اعتراض فعالان صنعت آرد از تثبیت هفت ساله قیمت

به گزارش مجله عکس، در نشست اخیر کمیته تخصصی شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی اعتراض واحدهای تولیدکننده آرد نسبت به بی توجهی دولت به تامین خسارت های ناشی از مابه التفاوت بهای تمام شده آرد و قیمت دستوری آن، آنالیز شد.

اعتراض فعالان صنعت آرد از تثبیت هفت ساله قیمت

طبق آنچه در جلسه مطرح شد و با توجه به عدم حضور نماینده وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی اصلی این موضوع در نشست کمیته تخصصی شورای گفت وگو، مقرر شد این اعتراضات در نشست اصلی شورای گفت وگو مطرح و آنالیز گردد.

محسن عامری، مدیر دبیرخانه شورای گفت و گو در تشریح مسائل ایجاد شده در حوزه فراوری گندم، آرد و سبوس گفت: قیمت آرد طی هفت سال گذشته به علل مختلف از جمله ثابت نگه داشتن قیمت نان، ثابت به جای مانده است و در تمام این سال ها، زیان فراورینمایندگان آرد به شیوه های مختلف نظیر افزایش قیمت سبوس و یا پرداخت 9 درصد قیمت به صورت علی الحساب به کارخانه های آردسازی پرداخت شده است.

بر اساس اظهارات او قیمت فراوریی هر کیلوگرم گندم حدود 1700 تومان تمام می گردد در حالی که در سامانه فروش اینترنتی آرد کشور باید به میزان 820 تومان به فروش برسد. در کنار فراوری آرد، سبوس نیز در کارخانه های آردسازی فراوری می گردد که باید آن را در سامانه وزارت جهاد کشاورزی (سامانه سبوس گندم) با نرخ 1400 تومان بفروشند.

به گفته عامری در نشست های اردیبهشت و خرداد ماه امسال ستاد تنظیم بازار، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و دیگر اعضا به این توافق رسیدند که با فروش سبوس به نرخ عرضه و تقاضا(3500 تومان) بخشی از ضرر کارخانه های آردسازی را جبران نمایند.

مدیر دبیرخانه شورای گفت وگو توضیح داد: بعد از این ابلاغیه، وزارت جهاد کشاورزی با ستاد تنظیم بازار مکاتبه و درخواست کرد با توجه به خشکسالی و کمبود علوفه و از آن جایی که سبوس کمکی برای تغذیه دام هاست، قیمت سبوس تثبیتی گردد و به قیمت 1400 تومان بازگردد و مقرر شد اگر زیانی ناشی از این کاهش قیمت متوجه کارخانه های آرد گردد بر اساس دستور وزیر جهاد کشاورزی به وسیله دولت جبران می گردد.

او ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی متعهد شد موضوع را پیگیری و از دو طریق اعتبارات عمومی و دوم، تهاتر بدهی کارخانه ها به دولت با میزان زیان نسبت به جبران خسارات اقدام کند. هر چند این اتفاق تا کنون روی نداده است.

بر اساس اظهارات عامری با وجود اینکه در مرداد ماه امسال قیمت شیر خام از 4000 تومان به 6400 تومان افزایش یافت و نرخ سبوس 3500 تومانی در قیمت شیر لحاظ شد، قیمت سبوس تغییر نکرد و در نرخ 1400 تومان از سوی وزارت جهاد کشاورزی باقی ماند.

دولت هزینه تثبیت قیمت آرد و نان را پرداخت کند

حسین یزدجردی، رئیس هیات مدیره کانون صنایع آرد کشور نیز در تشریح آنچه در چند سال اخیر بر صنایع آرد ایران گذشته، گفت: کارخانه های آردسازی از سال 93 قیمت نو نگرفتند و چون سیاست دولت سرکوب قیمت نان بود، بیشترین فشار به نانوا آمد. در این راستا شاهد تثبیت بهای آرد بودیم. از این سال با افزایش هزینه های فراوری روبرو شدیم و در نهایت مقرر شد دولت مابه التفاوت قیمت دستوری و بهای تمام شده آرد را پرداخت کند.

این فعال مالی با اشاره به عدم پرداخت خسارت به بنگاه های آردسازی در سال 94 و 95 گفت: در سال 96 توافق شد 9 درصد قیمت آرد را دولت به عنوان جبران خسارت بپردازد که آن هم به صورت قسطی و در طول دو پرداخت شد. سال 97 و 98 هم تصویب کردند که مابه التفاوت را بپردازند. در سال 99 به این فرایند اعتراض کردیم و خواهان پرداخت به روز این منابع شدیم. در همین سال سازمان برنامه وبودجه پیشنهاد جبران مابه التفاوت قیمت آرد به وسیله افزایش قیمت سبوس را مطرح نمود. از آنجایی که سوبس به عنوان غذای دام سبک استفاده می گردد در نشستی با حضور نمایندگان انجمن های دامدارای، دولت و فعالان صنعت آرد روی قیمت شیر براساس بهای 3500 تومان سبوس موافقت شد.

او با بیان این مطلب که معلو نیست در دولت چه اتفاقاتی می افتد، گفت: در نهایت برخلاف توافقاتی که انجام شد، قیمت سبوس 1400 معین شد و متاسفانه آردسازان را بلاتکلیف گذاشتند.

قیمت شیر خام به صرفه نیست

فرهاد اکبری، رئیس هیات مدیره اتحادیه دامداران بر لزوم محاسبه دقیق و کارشناسی قیمت شیر و آرد از سوی دولت تاکید نمود و گفت: در شرایط موجود هم دامداران و هم آردسازان با هم ضرر می نمایند. باید قیمت واقعی شیر و آرد را محاسبه و بر اساس آن قیمت معین کنیم. در همین یک ماه گذشته قیمت علوفه دو هزار تومان افزایش پیدا کرد. بنابراین نباید نرخ شیرخام را همان 6400 تومان در نظر گرفت. امروز دام داران هم نسبت به شرایط اعتراض دارند. قیمت 6400 تومان برای شیر نمی صرفد.

افزایش بهای سبوس در قیمت شیر دیده شد

قربانعلی رفیعی، مدیرکل دفتر آنالیز قیمت سازمان حمایت از مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان، طبق قانون انتزاع، امور مربوط به آرد و نان را به عهده وزارت جهاد کشاورزی دانست و با تاکید بر عدم حضور نماینده این وزارت خانه در نشست کمیته تخصصی، گفت: زمانی که تکلیف شد تا قیمت شیرخام را معین کنیم، آنالیز ها را انجام دادیم و با توافق اتحادیه دامداران بهای 6400 تومان با قیمت سبوس 3500 تومان معین شد. سبوس مورد استفاده دام سبک بوده و سهم آن در غذای دام معین است. برای قیمت گذاری باید نرخ روز نهاده ها و سهم آنها را غذای دام در نظر بگیریم. در آن روز هم این آنالیز ها صورت گرفت و به قیمتی معین رسیدیم.

او با انتقاد از تثبیت قیمت ها و مهیا کردن فضا برای بروز رانت، تاکید نمود: سازمان حمایت طبق وظیفه ای که به عهده دارد به صورت کارشناسی شده قیمت آرد برای سال 1400 را محاسبه و در خرداد ماه برای شرکت بازگانی دولتی ارسال کرد.

منابعی برای پرداخت خسارت نداریم

محمود حسینی درویشان، نماینده سازمان برنامه وبودجه با اشاره به اینکه در سال های گذشته تاکید داشتیم یارانه مربوط به حوزه نان و آرد در یک نقطه پرداخت گردد تا قابل نظارت باشد، گفت: در هیچ سالی ردیف بودجه معینی برای جبران خسارت آردسازان نداشتیم؛ اما به هر نحوی این منابع را پرداخت کردیم. در این رابطه مکاتباتی با وزارت جهاد کشاورزی داشتیم. قرار بود نشستی هم برای تصمیم گیری در این رابطه داشته باشیم. در هر حال امروز منابع لازم برای پرداخت این وجوه در اختیار سازمان نیست.

طبق گفته او برآوردی از میزان منابعی که باید در چارچوب خسارت به فراورینمایندگان آرد پرداخت گردد، تهیه شده و رقمی بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان می گردد.

تعریف ردیف بودجه مستقل برای جبران خسارت فراورینمایندگان آرد

ارسلان قاسمی، نماینده اتاق تعاون، تعریف ردیف بودجه مستقل برای این منظوردر سال 1401 را پیشنهاد داد و از مخالفت با افزایش قیمت سبوس سخن گفت. بر اساس اظهارات او چون بیشتر مصرف سبوس به دام عشایر مربوط می گردد و کشور در شرایط خشکسالی به سرمی برد بنابراین قیمت سبوس نباید افزایش پیدا کند.

او تصمیم گیری درباره قیمت آرد، نان و سبوس را بر عهده شورای آرد و نان دانست و یادآور شد: اگر دولت می خواهد قیمت آرد و نان ثابت باشد، باید هزینه اش را خودش بپردازد و نباید دست در جیب فراورینماینده کند. امروز دام دار و آردساز بی علت با هم دچار مشکل شدند در حالی که دولت مقصر آن است.

وزارت جهاد کشاورزی طلب فراورینمایندگان آرد را بپردازد

محمدرضا مرتضوی، رئیس انجمن آردسازان کشور نیز با تاکید بر اینکه قیمت سبوس در محاسبه قیمت شیر دیده شده و طبق نامه ای که از سوی وزارت جهاد کشاورزی ارسال شده باید طلب کارخانه ها ظرف یک هفته پرداخت می شد، گفت: از زمان ارسال نامه تا کنون حدود 9 ماه می گذرد؛ اما همچنان طلب فراورینمایندگان آرد پابرجاست.

او با تاکید بر این نکته که شورای آرد و نانی وجود ندارد که وظیفه تصمیم گیری در این بخش را داشته باشد، تاکید نمود: آردسازان نمی توانند علاوه بر خسارت هایی که متحمل شده اند، یارانه گونی و حمل ونقل و غیره را بپردازند. اگر وزیر اختیار دارد و دستور می دهد، پول کارخانه ها را باید بدهند. امروز حیات کارخانه های آرد به خطر افتاده است و باید برای ان فکری کرد.

این فعال مالی فراورینمایندگان آرد و گروه دام داران کشور را یک خانواده توصیف کرد که هیچ مسئله ای با هم ندارند هرچند در این بین دخالت هایی صورت می گیرد که موجب بروز اختلافاتی بین این گروه می گردد.

قیمت آرد اصلاح گردد

محمدحسن جلالی، مدیرکل نظارت بر آرد و نان شرکت بازرگانی دولتی در این شرایط برترین راه حل را اصلاح قیمت آرد مطرح نمود و گفت: آرد و نان یک موضوع ملی است و حساسیت ویژه ای دارد. قیمت گندم، آرد و نان یک زنجیره است و باید اصلاح گردد.

در نهایت با توجه به آنچه در این نشست عنوان شد و از سویی به علت عدم حضور نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی علا رغم پیگیری از سوی دبیرخانه شورای گفت وگو، مقرر شد این موضوع در جلسه علنی شورا مطرح و جمع بندی گردد. در این نشست نمایندگان اتاق های تبریز، گلستان، قزوین و مشهد نیز حضور داشتند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 2033

به "اعتراض فعالان صنعت آرد از تثبیت هفت ساله قیمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض فعالان صنعت آرد از تثبیت هفت ساله قیمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید