کره گیاهی بهتر است یا کره لبنی؟

به گزارش مجله عکس، : سال هاست که کره از نظر متخصصان تغذیه و پزشکان، دشمن قلب شناخته می گردد. به همین علت در سال های اخیر نسل نو و به اصطلاح رژیمی این فرآورده با نام کره گیاهی یا مارگارین پا به بازارعرضه گذاشته است.

کره گیاهی بهتر است یا کره لبنی؟

کره گیاهی بهتر است یا کره لبنی؟

به کره ای که از روغن گیاهی تهیه می گردد، مارگارین می گویند. مارگارین خواص ظاهری و فیزیکی مشابه با کره لبنی دارد، ولی پایه اصلی آن شیر نیست. این محصول اغلب از انواع روغن های نباتی چون ذرت، آفتابگردان، سویا و کتان به همراه بعضی افزودنی ها تهیه می گردد.

معمولا برای تهیه مارگارین بعد از آن که روغن را تحت فشار وبه وسیله حلال های شیمیایی از گیاهان روغنی استخراج کردند، طی فرآیندهای حرارتی، عملیات تصفیه، بوگیری و رنگبری روی آن انجام می دهند و برای آن که قوامی مشابه کره یابد، آن را هیدروژنه یا جامد می نمایند. سپس با افزودن ترکیباتی چون شیرخشک بدون چربی، طعم دهنده های مصنوعی، امولسی فایر، بعضی ویتامین های ضروری چون A و D و نمک، روغن هیدروژنه به کره گیاهی تبدیل می گردد.

ارزش تغذیه ای کره گیاهی

این کره فاقد ویتامین های موجود در شیر بوده و از لحاظ املاحی چون آهن، روی و مس فقیر است. البته این کره خواص تغذیه ای روغن های گیاهی را داراست، ولی به علت فرآیندهای حرارتی تا حدود زیادی از ریزمغذی هایش کاسته می گردد.

به همین علت برای آن که این محصول را از نظر تغذیه ای مشابه کره لبنی نمایند با افزودن ویتامین هایی چون A وD آن را غنی و با افزودن طعم دهنده و مواد رنگی طعم و مزه مخصوص کره را در آن ایجاد می نمایند. خوب است بدانید امولسی فایر، ترکیبی است که جهت جلوگیری از دو فاز شدن و ایجاد پایداری به این کره افزوده می گردد و نمک هم به علت جلوگیری از فعالیت و رشد باکتری ها و میکروارگانیسم ها و بعلاوه افزایش زمان ماندگاری در این محصول کاربرد دارد. نمک این محصول می تواند تا حدودی برای افراد مبتلا به پرفشاری خون دردسرساز باشد.

مارگارین برعکس آنچه تصور می گردد، کم کالری یا فاقد انرژی نیست. مارگارین معمولی مانند کره لبنی حاوی 80 درصد چربی بوده و از نظر فراوری مقدار انرژی هیچ تفاوتی با کره ندارد. تنها تفاوت این دو محصول در نوع چربی گیاهی و حیوانی آنهاست. هر دو نوع چربی در هر گرم حاوی 9 کالری انرژی هستند.

نکته مهم تر، اسیدهای چرب ترانس این محصول است. به علت آن که اسیدهای چرب غیراشباع روغن های گیاهی طی فرآیند های حرارتی و هیدروژنه به چربی های اشباع تبدیل و از فرم طبیعی خود خارج می شوند، بر مقدار چربی اشباع ترانس محصول فراوریی افزوده شده و مصرف زیاد آن می تواند موجب افزایش کلسترول بد خون گردد و برای بیماران قلبی ـ عروقی، کبدی و مبتلایان به تری گیلیسیرید و کلسترول بالا مضرباشد.

از طرفی مصرف طولانی مدت اسیدهای چرب ترانس می تواند با تضعیف سیستم ایمنی بدن، التهاب و واکنش های آلرژیک را در مصرف نماینده ایجاد کند.

کره لبنی، طبیعی تر از کره گیاهی است

موضوع دیگر یون نیکلی است که در زمان هیدروژنه یا جامد کردن، به محصول اضافه می گردد. نیکل نوعی فلز سمی است که نقش کاتالیست یا تسریع نماینده فعل و انفعالات شیمیایی را طی فرآیند هیدروژناسیون ایفا می نماید.

این یون اگر در انتهای فرآیند به طور کامل از محصول جدا نگردد، مصرف آن در درازمدت می تواند باعث بالا رفتن احتمال ابتلا به ناراحتی های ریوی، کلیوی و فشار خون گردد.

ضمناً اگر محصول بیش از حد هیدروژنه و سفت گردد، قابلیت هضم و جذب آن کاهش می یابد و مصرف نماینده را دچار اختلالات گوارشی خواهد نمود. اما خوب است بدانید این موضوع در خصوص کره لبنی صدق نمی نماید.

چون چربی شیر اشباع و از همان ابتدا به صورت جامد از شیر گرفته شده و نیازی به هیدروژنه شدن ندارد و طبیعی تر از کره گیاهی به دست می آید.

کره گیاهی واقعیت دارد

این محصول در ابتدا هواداران زیادی به خود جلب کرد، ولی با گذشت اندک زمانی به توصیه همان متخصصانی که مصرف زیاد کره لبنی را منع نموده بودند، مصرف زیاد این محصول هم محدود شد، اما پرسش اینجاست چگونه می توان از یک گیاه، کره تهیه کرد؟ کره ای که پایه گیاهی دارد چرا باید دارای محدودیت مصرف باشد؟ مگر گیاهی بودن این محصول علت بر فقدان کلسترول، چربی های اشباع و کالری آن نیست؟

کره گیاهی حاوی کالری و کلسترول است

منبع:جام جم آنلاین

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت : hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1848

به "کره گیاهی بهتر است یا کره لبنی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کره گیاهی بهتر است یا کره لبنی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید