کمبود مهندس ماهر بحران نو صنعت تراشه است

به گزارش مجله عکس، بحران کمبود جهانی تراشه هنوز برطرف نشده و حالا به نظر می رسد این صنعت باید خود را برای روبرو شدن با بحران جدیدی آماده کند. بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، کارشناسان صنعت تراشه می گویند که کمبود نیروهای ماهر به خصوص مهندسان در این حوزه به یک مشکل جدی تبدیل شده که کارهایی مانند طراحی تراشه ها و ساخت آن ها را با چالش های متعددی روبرو کرده است.

کمبود مهندس ماهر بحران نو صنعت تراشه است

در حال حاضر بزرگ ترین سازندگان تراشه ها در سرتاسر دنیا مشغول ساخت کارخانه های چندین میلیارد دلاری هستند که برای فعال سازی این کارخانه ها، به تعداد زیادی نیروی ماهر در این حوزه نیاز دارند. هرکدام از تاسیسات ساخت تراشه ها نیازمند چندین هزار مهندس و نیروی ماهر هستند و از سوی دیگر محققان هم برای یافتن روش های بهبود تراشه ها باید به خدمت گرفته شوند.

شرکت تایوانی TSMC که بزرگ ترین تولیدکننده تراشه های موبایل محسوب می گردد، به طور نگران کننده ای کمبود نیرو دارد. طبق گزارش های منتشر شده، این شرکت در حال حاضر به 27700 نیروی متخصص نیاز دارد که این آمار نسبت به سال گذشته 44 درصد افزایش یافته است. در همین زمینه رییس دانشکده مهندسی برق دانشگاه ملی تایوان گفته که مشکل اصلی به افزایش تقاضا برای این نیروها برمی گردد و افزوده که نسبت به حل این مشکل در کوتاه مدت چندان خوش بین نیست.

در این میان باید خاطرنشان کنیم اگرچه شرکت هایی مانند اپل و کوالکام از واحدهای مختص طراحی تراشه بهره می برند، اما TSMC برای تولید این تراشه های پیشرفته به مهندسان متعددی نیاز دارد. روی هم رفته با پیشرفته تر شدن فرایند ساخت تراشه ها، پیدا کردن نیروهای متخصص مناسب این حوزه سخت تر می گردد و به همین علت برخی مقامات تایوان نگران این فرایند هستند. شرکت TSMC نقش بسیار مهمی در اقتصاد تایوان ایفا می کند و به همین علت افت عملکرد آن اقتصاد این کشور را دچار چالش می کند.

یکی از اساتید رشته مهندسی برق الکترونیک در این زمینه به وال استریت ژورنال گفته که طی سال های گذشته شمار دانشجوهایی که به سمت این رشته می آیند به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. آمریکا هم در این زمینه شرایط خوبی ندارد زیرا شرکت ها برای استخدام مهندسان خارجی با محدودیت های زیادی روبرو هستند و همین موضوع چالش تولید تراشه های پیشرفته در این کشور را افزایش داده است.

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، بحران دنیای تراشه هم همچنان ادامه دارد و شرکت های زیادی با چالش های ناشی از آن دست و پنجه نرم می کنند. در این زمینه مقامات شرکت های مختلف در مورد تاریخ اتمام این بحران اظهارنظر کرده اند. به عنوان مثال مدیرعامل کوالکام مدت ها قبل گفت که در سال 2022 شرایط کمبود تراشه کمی بهتر می گردد ولی به طور کامل حل نخواهد شد. از طرف دیگر، مدیرعامل arm مدعی شده بحران دنیای تراشه قرار نیست پایان مشخصی داشته باشد و از طرفی روز به روز بدتر هم می گردد. طبق گفته های او، بحران تراشه نه تنها بهتر نمی گردد بلکه تا مدت ها ادامه هم خواهد داشت و بسیار بدتر از چیزی خواهد بود که برخی از کاربران تصور می کنند.

مدیرعامل اینتل هم اعلام کرده که در سال 2022 این بحران ادامه پیدا می کند ولی او نسبت به حل این مشکل نسبتا خوش بین است و گفته در سال 2023 به طور کامل شاهد برطرف شدن این مشکل خواهیم بود. در رابطه با بحران تراشه هنوز با قاطعیت نمی توان چیزی گفت و صحبت های مقامات ارشد شرکت ها هم عمدتا برآورد محسوب می شوند.

منبع: 9To5Mac

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1999

به "کمبود مهندس ماهر بحران نو صنعت تراشه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود مهندس ماهر بحران نو صنعت تراشه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید