کشف عظیم ترین ساختار کهکشانی در چرخش

به گزارش مجله عکس، تحقیقات تازه نشان می دهد رشته های کهکشانی که بیش از صد ها میلیون سال نوری طول دارند، می توانند عظیم ترین اجرام در حال چرخش در دنیا باشند.

کشف عظیم ترین ساختار کهکشانی در چرخش

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، نوام لیبسکیند (Noam Libeskind)، کیهان شناس موسسه اخترفیزیک لایبنیتس (Leibniz) در آلمان و یکی از نویسندگان این مقاله به اسپیس گفت: اجرام آسمانی از ستاره ها گرفته تا کهکشان ها به طور معمول همگی در گردشند. با این حال خوشه های کهکشانی بزرگ اگر در چرخش باشند با سرعت بسیار کمی می چرخند و بسیاری از محققان عقیده دارند چرخش اجرام آسمانی ممکن است در مقیاس های کیهانی سرانجام یابد.

اما در تحقیقات تازه لیبسکیند و همکارانش دریافتند که ظاهرا رشته های کیهانی که متشکل از کهکشان ها هستند به دور خود می چرخند.

لیبسکیند می گوید: این رشته های کهکشانی بسیار بزرگ تر از خوشه های کهکشانی هستند.

تحقیقات قبلی نشان داده است که پس از مه بانگ و به وجود آمدن دنیا در حدود 13.8 میلیارد سال قبل بخش اعظمی از گاز های تشکیل دهنده اجرام آسمانی تخریب شدند و صفحات بزرگ الجثه ای تشکیل دادند. این صفحات چندین تکه شدند و رشته های یک شبکه کیهانی گسترده را تشکیل دادند.

دانشمندان با استفاده از داده های تلسکوپ نقشه برداری آسمانی دیجیتال اسلون (Sloan Digital Sky Survey) بیش از 17 هزار رشته کهکشانی را آنالیز کردند و سرعت حرکت آن ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند که کهکشان هایی که درون رشته های کهکشانی قرار دارند به دور محور مرکزی می چرخند.

سریع ترین کهکشان ها با سرعت 360 هزار کیلومتر در ساعت در گردش بودند. البته دانشمندان خاطرنشان کردند که همه رشته های کهکشانی نمی چرخند.

لیبسکیند می گوید: اصلی ترین سوال این است که چرا آن ها می چرخند؟

مه بانگ باعث ایجاد چرخش در اجرام آسمانی نشده است بنابراین چرخش این اجرام پس از تشکیل آن ها ایجاد شده است. یکی از توضیحات احتمالی این است که چرخش این رشته ها ناشی از میدان مغناطیسی آن ها باشد، اما تا این لحظه در خصوص دلیل چرخش آن ها نظری قطعی نداریم.

اکنون دانشمندان قصد دارند با شبیه سازی این رشته ها به منشا چرخش آن ها پی ببرند. محققان نتایج تحقیقات شان را در روز 14 ژوئن در مجله Nature Astronomy منتشر کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1763

به "کشف عظیم ترین ساختار کهکشانی در چرخش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف عظیم ترین ساختار کهکشانی در چرخش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید