کاهش شش دهم درصدی نرخ سود در سررسیدهای کوتاه مدت

به گزارش مجله عکس، خبرنگاران: امروز 16 تیر 1400 با وجود فرایند نزولی بازار، معاملات اوراق بدهی دولت بالاتر از مرز 200 میلیارد تومانی نهاده شد.

کاهش شش دهم درصدی نرخ سود در سررسیدهای کوتاه مدت

به گزارش حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 28 درصد کاهش به 226 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 33 نماد اخزا و 4 نماد اراد انجام شد.

حجم معاملات عمده اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه به 9 هزار میلیارد تومان رسید که احتمالا به اجرای عملیات اعتباردهی به وسیله بانک مرکزی مربوط می گردد. آنالیز منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می دهد که نرخ های بازده نسبت به روز معاملاتی گذشته در سررسیدهای میان مدت کاهشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با 6 دهم درصد کاهش به 21.17 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با 3 دهم درصد کاهش به 21.50 رصد رسید. اما نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با یک دهم درصد کاهش به 21.70 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم هم در سطح 21.84 باثبات بود.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز فرایند نرخ بازدهی اوراق آینده و نقدی از مدل بدون شیب و مماس با محور که در بسیاری از روزهای هفته پیش ایجاد شده بود خارج شد. به این ترتیب نرخ سود آینده در سررسیدهای 400 روز21.7 درصد، در600 روز22.4و در سررسید 800 روز به 22.7 درصد رسید.

نرخ بازده نقدی و آینده

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف به وسیله عرضه و تقاضا کشف می گردد. نرخ کشف شده بر اساس این سازوکار مبه وسیله بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می دهد. بعلاوه از تفاوت نرخ های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می توان برای استخراج بازده آینده مورد انتظار سرمایه گذاران استفاده کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1751

به "کاهش شش دهم درصدی نرخ سود در سررسیدهای کوتاه مدت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش شش دهم درصدی نرخ سود در سررسیدهای کوتاه مدت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید