قوانین 1402 برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

به گزارش مجله عکس، همانطور که می دانید تمامی قوانین ثبت نام آزمون به وسیله سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org معین می شود.

قوانین 1402 برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

به طور کلی مجموعه قوانین و شرایط مربوط به ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد و سایر جزئیات مربوطه در دفترچه ثبت نام کنکور ارشد درج می گردد و با توجه به کنکور ارشد دانشگاه آزاد و سراسری به صورت مشترک بر گزار میگردد، شرایط برای داوطلبین سراسری و آزاد مشابه و یکی است. ما در این مقاله تصمیم گرفته ایم قوانین نو در ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد را بین نماییم.

بعلاوه شما با یک انتخاب رشته اصولی با یاری مشاور می توانید از رقبا سبقت بگیرید! در این مطلب قصد داریم توضیحاتی در مورد انتخاب رشته تضمینی در مقطع کارشناسی ارشد بپردازیم.

قوانین نو کنکور کارشناسی ارشد سال 1402

قوانین نو از سوی سازمان سنجش به توضیح زیر است:

¨متقاضیان شرکت در آزمون ارشد باید دارای مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد باشند.

¨برای شرکت در آزمون ارشد باید حداقل معدل 12 داشته باشید.

¨داوطلبین علاقه مند به آزمون ارشد که در ترم آخر مقطع کارشناسی هستند، می توانند در آزمون ثبت نام و شرکت کنند.

¨داوطلبین علاقه مندی که در حال تحصیل در مقطع ارشد و یا دکترا هستند، باید از تحصیل خود انصراف داده و مجدد در آزمون ثبت نام کنند.

¨دانشجویانی که در دوره روزانه آزمون کارشناسی ارشد پذیرفته شده اند، میتوانند در آزمون ارشد 1402 شرکت کنند و برای آنها منع ثبت نامی وجود ندارد.

¨دانشجویان پذیرفته شده در دوره های غیر روزانه، باید از تحصیل خود انصراف داده و مجدد در این آزمون ثبت نام کنند.

¨ داوطلبین طلاب و حوزه های علمیه علاقه مند به شرکت در کنکور کارشناسی ارشد، اگر مدرک سطح دو داشته باشند و یا تا شهریورماه امسال فارغ التحصیل شوند، می توانند در کنکور شرکت کنند.

قوانین نو ثبت نام کنکور ارشد 1402 برای مدرک تحصیلی معادل

افرادی که دارای مدرک معادل هستند، اگر شرایط اختصاصی ذکر شده در دفترچه آزمون را داشته باشند، می توانند ثبت نام کنند.

متقاضیان ثبت نام ارشد که دارای مدرک معادل ضمن خدمت فرهنگیان را دارند و در سال های 77 الی 81 وارد این دوره شده باشند، می توانند در این آزمون شرکت کنند.

داوطلبین علاقه مند به ثبت نام ارشد که دارای مدرک استخدامی و یا معادل دارند باید از دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نامه تائیدیه دریافت کنند.

افراد متقاضی شرکت در آزمون که فارغ التحصیل دانشگاه های معتبر خارجی می باشند، می توانند با مدرک معادل خود در این کنکور ثبت نام کنند و اگر هشتاد درصد از نمره قبولی را به دست آورند عنوان معادل از مدرک آن ها حذف می گردد.

قوانین نو ثبت نام کنکور ارشد 1402 برای شاغلین

تمامی افراد شاغل علاقه مند در آزمون کارشناسی ارشد بر اساس قوانین نو باید موافقت نامه کتبی و بی قید و شرط را از محل خدمت خود بگیرند.

این قوانین برای تمامی دبیرها، شاغلین وزارتخانه ها و سازمان ها و بعلاوه نهاد های دولتی صدق میکند.

قوانین نو ثبت نام کنکور ارشد 1402 برای اتباع خارجی

اتباع غیر ایرانی طبق قوانین کنکور 1402، اگر مقیم قانونی ایران باشند و شرایط ثبت نام را دارا باشند می توانند در این آزمون ثبت نام کنند.

اگر مقیم قانونی ایران نباشند، باید مدارک اقامتی خودشان اعمم از دفترچه پناهندگی سیاسی یا گذرنامه با اعتبار حداقل 5 ماهه داشته باشند تا مجاز به ثبت نام در آزمون ارشد بشوند.

اتباع غیر ایرانی بر اساس قوانین کنکور تنها یک بار مجاز به تحصیل در هر مقطع تحصیلی می باشند و افراد نمیتوانند پس از فارغ التحصیلی، مجدد در همان مقطع تحصیل کنند.

قوانین نو ثبت نام کنکور ارشد 1402 برای تحصیل مجدد

بر اساس قوانین نو اگر فردی برای بار دوم در مقطع کارشناسی ارشد روزانه بول بگردد، دیگر احتیاج به پرداخت هزینه نمی باشد، در صورتی که در سال های پیش باید هزینه پرداخت میشد. البته گفتنی است که افرادی متقاضی در ثبت نام مجدد نباید محرومیت یا منعی برای ادامه تحصیل داشته باشند.

قوانین نو ثبت نام کنکور ارشد 1402 برای استفاده از سهمیه

داوطلبین کنکور ارشد در صورت داشتن سهمیه می توانند از آن استفاده کنند. بر اساس قوانین 1402 سهمیه ایثارگران به دو دسته 5 درصدی و 25 درصدی تقسیم شده و سهیمه رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور در جبهه دارای سهمیه 5 درصدی می باشند.

سهمیه ایثارگران 5 درصدی برای جانبازان 25 درصدی و خانواده آنها بوده و سهمیه 25 درصدی متعلق به جانبازان بالای 25 درصد و خانواده آنها می باشد.

علاوه بر این دو سهمیه سهمیه استعداد های درخشان نیز مطرح است که مربوط به دانشجویان ممتاز دوره کارشناسی می باشد. افراد برتر دانشگاه کارشناسی می توانند بدون شرکت در کنکور در یکی از دانشگاه های پذیرنده استعداد درخشان ارشد ثبت نام کنند و بعلاوه بر اساس قوانین 10 درصد ظرفیت دانشگاه ها به صورت مازاد متعلق به این سهمیه می باشد.

قوانین نو ثبت نام کنکور ارشد 1402 برای نظام وظیفه

داوطلبین علاقه مند آقا در صورتی می توانند در این دوره آزمون ثبت نام کنند که شرایط نظام وظیفه آنها معین باشد. به این صورت که یا کارت خاتمه خدمت دائمی داشته باشند یا کارت معافیت دائمی داشته باشند.

بر اساس قوانین ثبت نام در کنکور اگر افرادی دارای سن عدم اعزام باشند می توانند در آزمون ارشد ثبت نام کنند. این سن از متولدین 1354 با پایین است.

بعلاوه داوطلب علاقه مند به ارشد که دارای مدرک کارشناسی می باشد، در صورت نداشتن غیبت، میتواند در آزمون ثبت نام نماید.

داوطلبینی که دارای برگ معافیت موقت و بدون غیبت باشند می توانند در آزمون کارشناسی ارشد ثبت نام کنند.

داوطلبینی که در سنوات مجاز در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده اند و در برگ آماده به خدمت سربازی(بدون غیبت) آن ها، زمان پذیرششان قبل از تاریخ اعزام به خدمت آن ها درج شده باشد، مجاز به ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد خواهد بود.

افراد متقاضی آزمون که طلاب علوم دینی هستند اگر دارای معافیت تحصیلی از حوزه های علمیه باشند، می توانند در آزمون کارشناسی ارشد، ثبت نام کنند.

تمامی این موارد ذکر شده در دفترچه کنکور ارشد می باشد جهت اطلاع بیشتر با کارشناسان ایران تحصیل به شماره 5307 907 909 تماس حاصل فرمایید.

انتخاب رشته تضمینی با ایران تحصیل

درزمان انتخاب رشته نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • اولین نکته بسیار مهم علاقه شما می باشد که باید در اولویت قرار دهید.
 • کد رشته خود، اولویت بندی کنید .
 • در انتخاب رشته منطقی عمل کنید و بر اساس احساسات رشته ای خود را دسته بندی نکنید.
 • در زمان انتخاب رشته استعداد هایتان را در نظر بگیرید، برای مثال برای ادامه تحصیل در رشته ای معماری باید تا حد استعداد هنری داشته باشید.
 • در انتخاب رشته آینده شغلی و عایدی شغلی جز موارد مهم در نظر گرفته می گردد، این مورد را نباید فراموش کنید. زیرا شما عزیزان پس از اتمام تحصیل ممکن است با مشکلاتی رو به رو شوید، پس قبل از انتخاب رشته حتما بازار کار را نیز در نظر بگیرید تا پس از اتمام تحصیل بتوانید وارد بازار کار مورد علاقه خود شوید.
 • اگر سهمیه ای دارید حتما از آن استفاده نمایید تا بتوانید با رتبه های بهتری قبول شوید.
 • در انتخاب رشته ای روزانه بسیار دقت کنید تا بتوانید دانشگاه های خوب و مورد علاقه خود را قبول شوید.
 • با توجه به حرف دیگران اصلا انتخاب رشته نکنید زیرا این بدترین کاریست که می توانید در حق خود بکنید.
 • به شهریه دانشگاه و رشته خود توجه نمایید، زیرا تحصیل در دانشگاه هایی مانند شبانه و پردیس و ... شامل هزینه است که شما باید قبل از انتخاب رشته بر روی آن ها برنامه ریزی داشته باشید.
 • شرایط جغرافیایی را در نظر بگیرید زیرا برای افرادی که در ناحیه های گرم زندگی نموده اند، بسیار سخت است که در منطقه ها سردسیر درس بخوانند، این مورد را نباید فراموش کنید.
 • کیفیت دانشگاه، برای انتخاب رشته در نظر بگیرید، برای این کار با آنالیز هیات علمی آن دانشگاه می توانید به نتایج مورد نظر خود برسید.
 • زمان انتخاب رشته شما می توانید 100 کد محل رشته را انتخاب نمایید، سعی کنید با توجه به مطالب بالا آن ها را اولویت بندی نموده و اقدام به انتخاب رشته نمایید.
 • توجه بفرمایید که رشته های که درای آزمون عملی و مصاحبه می باشند را اگر انتخاب نمایید باید در زمان های اعلام شده در آزمون آنها شرکت نمایید.

استفاده از هدایت هایمشاوره انتخاب رشته به شما یاری میکند تا بتوانید تمامی مراحل بالا را بدون ریسک و استرس انجام داده و یک انتخاب رشته پیروز داشته باشید. مشاوران حاضر در تیم انتخاب رشته آموزشگاه ایران تحصیل با داشتن تبحر و سابقه ای عالی در زمینه مشاوره انتخاب رشته کنکور می توانند در خدمت شما دوستان عزیز کنکوری باشند. برای ارتباط با ما با شماره 5307 907 909 تماس حاصل فرمایید.

از مشاوره رایگان کنکور برای هدایت استفاده نمایید.

سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org در بخش های دفترچه کنکور ارشد به آنالیز تمامی شرایط و تسهیلات پرداخته است. داوطلبین علاقه مند به ثبت نام آزمون بر حسب احتیاج خود میتوانند بخش های مختلف را مطالعه کنند. پس از مطالعه در صورت هرگونه سوال از خدمات مشاوره تلفنی ارشد ایران تحصیل یاری گرفته و هدایت های لازم دریافت کنید.

سوالات پیرامون آزمون ارشد

 • آیا انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری و آزاد مجزا است؟

بله، انتخاب رشته دانشگاه سراسری در سایت سازمان سنجش و انتخاب رشته دانشگاه آزاد در سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد انجام می گیرد.

 • چگونه می توانم یک انتخاب رشته اصولی داشته باشم؟

برای اطلاع از تکنیک های مشاوره انتخاب رشته ارشد با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

خلاصه مطلب

در این مقاله به آنالیز قوانین 1402 برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد پرداختیم. با توجه به اهمیت انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد، بر آن شدیم تا به معرفی تکنیک های انتخاب رشته بپردازیم. برای اطلاع بیشتر می توانید با کارشناسان ما با شماره(5307 907 909) تماس بگیرید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 آذر 1401 بروزرسانی: 6 آذر 1401 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 2202

به "قوانین 1402 برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین 1402 برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید