکی از اصولی که مورد توجه نهاده شد این است که ما باید بتوانیم چند شاخصه ای داشته باشیم که آثار را در این شاخصه ها بسنجیم و امتیاز بدهیم تا اینکه در خاتمه به یک نمره جمع بندی شده از تمامی شاخصه های داوری برسیم. در این دوره متاسفانه یا خوشبختانه جدای از آیین نامه جایزه جلال، داوران آثار را در بخش هایی، چون شخصیت پردازی، سادگی در انتقال مفاهیم و بقیه عناصر و ارزش های داستان نویسی مورد آنالیز قرار دادند. البته آثاری هم هستند که در برخی از بخش های مورد نظر داوران این دوره امتیازی نگرفته اند. کل آثار با توجه به محتوا و فرم جمع بندی شدند و مورد انتخاب داوران نهاده شدند البته همه این معیار ها در هر دوره با توجه به اشخاص دچار تغییر می گردد، در کل این دوره مهم ترین ویژگی که در آنالیز آثار دقت می کردیم تکنیک و فرم و در ادامه محتوای اثر بوده است. در این دوره هیچ کتابی صرف داشتن محتوای خوب انتخاب نشده است.

در ادامه مریم بصیری نویسنده و منتقد ادبی در مورد معیار های داوری آثار بخش مستندنگاری گفت: در بخش مستند نگاری آثار باید برای صحت اطلاعات اثرشان مستنداتی را ارائه می دادند که این موارد هم مورد توجه نهاده شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 2057

به "فرم و تکنیک در انتخاب آثار برگزیده جلال نسبت به محتوا اولویت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرم و تکنیک در انتخاب آثار برگزیده جلال نسبت به محتوا اولویت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید