ویژگی های مرموز فعالیت تکتونیکی ماه کشف شد

به گزارش مجله عکس به نقل از اسکای نیوز، گروهی از محققان فعالیت های تکتونیکی در ماه رصد نموده اند. این محققان قبلاً مجموعه ای از برجستگی های متحرک روی سنگ های ماه در بخش نزدیک آن رصد نموده بودند.

ویژگی های مرموز فعالیت تکتونیکی ماه کشف شد

پیتر شولتز یکی از محققان ارشد این پژوهش در دانشگاه براون واقع در رود آیلند می گوید: این تصور وجود دارد که ماه از مدت ها قبل هیچ فعالیتی ندارد. اما همچنان شواهدی می یابیم که نشان می دهد این امر صحت ندارد. به نظر می رسد صفحات تکتونیکی ماه هنوز هم جابه جا می شوند. گواه این امر نیز برجستگی ها هستند.

بخش اعظم سطح ماه از خاکی به نام رگولیت پوشیده شده است. رگولیت خاکی است که در نتیجه برخورد مداوم شهاب سنگ ها با این سیاره به وجود آمده است.

از آنجا که ماه هیچ اتمسفری ندارد، صخره های فضایی به سطح آن برخورد می نمایند و از هم می پاشند. در این میان فقط بخش های کوچکی از سطح ماه با رگولیت پوشیده نشده اند. اما اکنون به نظر می رسد نقاط جدیدی کشف شده اند که خاک رگولیت در آن مناطق نیز وجود ندارد.

آدوماس والانتیناس یکی از دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه برن که در دانشگاه براون فعالیت می نماید با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده توسط مدارگرد LRO این نقاط را روی ماه رصد نموده است.

شولتز در این باره می گوید: عمر بخش هایی از سنگ بستر ماه که روی سطح سیاره دیده می شوند و هیچ پوششی ندارند، بسیار کوتاه است. زیرا رگولیت به طور مداوم در حال ایجاد است. بنابراین وقتی ما آنها را رصد می کنیم باید توضیحی برای وجود آنها در نقاطی خاص بیابیم.

در بخشی از این تحقیق آمده است: همانطور که شهرهای پوشیده از سیمان روی زمین گرمای بیشتری نسبت به مناطق جنگلی دارند، سنگ بستری که روی سطح ماه می ماند طی شب گرم تر از سطوح پوشیده از رگولیت است.

بنابراین محققان با استفاده از اطلاعات LRO دمای سطح را اندازه گرفتند و متوجه شدند در بیش از 500 نقطه از ماه سنگ بستر روی بلندی های باریکی در قسمت نزدیک ماه وجوددارد.

تحقیق جدید نشان داد این برجستگی ها در حقیقت به ویژگی های مرموز فعالیت های تکتونیکی ماه مربوط است.

این تحقیق در ژورنال زمین شناسی منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1019

به "ویژگی های مرموز فعالیت تکتونیکی ماه کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویژگی های مرموز فعالیت تکتونیکی ماه کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید